Kako najbolje naci satelit (Astra 19.2 i dr.)

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by JaLa, Oct 2, 2011.

  1. JaLa

    JaLa Komšija

    Pozdrav raja,

    Vidim da nam se "Nani" slabo javlja ovdje, al nadam se da ima jos neko ko se malo bolje razumije u sljedece

    Imam dBox digitalni resiver, na njemu ima 1000+ kanala ali vecina ne radi naravno.
    90% gledam Astra 19.2, ali nekada bih i Hotbird 13 il jos neki satelit pronasao, ali mi ne ide. Imam motor za antenu koji se okrece al ne uhvati nikada trazeni satelit pa ga moram manuelno stimati...

    Da skratim, kako najbolje da nadjem satelit Astra 19.2 E, tj. jel moram drzati antenu pa je micati tamo vamo svako malo dok ne uhvaitm signal, il ima neki laksi nacin (neki "instrument" ili nesto za mjerenje i pronalazak satelita) ?
    Nakon toga slijedi kako nastimati "default" vrijednost motora za antenu, jel treba biti na 0 ili ipak ovaj 19.2 ?
     
  2. wragg

    wragg Aktivista

  3. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ubaci listu kanala sa astre, odaberi neki kanal sa najjacim signalom, npr neki iz paketa sky de na 19.2, sky bundesliga, i vozaj antenu motorom lijevo desno dok ne nastimas signal, te to memorisi kao nultu poziciju, onda je ostalo lako nastimat, naravno ovo govorim pod pretpostavkom da ti je elevacija antene na motoru ispravno podesena.

    Sent from my GT-I5700 using Tapatalk
     
  4. JaLa

    JaLa Komšija

    prvo moram tu elevaciju namjestiti (ako mislis na nagib :) ), i motor i antena sa nosacem imaju taj nagib, pa moram oba namjestit kako treba. Javim se sutra u toku dana kada pocnem to raditi...
     
  5. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

  6. Ninja

    Ninja Komšija

    Ako nemaš kakav dobar instrument, jedini način je ofrlje. Naštimaj receiver na Astru 19.2 (da prikazuje kvalitet signala) i nišani antenom prema jugu. Otprilike oko podne nišani direktno prema Suncu.

    Kad budeš stezao matice na nosaču antene, pazi da to radiš ravnomjerno i stalno pazi na kvalitet signala, jer se stezanjem mrda i antena.
     
  7. sumeir

    sumeir Komšija

    Ma netreba mu nikakv instrument, valjda resiver ima u menu-u gdje mu očitava jačinu signala, lahko mu je da nađe horizontalu ako mu je vertikala namješetena.