Koja Konekcija?

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Burkoff, Jan 8, 2006.

  1. Burkoff

    Burkoff Novi član

    Vozdrica, ;)

    Imam problem i nadam se da mi mozete bar nekoliko malkice pomoci.
    Tacnije sam starce nagovorio da ponovo prikljucim interent, al ovaj put ne Dial-Up vec ADSL.
    Al slucajno sam sinoc malo nesto citao na lol.ba i skontao sam da je usluga koju ja trazim moguca realizovati
    preko LOL i ADSL-a, samo sto je LOL 8x brza konekcija, evo par detalja za koje se pakete interesujem:

    Kako se postavlja antena, mozel na balkon ili mora na najvisu tacku kuce?
    kakav je signal zimi, jel to ima veze kao kod sat antene, sto se ponekad kod vremenskih nepogoda gubi signal/slika?

    Za koliko obicno dode ekipa is LOL-a, kod bihneta su mi rekli da cu cekati najmanje 15 dana od dana podnosenja zahtjeva za prikljucak interneta?

    I sad 2 pitanja, samo da se uvjerim da sam pravilno razumio nacin obracuna Limita kod ova 2 ISP-a:

    1.) Za BIP, ukupni Limit je 7GB, koliko sam ja skonto to je ograniceno na 3,5GB UP i 3,5GB DOWN. Znaci ne mogu nabit 6GB Down a 1GB UP?

    2.) Za ADSL, 3GB je 3GB prometa ukupno, znaci broji se ukupni promet na 3GB znaci da mogu i samo uradit download na 3GB a nista upload?

    -Sta je freezona kod ADSL-a?

    Koji je bolji server lol2cows ili bihnet2cows, i koje usluge pruza, ja sam samo cuo da tu raja postavlja stvari i onda se to moze besplatno skinut sa
    2cows servera?

    Kad ovi iz LOL-a budu montirali antenu, jer mora doci kabal do mog racunara od anatene ili je to wireless po kuci signal pokriven?

    Cijena prikljucka adsl-a je:

    30KM+17% = prikljucak = 35,10 KM
    30KM+10KM(Modem) + 17% = Pretplata svaki mjesec 46,70 KM

    A postavio sam i tabele sa malo vise podataka.

    [​IMG]
    [​IMG]

    Koja je konekcija na ADSL 1024 ili 128??? na LOL-u je to 1024 dakle ce biti 128 x 8 = 1024 a za iste pare. , tako da je LOL bolji sto se tice cijena/usluga.

    Ja sam htio ADSL3G ili BIP Apollo - M, bez dnevnog limita.
     
  2. srle

    srle Novi član

    prvo gledas stare cijene ADSL-a, nove cijene:
    http://www.bih.net.ba/cjenovnik_adsl.html

    free zona je jedinstven servis na ovim prostorima i mnogo sire, vise informacija:
    http://www.bih.net.ba/free_zona.html

    Da uporedjujes cable i adsl pa nekako hajd (iako ni to se realno ne moze porediti) ali ti biras izmedju wireless-a(!?!?!) i adsl-a sto je totalna nebuloza - wireless je najlosije moguce rjesenje od kojeg ljudi masovno bjeze. Od problema preopterecenosti access pointa-a, uticaja vremena, pa do same cinjenice da ta tehnologija nikad za takve stvari nije bila planirana - wireless je noshow, slobodno tu opciju zaboravi.
     
  3. postal dude

    postal dude Aktivista

    eh vako prvo ja imam bip pa cu ti to sve lagano.

    1 dolaze za 7 dana max od podnosenja prijave
    2 zimi imas malo problema sa signalom tjst nekoliko x enable karticu hehe ali inace nije lose
    3 antena je ista,tanjir e isti kao i onaj koji se koristi za sat tv samo je uperena malo vise prema zemlji horizontalno -30° max
    4 postavlja se na najpogodniju tacku i za to ti netreba uopste da brines oni ce odluciti gdje je ta tacka odnosno gdje je to mjesto na kuci
    5 signal se pomalo gusi zbog padavina,kise snijega nerijetko i zbog magle.
    6 limit je takav kakav jest ,imas 3.5 dwn i 3.5 up tako da bilo koje prekoracenje ovo dvoje moze izazvati nezeljene troskove (2-4kf po MB)
    7.nemozes rasporediti limit kako ti zelis
    8 upload se naplaca odnosno neobracunava kod adsla,sto znaci da je neogranicen
    9 freezona kod adsla je kao sto joj i ime kaze free besplatna zona sa koje imamo mogucnost skidanja nekih stvari sa bich netovog servera bez troskova i bez naplacivanja,znaci skidanje-download se neobracunava kada se nesto skida sa freezone.
    10 mora doci kabal do tvog racunara,wireles se povezujes na access point a ne na racunar
    11 na kraju bip jeste bolji jer ti ispadne 42 KM sa porezom sa svim, a upload imas 1mbit a kod adsla imas 128kbit brzinu uploada,
    stim da imas na bichnetu freezonu sa koje mozes skidati do besvijesti,i imas neograniocen upload hehe
    ti vidi sta ces jer je krajnja odluka na tebi ali ti ja preporucujem adsl, da se nebi zzao sa karticom pa radi pa neradi ,pa ...itd
     
  4. Esh

    Esh HWB

    Antenu mozes postaviti bilo gdje, no logicno je da se trazi pozicija za najbolj signal prema AP-u (access point). Da, na zalost, uslijed vremenskih nepogoda signal opada.

