Klokanje E2180

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Pasha, Feb 10, 2008.

  1. Pasha

    Pasha Komšija

    Poz. Evo uspio sam dobiti 25% a da temperature jezgri ne prelaze 44 stepena pri opterecenju,prime se vrti sve u redu,i to samo pri dizanju fsb-a...Sada me zanima kako da izravnam ovaj odnos fsb:dram,jer mi je 2:3.Kako postici omjer 1:1?
    nesto sam citao,dosta mi je jasno ali bojim se da nesto ne spalim :D pa odlucih da vas pitam..Mislim da onu opciju c1? i onu jos jednu ne trebam dirati jer ne ganjam granicu :?

    http://img220.imageshack.us/my.php?image=klokiee2.jpg
     
  2. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    To je vrlo mal FSB za omjer 1:1
    Da ti je takav omjer na ovoj frekvenciji FSB-a od 250MHz ram bi ti radio na 500MHz.
    Ili još OC-aj ili ostavi taj omjer .

    Najidealnije bi bilo da digneš FSB na 400MHz (taj procesor to može ako imas dobru maticnu, ali je to pretjerivanje) tako da bi ti memorija radila na 800MHz.
     
  3. Pasha

    Pasha Komšija

    Maticna je vidi se u sigu p5k,imam freezer-a.Mnozitelj je 10.Smijem li ga sa ovakvim omjerom dici na 300?A da voltaze ostanu po defaultu itd.
    BTW digao sam ga na 260 i temp pri igranju dostize 47
     
  4. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Sa tim trenutnim omjerom bi doveo memoriju na 900Mhz
    Možeš pokušati, ali nisam siguran da li tvoja memorija ide toliko....mozda budes trebao malo napona dodat.

    Probaj, neces ništa spržiti.
    Samo nemoj pretjeravati sa naponom....
     
  5. Pasha

    Pasha Komšija

    Ne razumijem se bas najbolje ali bi trebala,jer je oc edition sa onim spojlerima(hladnjacima)..A napon vidim da je na automatskom,sad me buni sto da ga mijenjam kada ovako loće koliko mu treba :?
     
  6. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    A cuj....ako ti je stabilno na defaultnim naponima još bolje....
    Cim vidis da dolazi do ne stabilnosti onda znaj da moraš dodati ili memoriji, ili procesoru ili NB-u.

    Koliko vidim ti ne tražio maximalni stabilni OC.....mislim da je najbolje da ostavis na onoliko koliko ti je stabilno na defaultnim naponima.
     
  7. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ja sam svoj 2160 digao na 3 GHz (1.8 je default). Nije radilo sa početnim naponima, ali sam ga povećao za mrvicu i radi. Dakle, 333 x 9, daje 3 GHz, a FSB je 1333. Ako hoćeš sigurniju varijantu, idi na 266 x 9, što ti daje 2,66, a FSB je 1066.
     
  8. syss

    syss Veteran foruma

    same here... 2200 na 9 x 333 radi bez greške, ista mbo, isti kuler.
     
  9. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    U mene je P5KC, i Box cooler. Radi stabilno, evo, mjesecima. Samo ne znam koliko mi je pametno što sam stavio samo 400W napojnu, a imam grafičku koja kaže da je 450W minimum. Ali radi, čak sam i nju klokovao.
     
  10. Pasha

    Pasha Komšija

    Zbuni ti mene skroz,de pojasni sada :) Kod mene je mnozilac procesora 10 i on se ne moze mijenjati. A jedina opcija koju sam nasao u biosu sto na tu lici je pod memorijom.Moram napomenuti da sam pocetnik u svemu ovome i da treba laganini sa mnom.Ako treba i ponovi dvaput jer sam i glup nekada :lol:
     
  11. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Smanjis mnozilac, povecas FSB.
     
  12. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ja svoj množilac mogu spustiti (do 6), tako da ne vidim razloga zašto i tvoj procesor ne bi mogao. Ako ništa, onda izabereš FSB koji bi dao odgovarajuću (poželjnu) frekvenciju. Nema neke opasnosti sa ovim modernim procesorima, tako da slobodno možeš malo eksperimentisati u BIOSu, imaš prilično dobru ploču sa detaljnim Overclocking postavkama. Naravno, prvo šta trebaš je prebaciti A.I overclocking na Manual. Ako ti šta bude nejasno, pogledaj i ovo.
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  14. Pasha

    Pasha Komšija

    E hvala,guide je bas detaljan a postavka je po defaultu na manual.Imam jos par dobrih vodica,pa dok fino to prokljuvim u detalje idem na juris u bios :D
     
  15. Pasha

    Pasha Komšija

    A ja se pitam sta se desava,bug ploce p5k;
    At the moment, the P5K displays the 1:1 RAM settings incorrectly, which might be a bit confusing for some, so I will try and explain what is going on, and hopefully they will fix it with a BIOS update.

    Lets say that you want to have your FSB running at 266 and your RAM running 1:1, this would normally be shown as 533mhz for the RAM (on, say, a P5B etc.).

    There is a bug (might be intentional, who knows?) in the P5K BIOS that only allows for a minimum of 667mhz RAM when the FSB is under 300., it appears as if the board is running dividers for 1333FSB CPUs (quick bit of maths, 1333, roughly divided by 4 = 333, and that would explain the 667 RAM...anyway!)

    A quick table to illustrate.[​IMG]



    As you can see, up to 300 FSB, the 1:1 divider is running at odd speeds, that you wouldn't normally expect, but as we will be running higher than 300 FSB, this wont affect us, but it is always good to know stuff

    As we already know your system is 100% stable at stock speeds (see Part 1), we can now go for the jugular (well, ish)

    Set the FSB to 333.

    The RAM will stay at 667mhz. Why? Have a look at the table above, this is fine.

    Set your CPU voltage to AUTO for now, later, we will come back and set it manually.

    Save and exit the BIOS and let it boot to Windows.

    When windows has finished loading, open CPU-Z (it will take a few seconds to open), have a look at the memory section of CPU-Z as well, it should be the same as the timings that you entered in the BIOS earlier, something like this...


    EDIT: Pretjerah ko seljacina,mlad u ovome a vec hocu da ga nabijem.Dobro je pa sam znao cmos bateriju izvaditi :D
     
  16. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Neka si pretjerao. Naučio si nešto novo.
     
  17. GW

    GW Moderator

    Obično imaš jumper ili prekidač za reset cmos-a. Pogledaj u uputstvu od ploče. Nema potrebe da vadiš bateriju.
     
  18. Pasha

    Pasha Komšija

    Ja moram napomenuti da je ovo mozda prva verzija biosa u kojoj je ovaj bug,ne znaci da je u novijim :)

    BiceBolje dokle si ti isao sa naponom,ja sam mu izgleda dao mali jer mi everest po defaultu pokazuje 1.325 a cpu-z; 1.288,pa koga da slusam:? To je u loadu naravno..
    GW trazio sam u prirucniku ali nisam mogao da nadjem jer mi je srce sislo u stopala u tom momentu,tako da sam htio da zavrsim sto prije..
     
  19. nFare

    nFare Komšija

    Zasto ne uradis flash najnovijeg BIOSa i sve vrijednosti gledaj upravo u BIOSu u uporedi ko laze.
     
  20. Pasha

    Pasha Komšija

    Ipak je cpu-z u pravu :) Jeli normalno da se ploca zagrije neka 2-3 stepena u overclock-u procesora i laganom kloku meme?Po default opcijama je 35 stepeni a u kloku 36-38. Naucih resetovati bios i bez vađenja baterije :D