1. Peacemaker-HS

    Peacemaker-HS Aktivista

    Danas promjenih tecnost u Reserator-u ( dest. voda+ anti korozivni aditivi) i nesto kontam o varijantama hladjenja za nas obicne smrtnike. Pod obicnim smrtnicima smatram raju koja iz vise razloga ne zeli/nema pristupa kaskadama/tecnom dusiku. Na kraju krajeva, jos samo mi fali kompresor jacine 3 KS u sobi :)

    S obzirom na trend silaska na <90nm proizvodnju i boljom ekonomcnosti. ocekujem pasivna tecna hladjerja do postanu popularnija, u dogledno vrijeme i u "nasim" krajevima.

    Svaki princip hladjenja ima razlicite mane/prednosti, nemam vermena da sad pisem o detaljima. Meni licno je buka prioritet. Sad sam na 3 ventilatora ( 2 120 mm na kucistu i napojna) i bez dodatnih ulaganja, nemam alternative.

    Kvalitetne pasivne napojne su jos uvijek jako skupe. U dalekoj buducnosti, Q4 2007, planiram sastavljat' novu masinu te se onako poigravam s nekim idejama. Eksterne aktivne napojne (remote "bogu iza nogu" placement) ili interne pasivne mi se cine kao rjesenje za moj ideal, fanless stroj.

    Mislim da je pasivno tecno hladjenje adekvatno za normalne korisnike, ko god je OC bolesnik nek' razmisli o kombinaciji, recimo peltier+ tecno ako mu je eliminacija buke fiks ideja, kao sto je meni.

    Kakva su vasa misljenja?
     
  2. Nani

    Nani Komšija

    Bidicnost je tekuci metal definitivno integrisan u pasicve kulere odnosno u heat pipeove u pasivnim kulerima. Mislim da mnogo raje zeli masinu kao pi se derala kao kakav digitron...
     
  3. postal dude

    postal dude Aktivista

    kakav crni tekuci metal, ni death metal ti nece pomoci,

    buducnost je u koristenju drugih provodnika!
     
  4. Nani

    Nani Komšija

    Postal dude aj malo proguglaj kakvi crni novi provodnici, sta mislis koliko to kosta i gdje bi se sve primjenjivalo, sigurno je iT industrija prva u redu za tu vrstu tehnologije!
     
  5. postal dude

    postal dude Aktivista

    jebe mi se za google ba, ja ti kazem da se sa ovim provodnicima nemoze postić puno vise !
    stoga stavit provodnike koji rade na drugi fazon i sa kojima ce se moci postizati veca brzina i na kraju krajeva neces ni imati potrebe za tim coolerima.
    sta mislis sto sada imas dual core mp?
    zasto sto je cisc vec dostigao plafon, pa se jedino povecanje pref moze postici tako sto naprave dvije jezgre u jednom mp i tako sto ce arhitekturu postojeceg malo izmjeniti, al sve je to sića, jer ovi provodnici nedaju rast brzine, stavljaju se te bakreni te pozlaceni izlazi, al protiv fizickih ograničenja se nemoze nista!
     
  6. Nani

    Nani Komšija

    Da za 50 godina kad izmisle legure koje ce se proizvoditi jeftino, sad ce se stavljati cirkulirajuci tekuci metal u bakrene heat pipove, jeftino, niko ne izmislja toplu vodu, svima odgovara.
     
  7. Eustace

    Eustace Aktivista

    moje misljenje je da moja konfa ne treba nista vise od stock hladjenja, jer je i tako i tako hladna.
     
  8. Shenron

    Shenron Komšija

    brzina CPU jos nije dosla do svog maximuma. Ima tu jos dosta rezerve, samo je jos uvijek preskupo za masovnu proizvodnju.

    Radje bi imao malo slabiji, al skroz tih komp, nego neki jaci koji se dere ko lud.
    Plan mi je iduce godine napraviti kompletno vodeno hladjenje i to strpat u neki big tower da mi nista ne viri van. A ultimativni plan je neki komp bez ijednog venta. To mogu uradit jedino sa nekim VIA procom. Sve u malom kucistu i bez ijednog venta... brzina nece bit nesto, al za surfanje i gledanje DVD-ova niti ne treba brze.
     
  9. Ante

    Ante Aktivista

    Ja uopce neznam u cem je stvar sa tom tisinom... mislim ok da je tih, al sad da idem neke sulude cifre trosit da nemam nijednog venta.....
    Athlon box cooler je za moj proc dovoljan, i tih je, za graficku vrijedi isto. napajanje ima 120mm, pa je isto tih, jedino malo huce case ventovi, al isto nista ozbiljno....
     
  10. zilo

    zilo Komšija

    Ne mogu reci da mi buka ne smeta, ali davati neke velike cifre da bi mi u sobi bila tisina ? Nek se dere ko traktor, nedam lovu za ta preseravanja.

    Uostalom, stavis slusalice i boli te uho. 8)
     
  11. iPlay

    iPlay Komšija

    Hajde da se i ja oglasim, imao sam Stock Cooler i na grafickoj i na procesoru. Sto se tice procesora znamo svi kakav je zvuk, ali sto se tice graficke, cim sam pokrenuo neku igru pocela je da huci i to nije sto prasine ima vec sto se povecavala brzina obrtaja sama. Onda sam ubacio par promjena. Od jarana dobijem Asus StarIce cooler. Njegov termalni sensor sam spoio na pasivu zatim u cooler, i on sam sebe podesava koliko mu treba. Pod opterecenjem ne prelazi 3500 rpm. Sto se tice Zalmana na grafickoj, smanjio sam dosta buke. Sa njim sam smanjio temp. GPU-a jedno od 13-15°C. Vrti se pod normal mode (silent mode nisam ni probao). Potom sam iskljucio dva ventilatora koja su mi bila na kucitu, jer za njih nemam potrebe sada. Problemi sa bukom rijeseni.

    Polovan Zalman VF700 Cu = 35KM
    Asus StarIce = dobio na poklon
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Blago onima kojima je stock hladjenje tiho...
    Stock hladjenje nije i ne moze bi tiho, za tih racunar su potrebne posebne investicije. Prvo, mora se imat kvalitetno kuciste(min. 100KM, bez napajanja). Drugo, napajanje, kad se kupuje obavezno gledat da je tiho. A tu je Seasonic prvi.
    Sljedece sto treba gladat je da se kupuje maticna koja je pasivno hladjena, i proc koji se ne grije puno, da se moze uz pomoc dobrog coolera poput Scythe Ninje pasivno hladit.
    Treba takodjer uzimat iskljucivo Samsung i Hitachi diskove, a od ventilatora samo 12cm modele i tjerat ih na 5V.
    Sto se tice grafa pasivne ne valjaju, previse se griju, na danasnjim grafama je VF700 ili VF900 na 5V must have.
    Tek kad je sve ovo ispunjeno mozemo govoriti o tihom kompu.
     
  13. postal dude

    postal dude Aktivista

    ogranicen si ba, nista na bazi metalnih provodnika nece biti jer cak ni legure nisu nesto.
    ja sam mislio na opticke kablove, poceti lagano pa se da doci donekle!

    sto se tiče buke u kompu, postavis jedan sa strane jedan na mp, i jedan da to sve ispuhuje van, 3x 12cm ventovi, sa potenciometrima da mozes odredit odgovarajuci rpm!
     
  14. Nani

    Nani Komšija

    Jol ovo bila uvreda :D Dusa moja. Care o kakvim optickim kablovima pricas?
     
  15. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Da se i ja oglasim, prije sam imao box hladjenje koje je ubijalo u pojam sa bukom, kasnije sam stavi ostar ice kojeg drzim na 2000rpm, a sa strane jednog zalmana da izvalci zrak na 1300rpm, jest da ni sada nije toliko tiho ali bar ga mogu kontrolisati kako ja hocu.

    @Play ne kontam kako ti ne smeta buka od ovog cuda na 3500rpm, ja ga ne mogu smisliti na tim obrtajima, i zato sam ga stavio da ga mogu podesavati kako ja hocu 8)
     
  16. iPlay

    iPlay Komšija

    Ne smeta, jer znam kakvu pravi buku kad se digne na 4800 rpm :lol:
     
  17. ming

    ming Veteran foruma

    Btw, sjetimo se Alphi na 7k rpm.
     
  18. postal dude

    postal dude Aktivista

    protumaci kako god oćeš, al se nesto mora mjenjat a to su najvjerovatnije provodnici koji sigurno u buducnosti nece biti od metala!