Kazne

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Jul 14, 2014.

  1. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    hem sto je jednostavnije, hem sto je ispravnije. ali nama je uvijek neko drugi kriv. ja bih najvise volio da kod svakog znaka i u svakom naselju imamo po jedan tronozac. kultura saobracaja kod nas je dno dna. vozimo ko divljaci, i uvijek je neko drugi kriv
     
  2. kAcA

    kAcA Aktivista

    Zakonski nije osnovano. Zna se koji je jedini nacin obavjestavanja vozaca - Saobracajni znak!
    Ja sam nakon postavljanja ovih stacionarnih kamera odmah rekao da ce ih morati obiljeziti saobracajnim znakom. U pocetku nisu bile, sada su sve obiljezene
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Sve obiljezene?
     
  4. kAcA

    kAcA Aktivista

    Sve stacionarne kamere su obiljezene... Zakonski moraju biti, kao i svugdje u svijetu jer se inace mogu oboriti na sudu
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    U idealnom svijetu da, kod nas ne, pa jedina stacionarna u Tz nije obiljezena.
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ovu informaciju mi je rekao upravo sudija koji radi na prekrsajima. nisam je ja izmislio. ako ti nije problem, pronadji mi clan ZOOBS-a kojim je propisano da svaki uredjaj za kontrolu brzine mora biti obiljezen. s obzirom da se ovakva radarska kontrola kod nas masovno radi, ne vjerujem da bi se iko iole normalan upustio u takvu avanturu bez zakonskog osnova. a takodjer, da nema smisla, ne bi takve stvari ni cuo na radiju.
     
  7. kAcA

    kAcA Aktivista

    Kanton Sarajevo - 5 kamera svaka obiljezena
    M17 Sarajevo - Bosanski Brod - 4, 5 kamera svaka obiljezena.

    Neko se u Tuzli ocigledno i dalje pravi pametan... Ne kazem da su sve kamere odmah nakon postavljanja i oznacene ali nakon nekog vremena kao sto to obicno kod nas biva.

    U Sarajevu ih inace oznace odmah poslije raskrsnice na tom potezu, tako da je znak inace nekih 200-500m prije. Nije odmah ispred kamere... Moguce da je i u Tuzli tako ali nisi obratio paznju ili vidio. Od prve raskrsnice do kamere negdje mora biti znak ako hoce da je sve kako treba.

    Svaka mora biti oznacena inace krsi Zakon isto kao sto i ti prekoracujes brzonu. Ti se vadis da te uslikala nezakonski pa da samim tim nema dokaza o nekom prekrsaju. Covjeku su u sudnici mahali slikom ispred nosa "evo dokaza" al je on govorio da ga ne vidi jer nije zakonit. Znaci ne obara se prekrsaj i da si ga ti pocinio, to se ne smije spominjati nego se obara slika - jedini dokaz...
     
  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Molim clan Zakona o osnovama bezbjednosti saobracaja na putevima u BiH kojim je propisano da pokretni radar (u ovom slucaju mislim na taj tronozac) mora biti propisno obiljezen, kao i da radarska kontrola (tj. policijska patrola koja u ruci drzi radar i nisani) mora biti obiljezena. Supljiranje i nagadjanje ovdje nece nikom pomoci, nego samo moze nekog dovesti u zabludu. Dovoljno je samo malo ukljuciti mozak, i skontati da policija za sobom ne moze nosati POKRETNI saobracajni znak tipa "RADARSKA KONTROLA" koji bi oni postavili na odredjenoj udaljenosti ispred sebe, kako bi nacrtali vozacima da su oni tu i da kontrolisu brzinu. Znak "RADARSKA KONTROLA" ima smisla i moguce je i postaviti tamo gdje je staticni radar.

    btw, evo ovdje imate sve informacije :) :)

    http://bihamk.ba/index.php?option=com_c ... Itemid=116
     
  9. bhd

    bhd Veteran foruma


    Radarska kontrola mora biti najavljena, i dostupna informacija kao javni service. To da, ali ne vjerujem da moraju biti znakovi postavljani.

    btw znal ko gdje ima i i ako ima kontrole sara-trav-vlas-bl neke stalne ?
     