    Kod oba providera u sustini nema nekog tacnog roka vec sve zavisi od broja zahtjeva koji su predani prije tvog te tehnickih uslova. Ipak, neko ko je imao iskustva sa instaliranjem "opreme" oba providera u skorije vrijeme ti moze na to tacnije odgovoriti.


    Da, na zalost, ukupni promet je podijeljen izmedju upload-a i download-a, tako da sam ne mozes rasporediti.

    Pogresno, ADSL 3G (3 GB) nudi 3 GB za download i neogranicen upload.

    To je specijalni prostor pod BIHnet domenom u koji su ukljuceni game serveri, FTP, usenet (news grupe), popularne web stranica tipa bih.net.ba, ga.com.ba, hardwarebase.net itd. To znaci da sa svega navedenog mozes potpuno besplatno (ne ulazi u obracun) download-ovati sve dostupne datoteke. Kod nas i na BIHnet-u imas solidan FTP server sa korisnim serverom, dok na usenet-u mozes naci sve i svasta.

    U sustini je to isto, malo cu neskromno reci da nasa download sekcija na HWB-u ima korisniji izbor besplatnog softvera.

    Od antene do racunara...

    Zasto ne iskoristis opciju i potpises ugovor na 18 mjeseci? S takvim ugovorom dobivas modem besplatno te ne moras placati tih ~10 KM svaki mjesec, a nakon 18 mjeseci modem postaje "tvoj". Mozda grijesim, no s PDV-om bi ADSL 3G (bez placanja modema kako sam naveo) treba kostati 40,95 KM mjesecno.

    ADSL 3G nudi 1 Mbit DOWN i 192 kbit UP. Brzina uploada nije toliko vazna za surfanje i download, dok bi jedino sa vecim UP-om imao znacajnije koristi pri igranju na stranim serverima, iako je i ovako ping prilicno dobar...

    Ako bude jos nekih nejasnoca, svi smo nagodni pomoci...
     
  5. Burkoff

    Burkoff Novi član

    @ srle

    Uporedio sam ove 2 tipe conn zbog cijene i sto su priblizno isti servis samo sto je kod lol-a 8x brza conn (teoretski).

    @ EnisDonKing

    citat: ADSL 3G nudi 1 Mbit DOWN i 192 kbit UP. Brzina uploada nije toliko vazna za surfanje i download, dok bi jedino sa vecim UP-om imao znacajnije koristi pri igranju na stranim serverima, iako je i ovako ping prilicno dobar...

    Zar je na 3G 1MBit down, nisam to vidio, jel tako bilo prije ili tek sa novim cijenovnikom.

    BTW: Dobro si mi rekao za ovaj neogranicen UP za ADSL, to isto nisam znao, hvala, zaista korisno.

    @PostalDude

    I tebi hvala, sad se barem mogu pohvalit da znam nesto vise od 3 recenice od Wireless-u. Pomogao si mi mnogo, sad sam uvidio koliko je naporan taj BIP. [/url]
     
  6. Esh

    Esh HWB

    jest, 1 Mbit je down bio i prije snizenja cijena, samo je UP otisao sa 128 na 192.
     
  7. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ja koristim najjeftiniji paket u epn-u
    Platio sam 128/64 paket prikljucenje negdje oko 35 km (spliter sa filterom i cenka za kafu monteru)
    Cekao sam 20 dana jer nisu imali modema.
    Dobio sam 256/128 paket limit od 7gb up download se neobracunava

    Konekcija je skroz ok cod2 ide na bih,lol i epn serveru bez stekanja osim kad je bih preopterecen sa 40 igraca.
    prosjecan transfer je oko 15kb i ono ja sam bar zadovoljan

    mjesecna cifra je negdje oko 35-38km i nisu mi naplatili prvi mjesec jer sam cekao
    :D
     
  8. zilo

    zilo Komšija

    Nisi platio spliter 35 KM .Taksa koju placas EPN-u je 35 maraka,a spliter placas onima iz kablovske sto ga ugrade za 22 KM,znaci ukupno 57 maraka. :wink:
     
  9. [tota]

    [tota] Aktivista

    Koliko ja vidim najbolji izbor bi ti bio ADSL.
    Nije sad da hvalim Bihnet (ne koristim ga) ali napreduju :D
    Samo treba pogledati cinjenice, ako imas izbor izmedu
    ADSL i Wirelessa, idi na ADSL ;)
     
  10. postal dude

    postal dude Aktivista

    pri odredjenim situacijama ne uvjek,ali prigusenja su fakat .aaa
    da poludi covjek
    i ja prelazim na proljece na adsl ili kabel ako sta ne promjene kod bipa hehe.
     
  11. .Dzahdo.

    .Dzahdo. Aktivista

    evo ja preso na 5G na ADSLu. kazu da ce me nazvat. na koji ce me broj nazvati i kad otprilike. trebal se mijenjat modem jer ce brzina bit veca
     
  12. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Nazvace te na kucni ili na mob. Zavidi koji broj si dao. A modem se ne treba mijenjati, bar ja tako mislim :roll: .