HTC Touch

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Esh, Jun 7, 2007.

  1. Esh

    Esh HWB

    Apple iPhone ide u prodaju 29. juna u Americi, dok ce ostatak svijeta po obicaju cekati. U medjuvremenu, HTC je izdao svoj "Touch" smartphone sa touch-screenom.

    Na prvi pogled ne cini se losim. Promo video se moze vidjeti ovdje.

    Sta ovo znaci? Znaci da cemo u narednom periodu svjedociti pravoj poplavi raznih mobitela sa touch-screenom.
     
  2. ming

    ming Veteran foruma

    Ima Daimmyo ovu stvarku, dobio od BitchNeta na nekoj nagradnoj igri.
     
  3. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Kod njega je neki drugi. Ovo je novo.
     
  4. ming

    ming Veteran foruma

    Isti fazon, komplet touch screen.
     
  5. Esh

    Esh HWB

    Zvanicni web site || MobileBurn recenzija || ZDNet
     
  6. burner

    burner Aktivista

    Mislim da mu je procesor malo slab.
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    ...i vise nego slab kad vidim kakve se ARM stvarke ugradjuju u bolje telefone.
     
  8. Esh

    Esh HWB

  9. monK

    monK Komšija

    Sličan uređaj kao ovaj moj. Osnovna razlika je, pretpostavljam, Windows Mobile 6.0. Kod mene je Windows Mobile 5.0. Screen izgleda atraktivnije zbog samog sistema, pretpostavljam da je manipulacija elementima (zbog krupnijih ikona) jednostavnija, mada sa malo navikavanja sasvim brzo izvodim operacije i sa ovim svojim udrobljenim Windows sučeljem.

    Iznenađen sam činjenicom da HTC nije imao agresivniji marketing sa starijim uređajima. Mislim da su bar nekih 2 godine ispred Apple-a i njihovog medijskog revolucionarizma.

    Par razlika koje sam uspio uočiti, ovako čitajući specifikacije i služeći se logikom, jeste da ova verzija ima malo bolji zvučnik i Windows Media Player ima više formata (okvirno, to je opet razlika u OS-). Mada se ja ne mogu požaliti na ovaj svoj mp3/mp4 i wav izbor. USB slušalice su mu krupnije i znaju često ispasti iz uha, to je već problem.

    Model koji imam je sa HTC P3600, sa Samsungovim procesorom od 400 MHz. Meni sasvim dovoljna brzina za ovakvu vrstu uređaja.
    Stvarka je genijalna ako čovjek zaista ima namjeru koristiti njezine mogućnosti: Word, Excel, Power Point, MSN, Acrobat Reader LE, IE i Outlook. Ja sam se isto tako prijatno iznenadio kvalitetom mikrofona: 16 bita, stereo 44100 i .wav audio format...Sasvim dobro za čist zvuk i daljnju obradu, a glasovno pokretanje programa me baca u Star Trek trip.

    Snimanje video klipova je u niskoj rezoluciji i kamera pati od standardnih boljki tipičnih za odsustvo optičkog zooma. Sa 2 megapixela i pozicioniranjem od 15 sekundi zna se desiti da bude dobra fotografija. Meni lično odgovara pošto mi je bavljenje fotografijom (pored tipičnog slikanja raje) potpuno izvan svakog interesa.

    Tipkanje prstima po touch tastaturi insistira ekstremno privikavanje, a sa stylusom to sve ide poprilično sporo, ujedno i jedina ozbiljna zamjerka. Ne znam da li postoji neki patch koji bi dodao afrikate, nisam uspio naći, a za mene lično vrlo bitna stvar. Znači, drugi ozbiljan nedostatak, ili ja nisam uspio pretražiti net kako treba.

    Ovaj moj HTC je star nekih godinu dana i bio je iznad 500€ na samom početku prodaje. Ne znam koliko je sada i koliko bi koštao ovaj novi, ali recimo da je tu negdje standardna cijena za ovakvu vrstu uređaja.

    Ove neke dodatne specifikacije, u njihovom propagandnom jeziku, izgledaju ovako:

    --------------------------------------------------------------------------------

    Znam da svaki put kada pričam sa ljudima o ovome može zvučati kao kurčenje. Samo da naglasim da nisam od te vrste i ovo je zvanično zadnji put da tipkam o meni jako dragoj spravici, bar na ovom forumu.

    Hvala na razumijevanju. BTW, ova Nokia N95 izgleda stravično.
     
  10. Qler

    Qler Veteran foruma

    koliko ja znam u ovoj N73 je ARM 220MHz proc... pa mi ovo gore izgleda sporo posto i nokia nekad zastopa....
     