  10. selvin

    selvin Moderator

    Mrsko mi trazit po zakonu, ali sam isto pitao policajca kad sam dobio kaznu zbog rucnog radara i on kaze da moraju oznacit ali nisu oni u tom trenutku oznacili, zbog, pazi sad: "neko nam je razvalio tablu, a nemamo drugu da kupimo, mi radimo sa onim sto imamo. U Tz imamo 3 rucna radara a jednu tablu, ne mogu radari ne radit ako nemamo tabli.". Sta reci? :D

    @kaca, nemam sta ne obracat paznju, prolazim kroz taj stacionarni radar barem 2-3x dnevno, i nije oznacen, a tu je x godina i zaradio je dosad makar koji milion :D
     
  11. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    eto pejstao sam link sa BIHAMK-a gdje su najavljene radarske kontrole, i gdje su navedene lokacije stacionarnih radara. oni moraju obiljeziti obiljeziti svoje vozilo u slucaju gdje zaustavljaju vozace. mora biti oznaceno cunjevima. ovdje nema nikakvog zaustavljanja.
     
  12. donjapa

    donjapa Overclocker

    Koliko se sjecam, zadnji put kad sam vozio, da kamere na relaciji Prijedor - Sanski Most nisu obiljezene, odnosno SM - Kljuc. Dog ce sigurno bolje potvrditi ali eto, ako neko ide ovim putem neka se pripazi, jedna je na lijepoj ravnici iz/prema Kljucu a druga iza krivine prema/iz Prijedora na ulazu u SM.

    A to zaustavljanje od strane policajaca na cesti, to je sve divljina, samo nacin da se zgrnu kakve pare umjesto da se polupaju te kamere svuda a policajci preusmjere u nesto korisnije.
     
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ne znam bas ;) imas majmuna koji divljaju na cesti, i stacionarni radar ga nece iskljuciti iz saobracaja i sprijeciti vecu nevolju.
     
  14. donjapa

    donjapa Overclocker

    Sve to ima svoje, kakva sredina takvo i drustvo cini mi se. Ja sam za to da, ko god vozi preko/divlja neka dobije kaznu, nema veze da li mi brat, otac ili neki stranac, ali nekako uvijek razmisljamo da samo kazni ne bude...
     
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa evo citam neke komentare vezano za ovaj tronozac negdje oko tuzle. jedan tvrdi da radar treba da bude tu da upozorava, a ne da kaznjava. mislim neke ljude kad bi upozoravao do onog tamo Bajrama ne bi bili zadovoljni (znaci znak IZRICITE NAREDBE ga je upozorio jednom, a i saznanje da prolazi kroz naseljeno mjesto).
     
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nekada je i dobro da te zaustavi, covjek se opusti pa pritisne gas i vise nego sto teba, ovako dobijes kaznu da te spuste na zemlju jedno vrijeme.
    Inace ta jurnjava ima smisla na autoputu pa odmaknes daleko, a po nasim ulicama se svi sretnemo ponovo na semaforu koliko god zurio.
     
  17. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Nema upozorenja, samo po dzepu, inace nece niko nikad naucit.
    Da vidis kako je zena u mene, 6 kazni za parking u toku 4 mjeseca, mogo sam gtx titan kupiti za te pare.
    Sad se parkira samo tamo gdje se smije parkirat, i uvijek se parking plati...
     
  18. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa balkanca jedino tako i mozes nauciti pameti. Odri ga po dzepu i to je to. Palija ne pomaze, mi budemo samo gori poslije. Samo pare ne diraj :lol: :lol: stoga razumijem pajkaniju, odabrali su najdjelotvorniji nacin kako da nas smire (pa bio to makar mjesec dok ne zaboravimo da smo platili kaznu).
     
  19. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Dabogda bila kamera na svakih 100m, svako umisli da on je predobar da zajebe.
     
  20. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    upravo tako. 90% njih NECE reci, pa ok je, prekoracio sam dozvoljenu brzinu, napravio sam prekrsaj, trebam platiti kaznu i opametiti se. svi nalaze opravdanje i izgovor u necemu drugom, i svi su drugi krivi, a samo nisu oni sto to drze nogu na papucici gasa...