HDD hot-swap?

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Neo Bahamut Zero, Feb 10, 2005.

  1. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    'Vako. Imam dva diska u kompu - jedan od 40GB (sistemski), drugi od 20GB. Ovaj drugi hocu da zamijenim sa jednim vecim. Na njemu je muzika, spotovi i video clipovi. NTFS tabela (samo 100MB slobodnih). Sad me interesuje mogu li dici sistem preko ovog prvog diska, poslije toga ga iskopcati, staviti ovaj novi, formatirati ga, i onda prebaciti sve sa ovog manjeg? Da li ce se sistem smrznuti, i postoji li mozda neki software koji ce na kratko vrijeme zabraniti pristup sistemskom disku dok ovo obavim. Nadam se da sam bio jasan. Samo konkretni odgovori i prijedlozi molim. Hvala.
    I jos nesto - hocu da uzmem 160GB HDD. Posto nisam u toku s diskovima, koja marka je najbolja, a da se ne grije ko nuklearna fuzija, i gdje je jeftino u Sa.
     
  2. iskusni

    iskusni Komšija

    ne bi rekao samo probaj kupit novi ili posudit od nekog prazan HDD od oko cca 80 GB pa ti fino na njemu napravi backup pomoću backup-a što dođe sa winxppro.ja bih rekao da kupiš MaXtor Seagate ili WD disk.ne bi potezao za SATA.ja imam dva WD UATA100 diska sa 8MB cache memorije i super funkcionišu ne ide temp preko 45 C (full load).
     
  3. syss

    syss Veteran foruma

    bože moj iskusni... pa šta ti pričaš? :shock:

    iron, teško... jako teško. mislim da ti se jedino isplati neka usb ladica ili na nečijem sistemu oba diska spojit.

    160gb, ja bi išao na hitachi... izgleda da je bofl seagate stigao na naše prostore, dosta velikih problema ima kod naših korisnika.
     
  4. Dr.Overclock

    Dr.Overclock Aktivista

    iskopčati system disk dok se windows vrti :shock: (bože sačuvaj)
    Kao disk uzmi jedan sa 8MB cache (Hitachi 160GB 165KM , bolji i jeftiniji nego Seagate) nemoj SATA , neisplati se .
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    gdje je ta cijena - jel to VPC ili MPC?
     
  6. Dr.Overclock

    Dr.Overclock Aktivista

  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    ako nadjem ovakav u Sa vjerovatno cu ga uzeti.
     
  8. iskusni

    iskusni Komšija

    ono što sam davno trebao :smt019
     
  9. ming

    ming Veteran foruma

    Iskusni veli ''ja bih rekao da kupiš MaXtor Seagate ili WD disk''.
    -Pa bolan nabrojao si haman sve proizvodjace diskova :idea:
     
  10. Dr.Overclock

    Dr.Overclock Aktivista

  11. iskusni

    iskusni Komšija

    rekao je da nije u toku
    mislio sam da je zaboravio i proizvođače :roll:
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    hahahaha :mrgreen: :mrgreen:
     
  13. Spider

    Spider Aktivista

    Ljubi ga deda kako je lud :smt058...

    No hard feelings :wink:
     
  14. Darkman

    Darkman Aktivista

    Ako hoces nesto sto je tiho i hladno uzmi SEAGATE bilo koji model.sa .80,120,160,200GB........
    Nece ti nista biti ako je maxtor brzi za koji MB..........ako poredis SEAGATE i Maxtor..........onda ..........

    Grijanje
    SEAGATE_1 MAXTOR_0
    Brzina
    SEAGATE_1 MAXTOR_1
    Buka db
    SEAGATE_2 MAXTOR_1

    Mada ako ti je stalo do prostora stavi nek ti bude ovaj od 20GB sistemski a onaj od 40GB za zajebancije (nemoj ih djeliti na nikakve dodatne particije)

    PS.Kojeg vraga ja ovo pisem kad ti to sve fino znas :roll:
     
  15. syss

    syss Veteran foruma

    ovako novi seagate modeli su topliji i sporiji od maxtora, buka im je prestala sa pojavom ovih ncq modela i općenito sata velikih kapaciteta. kažem ponovo, oduvijek sam favorizirao seagate, ali puno se ljudi ovdje žali na neispravne modele.

    po meni je hitachi only way to go ili samsung ako se hoće ultra tiho.
     
  16. Darkman

    Darkman Aktivista

    Mommak ja ti govorim iz iskustva..................SYSS Vidim da si nasao utjehu u Toshibi. :| ....................U servisu gdje radim prestali smo stavljati u konfiguracije maxtorove HDD-ove jer se modeli od 80-120GB papreno griju jos ako ti je kuciste neko govno sa napojnom koja ide preko CPu temperatura Cpu ide i do 68C sa Athlonom XP 2600+ (BOX) tvornicki kuler :!:....Zato smo presli na Seagate i mogu ti reci da usljed nekog duzeg rada temperatura padne za nekih 8C ...........a to da su sporiji od Maxtora to je istina.....ali brzi su od ostalih....
    A to da ima dosta nesipravni modela to nije neka nepoznata prica .....desava se to i Maxtorovim,,SAmsung.. diskovima
    Nemora uvjek znaciti da je do proizvodzaca racunaj da ti diskovi predzu hiljade kilometara da bi dosli do nasi ducana a u slucaju da uzmes neispravan model mozes ga i vratiti tako da ..................nevidim razlog da se ne odlucite za Seagate
     
  17. ming

    ming Veteran foruma

    Preskup je uglavnom :idea: U kompu imam dva maxtora koja idu i do 45° ali rade ko singerice :idea: Ganjaj WD :arrow:
     
  18. Darkman

    Darkman Aktivista

    das 15-20Km na onu cjenu od maxtorovog modela i uzmes Seagate ali nije ni WD los
     
  19. syss

    syss Veteran foruma

    ma daleko od toga da bi se za maxtora odlučio, ali ono čujem priče... ovom riknuo seagate odmah prvi dan, mijenjao pa onda nakon par dana, drugi nakon tjedan dana popušio bed sektore i sl. priče... al eto na hitachi se još nitko nije požalio.

    kažu da je toshiba u laptop domeni top što se tiče optike i diskova, pa sam išao takvom preporukom... za sad super zadovoljan.
     
  20. iskusni

    iskusni Komšija

    ne blati Seagate.Imao sam ja prije god dana Seagate ST380022A model od 80 GB 5400 RPM i 1MB cahce.bio je brz veoma brz u odnosu na 80 GB Maxtora na 7200 RPM i 2 MB cahce (ipak Maxtor je bio brži ali to je logično).Ipak ST380022A je pravio buku pri korištenju max brzine diska ali i to sam riješio uz pomoć jednog alata (ne mogu da se sjetim imena) u njemu sam postavio da ne bude max korištenje brzine diska već samo minimalna buka tako da je upola manje "ričao".Seagate je odličan :wink: