K: PC volan

Discussion in 'Igre, konzole, telefoni i drugi gadgeti' started by electro_p0wer, Aug 1, 2018.

  1. Vedo

    Vedo Moderator

  2. ZEEP

    ZEEP Novi član

    Da se i ja uključim ako nekome zatreba mišljenje:

    Lično nikada ne bih išao ispod Logitechovog Driving Force GT čiji FFB je više podsjeća na G27 nego na neki osrednji volan. Ne treba ga miješati sa prethodnim "Pro" modelom čiji FFB jednostavno nije u istoj kategoriji. Ako se ipak gleda za niže od toga onda bi to bio prijespomenuti Driving Force Pro, koji je znatno sporiji, zatim Logitech MOMO. Jedino što se razlikuje kod svih ovih modela je baza tj. sam volan - pedale su identične ili u najmanju ruku slične. Pedale su zaista prosječne kada se uzmu u obzir bolji modeli o kojima ću nešto napisati u nastavku. Svi ovi volani su stariji od 10 godina i prestali su se proizvoditi davno, koliko znam, te treba sve to uzeti u obzir pri kupovini.

    Sljedeća stepenica bi po meni bili Logitechovi G25, G27, G29/G920 te od Thrustmastera T150, u zavisnosti šta vam treba. Uz G25/G27 dolaze mjenjač u paketu koji se na G25 može podesiti u sekvencijalni mod, dok je G27 ima tiši FFB. G29/G290 imaju tzv. "hall sensor" koji je u suštini neznatno precizniji u detektovanju pozicije volana, ali svakako je dugotrajnije rješenje nego "optički enkoder" kod G25/G27 i prijašnjih modela. Osim toga nema nekih većih razlika osim činjenice da G25/G27 ne radi na novim generacijama konzola dok je G29 dizajniran za prvenstveno za PS4 a G920 za XBox One, mada oba sasvim normalno rade na PC-u. Set pedala kod ove Gx serije sadrži i kvačilo koje teško da može biti opravdanje za dodatno trošenje novaca jer se kvačilo inače teško može simulirati na istom nivou koji pruža ostatak komponenti volana. Thrustmaster T150 se od logitechove G serije razlikuje po načinu prijenosa sile s motora na volan. Kod Logitechove G serije je tako zastupljen "gear driven" FFB što znači da se sila prenosi preko zupčanika, koji je bučniji, a na Thrustmasteru T150 je "belt driven" način (preko remena) koji je generalno tiši i navodno bolje/brže prenosi podatke o siliama iz igre. T150 dolazi uz "obični" set pedala koje su nešto lošije nego kod G serije, ali se može uzeti T3PA set pedala koje bi trebale biti ekvivalent Logitechovim iz G serije.

    Logitech za višu kategoriju nema konja za trku, a sljedeći korak bio bi Thrustmaster T300RS ili TX. Malo ljudi će vjerovatno izdvojiti iznos novca potreban da bi se kupio ovakav model ili pak još skuplji od Fanateca, a ti ljudi svakako već znaju šta hoće pa ne treba puno pisati o tome. A da ne pričamo o "Direct Drive" volanima.

    Također, vrijedi spomenuti i ako posjedujete PS4 controller ili Steam controller, ne morate kupovati volan ako baš ne želite. Može se putem Steama podesiti žiroskopski način rada koje, u kombinaciji s "trigger" tipkama na kontrolleru pruža poprilično precizne kontrole i za najzahtjevnije simulacije.
     
    heroic likes this.
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja nikada vise ne bih uzeo volan sa FF bez remena, sada kupio ovaj t100 koji ima remen i spram g25 je neuporedivo realniji. Bez remena kao da su tockovi od drveta, dok sa remenom bas osjetis gume na tockovima.
     
  4. Vedo

    Vedo Moderator

    @ZEEP - t150 nije belt, vec kombinacija belta i zupcanika. T300& t500 itd su samo belt driven.

    Ja vise nikad ne bi bez belta, i to najvise radi deadzonea u sredini. Vozis na pravcu i nigdje fbba.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    nema veze sto je kombinacija belt zupcanici, opet je razlika ogromna sa remenom.
     
  6. kio

    kio Komšija

    OFTP
    ja igram sa misom :p
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    mi pricamo o osjecju koji FF da u toku voznje, ti se ne brojis :D
     
  8. ZEEP

    ZEEP Novi član

    Iskreno, nisam znao da je T150 kombinacija, uglavnom sam čuo da je bolje svakako.

    Hardverski deadzone u sredini kod G serije postoji (kako se dva motora ne bi "svađala" međusobno) i to je činjenica, ali primjetnost iste zavisi od igre do igre. Nekada je potrebno "pritegnuti" FFB da bi se smanjila ta praznina, ali onda FFB zna biti prejak. S druge strane Thrustmaster volani, gdje god da čitam o njima, naiđem na forumaške ankete o dugotrajnosti i pouzdanosti proizvoda kao i primjedbe na korisničku podršku, i to najviše sa ovim najskupljim modelima. Il' se pregrijava, il' problemi s centriranjem, itd...

    Kao što sam već i kazao, a budući da je tema na neki način preporuka za volan, po meni je DFGT i dalje najbolji volan za prosječnog korisnika ispod kojeg se jednostavno ne bi nikako trebalo ići. Kao što kaže kio iznad, što se tiče samog upravljanja, to se može i mišem, a FFB daje povratne informacije o tome šta točkovi u pojedinom trenutku rade. Pedale su malo slabije ali ima desetine modifikacija kojima se i pedale i baza mogu nadograditi, bez da se uzme šarafciger u ruke.



     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ima li itko da igra ETS2 ovdje? ja nisam MP bacio par godina, a pozelio sam :)
     
  10. anel007

    anel007 Komšija

    Ja zbog ets2 i kupio volan, mada mp nikad igrao nisam. To se ono mora nesto baska podesiti jer znam da ofisl ne podrzavaju?

    Sent from my Huawei Honor 8 using Tapatalk
     
  11. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    da, mp addon su uradili entuzijasti, ali su imali dobru pomoc i podrsku developera, oko api-ja. znam da je radio solidno, ali fakat dugo nisam igrao.

    https://truckersmp.com/
     
  12. anel007

    anel007 Komšija

    Pogledam ovo sutra u toku dana, moze se igrati sa mladim profilom jer sam nedavno mijenjao sve vitalne komponente u racunaru i u procesu morao reinstalirati sistem a tim izgubio sve save fajlove?

    Sent from my Huawei Honor 8 using Tapatalk
     
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    moze, sto ne bi moglo. samo ces imati losiji kamion i to je to.
     
  14. Vedo

    Vedo Moderator

    Imao T500 i nikad nikavih problema. Sad imam T300 Alcantara Edition vec jedno 2 godine, opet ni najmanjeg problema. Fazon je ne drzati FBB na 100% (da ti chupa ruke), jer tu postoji i ogromni FBB clipping gdje se gube FBB 'detalji', ja FBB drzim negdje na 30-50 (ovisno o igri), sasvim dovoljno jak fbb, nema clippinga, a ne haba motor i komponente konstantno.

    E TX volan/baza je na pocetku stvarno imala problema citajuci komenatere raje sa amazona.