  11. Esh

    Esh HWB

    daj nemoj zezat, pusti druge ljude i druge forume. ovdje raspravljamo o zanimljivim gadgetima i tehnologijama kojima ponekad i nemamo pristup, ali uvijek mozemo razmijeniti misljenju. sulu ju jutros spominjao da ti imas slican i hvala ti sto si podijelio misljenje s ostalima.

    sto se n95 tice, na papiru vrlo mocno, no kako stvari stoje ima slab gps, baterija traje max dan, dok je kamera (5mp) ocekivano overhyped.
     
  12. Haker

    Haker Veteran foruma

    Imao sam prilike isprobat tu Nokiu, ne znam jel N95, ali ima 5mgp kameru gutu memorije i što je najluđe snima video u DVD kvaliteti.
    A što se ovog tiče stvar se čini Ok, posebno dimenzije, bitno je da nije neka bilja koju ne možeš stavit u dzep, posebno ljeti kad su šorcevi u folu :lol:
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    ...samo sto je ARM efektivniji proc od OMAP-a.

    sto se mene tice idealni telefon je W950i jer ima sve potrebno osim kamere koja je schrott u svakom telefonu.
     
  14. monK

    monK Komšija

    Je, OK...Nije problem u raji ovdje, super su ljudi...Nego ja nisam navikao na fancy džidže u vlastitom posjedu pa sam sebi zvučim "gay" kad počnem pričati o njoj.

    Poremećaj neki, Baha će to bolje definirati.

    Ne dao Bog da kojim slučajem dođem u poziciju da mogu uzeti Hummvee-a, npr. Samog sebe bih isprebijao...
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Normalna stvar, don't worry. :mrgreen:
    Ako nekad budem imao love za Lancera onda ce to biti poplava "gay" komentara s moje strane... :lol:
     
  16. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    @ daimmyo, evo da spomenem, danas sam to baš vidio na PDA uređaju (Qtek 9100) od kolege. Ova funkcija što HTC ima, može raditi i na ostalim telefonima čiji hardwer je HTC. Qtek-ova (kod ovog modela) mašinerija je ustvari HTC-ova. U orginalu ovaj PDA dolazi sa Win Mobile 5.0, stavljen je 6.0 i ovaj software TouchFLO, i može raditi one 3D fazone. Samo, baš i ne leti sa 200MHz procesorom.

    Pa eto da znaš, šta možeš uraditi/imati ;)
     
  17. monK

    monK Komšija

    Znam da mogu uraditi upgrade ROM-a, ali kontam koju bih korist imao od toga, izuzevši vizuelni osjećaj. Mislim, čitao sam već po forumima i P3600 to podnosi bez nekih većih poteškoća, mada se zna desiti i problem.

    Pokušavam skontati šta trebam uraditi da dobijem č, ć, dž, đ, š u Wordu, ako zbog toga budem morao Windows Mobile 6 pristaviti, neću ni razmišljati.

    Uostalom, ovaj Windows meni lično je OK. Još nijednom nisam imao problem, doduše treba mu vremena da otvori Word file težak 800-900 KB.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------
    Još jedna stvar kod Windowsa je da ostavljaju procese u pozadini da se vrte, znači koristiš Windows Media Player - prestaneš slušati - ukineš ga - međutim on ostaje aktivan i oduzima RAM, bar kod Windows Mobile 5 je tako. Ista stvar sa bilo kojim procesom koji se pokrene. Meni lično kao nadprosječno strpljivom čovjeku koji voli detalje nije nikakav problem zavući se u memory settingse svaki put prije nego ga zaključam i ukinuti sve nepotrebne detalje, ali kontam šta ako se ne radi o čovjeku koji voli prčkati unaokolo pa mu ostane kila pokrenutih programa u pozadini, pa mu sve to radi jako sporo zbog toga što ima 100 KB slobodne memorije, a ne zna šta treba, a isto tako znam dobro da ima i lijenih ljudi te mu je prava muka odraditi tri-četiri klika.
     
  18. KRUNCH

    KRUNCH Aktivista

    ej jeli iko zna gdje u bih ima kupiti pdaove (HTC-ove) jer mislim da kupim treba mi hitno imam sada ovaj ali sam pod okolnostima da trebam da mijenjam i da ga nadjem jako brzo a necu neki schrot PDA pa zato
     
  19. Esh

    Esh HWB

    comtrade shopovi bi ih trebali imati.
     
  20. KRUNCH

    KRUNCH Aktivista

    hmmm nabavio sam ali sada imam problem sto nemogu da namjestim postavke za GPRS jeli ima neko iskustva sa windows mobile 5 ili 6 pa da me uputi step by step jer fkt vise neam blage kako da to najestim mucim se evo 2 dana vec oko toga i nista