Kakve zvuchnike imate?

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Dog_Father, Jun 29, 2005.

  1. monK

    monK Komšija

    Ne treba pretjerivati, koji će mu klinac monitori ako će samo igrati igre ili gledati filmove, monitori su za producente i hard core audio freakove...

    Može se Alesis M1 Active, dobar par novih monitora uzeti za nekih 650 KM (ako Bog da)...

    U svakom slučaju bolje, mnogo bolje od svakog 5.1 sistema...

    Ja sam zbog novčane situacije osuđen na 2.1 sistem, koji vjerovali ili ne koristim za produkciju...Naravno, privremeno, i sve što uradim moram provjeravati na monitorima...U 90% slučajeva nivoi na 2.1 sistemu, koji i nije baš loš, nemaju nikakve veze s onim što čujem na monitorima...Raspored zvukova na skupljim i eminentnijim 5.1 sistemima, u praksi isprobano , je čak mnogo lošiji...Čak toliko lošiji da umirem od smijeha, ili tuge, kad stvar preslušavam na gore spomenutom Genelecu, hvala Bogu što sam iskusio njihove performanse...
     
  2. ming

    ming Veteran foruma

    Upravo 5.1 samo unistava vijernost zvuka jest on fin pun sve to, al nije kako je zamishljen. :idea:
     
  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    za filmove 5.1 je ok (cak i neophodan za puni dozivljaj), za sve ostalo dobar stereo ili dobar 2.1 sistem je bez premca.
     
  4. iPlay

    iPlay Komšija

    Na ovo odgovaram sa:

    AIWA NSX-D707 - Digital Hi-Fi Separate System :twisted:
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    ja sam konto mozda da sam radim neki 2.1 sistem
    pa sam skupljao neke sheme za pojacala
    jel zna neko gdje se mogu naci servisne sheme popularnih 2.1 sistema

    nisam bas iskusan sto se tice audio samogradnje pa ako neko moze ponuditi kakav savjet, sheme i sl.
    konto sam raditi jedno 2x30W priblizno i woofer jedno 80W
    pa sta mislite za tu snagu
    i koje zvucnike predlazete, po mogucnosti ovalne za satelite, i koji za bas, odnosno gdje ih ima kupiti i sl.

    ps za one koji ce reci da kupim, da unaprijed kazem da je uzitak u tom da ih sam napravim
     
  6. syss

    syss Veteran foruma

    @deloron... 5.1 može koštat 500kn i 50k kn i više... ovi potonji zvuče jako jako dobro, zato i kažem kako koji :wink:

    @dog... izrada zvučnika nije baš jednostavan posao. trebaš znat thiel/small parametre pojedinog drivera i prema tome raditi kutiju i skretnicu sa atenuacijama, kompenzacijom otpora kako pojačalo se ne bi "mučilo" etc.

    sa druge strane možeš staviti bilo šta u kutiju i to će svirati :wink:

    ako nisi baš dobar sa lemilicom i nemaš previše iskustva, onda ćeš napraviti više štete nego koristi... za početak potraži na netu gainclone samogradnje koje u osnovnoj verziji može parirati bilo kojem mass pojačalu, a u najdorađenijoj i lagani mid-high-end.
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    sto se tice lemljenja, nema problema
    vec sam radio vise razlicitih sklopova, lemljenje nije problem

    mene interesuje sheme za pojacalo snage oko 150 w, i skretnica da razdjelim na bas i satelite

    volio bih da imam sto bolji zvuk
    nadao sam se da je neko vec radio

    mislim nisam laik za te stvari, ali nisam radio pojacala od nule,
    za proracunati kutije isto nije problem
    jedino volio bih da bude kvalitetniji zvuk
    ne mora biti high end ali da ne bude shit
    svjestan sam uloga, ali dobar 2.1 sistem je minimum 150-200km
     
  8. syss

    syss Veteran foruma

    imho...

    samogradnja ti je eksponencijalna krivulja ispaltivosti... znači: male pare koje uložiš - nećeš dobiti ništa bolje od komercijalnih rješenja... možda i lošije. velika para - e tu je već druga priča.

    imaš po netu tone foruma i shemi, pa malo guglaj.
     
  9. syss

    syss Veteran foruma

  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    kontam nesto mozda je bolje kupiti pojacalo komponentu i par zvucnika

    i ono kao gotovu skretnicu i napraviti samo kutiju sa wooferom

    sta mislis
    ?
     
  11. syss

    syss Veteran foruma

    po meni... dobro pojačalo i dobri zvučnici (makar i bookshelf-i), propisno postavljeni mogu zvučati jako dobro i bez subwoofera.

    e sad ako baš hoćeš subwoofer, onda bi moja preporuka bila upravo kako si napisao: pojačalo rabljeno iz oglasnika (ima jeftinih marantza, denona i sl.), zvučnike male recimo tannoy mx-1 i sl. jeftinije modele, a sub napraviš sam, tj. napraviš skretnicu i kutiju (toplo preporučam medijapan iliti mdf ploče debljine 1.5cm na dalje).

    skretnicu nemoj baš kupiti gotovu, nego je fino proračunaj prema kupljenom driveru/ima, tako da bude recimo pad od 18db i/ili više po oktavi, sa rezom na negdje max. 100hz.

    računaj da trebaš subwoofer driver koji će "primati" informacije sa oba kanala iliti "stereo-driver", osim ako nećeš raditi nešto na bazi dva fizička drajvera. nadam se da shvaćaš o čemu pričam.
     
  12. BoLa

    BoLa Aktivista

    Creative Inspire P5800 uzo prije neki dan. Super sam zadovoljan. Posebno subwooferom.
     
  13. Shenron

    Shenron Komšija

    Ja nisam skuzio nis sta si napisao :roll:

    Ja volim kupit gotovo... meni je avantura samo prikljucivanje zvucnika...a sta bi mi tek bilo samogranja? 8) :lol:
     
  14. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    tako ce i biti
    samo mogu ti reci da i gainclone sa kvalitetnim komponentam izgleda privlacno
     
  15. djambo

    djambo Aktivista

    2.1 samogradnja potpuno neisplativo.bolje uloziti u samogradnju stereo zvucnika sa nekim dosta starijim pojacalima koji se mogu nac za male pare.ko trazi takvo nesta i naci ce jer vecina ljudi ni nezna sto prodaje.tako sam ja nasao starog ITT(danasnja nokia) i ne bas tolko staro onkyo pojacalo koji ne svijetle ko bozicno drvce i zbog toga su prodani.Malo paznje pri izgradnji zvucnih kutija i dobija se fantastika za isto malo para.
    ako neko misli da ce stim dobit kucni studio neka odma odustane(mislim na samogradnju)
     
  16. Nehrudin

    Nehrudin Novi član

    Hercules (2.1) XPS210.Solidni.
     
  17. syss

    syss Veteran foruma

  18. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    @Venom mislis ML T-208... solidni zvicnici za 19tak maraka. Ja sam iste kupio, mada sam nisanio na jedne ALtec-ove od 90KM, i umjesto njegovih originalnih satelita stavio od auta 2*15W... daju ljepsi zvuk i, pored woofera, reproduciraju jednu dozu bass zvuka. Zvucnike sam ugradio u radni sto.
     
  19. einlanzer

    einlanzer Aktivista

    ma jok,ovi su ML-802 od ms-a
     
  20. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    hm... vidim samo brnes i isto pareko da nije "misstype" greska