Koji procesor uzeti??

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by kolinsb, Jul 4, 2008.

  1. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Znaci dobar je ovo primjerak,fino bas,dobio sam golden sample :smt007 po cijeni obicnog!
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    U genelecu gotovo 60KM razlike.. 167<->224 :?
     
  3. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    200,5KM u plusu, ja ga toliko platio. :smt002
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ovako, trenutno imam AMD X2 4400+ 2,3GHz, clockovan na 2,8GHz. dobio sam priliku da kupim X2 5600+ 2,8GHz revizija F3. nekih 50-tak km je jeftiniji nego sto je u genelecu. naravno, cpu je nov, zapakovan u kutiju. planiram i clockovati, pa me zanima dokle ovaj cpu moze ici. ostatak konfe vidite ispod. da li cu ista dobiti na performansama u igrama? kad foldam?
     
  5. nFare

    nFare Komšija

    Guši Athlon grafu aa? :)
    Nista neces dobit, cekaj nove phenom jezgre 45nm i taj 5600+ ako bi otisao na 3.1 3.2 , sve je to ista arhitektura..
    Vidim revizija F3 onda je to Windzor sa 2x1mb cachea znaci eventualno 10-15% bolji fps kad se kloka u odnosu na taj 4400+.
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    hehehe a za Phenoma treba nova plocica, jer ce njega ova koju sad imam gusiti :D sve u svemu, treba malo stediti, i onda to sve nanovo kupiti. ok, a mogu povoljno dobiti i CPU PHENOM X3 8450 2100MHz AM2+ L2=1.5 L3=2MB BOX TripleCore? da to sad ubodem na ovu plocu, pa da kasnije kupim novu plocu?
     
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    ja ne znam jel do mene, ali ja u igrama i ne vidim neke razlike izmedju 5000+ i 6000+?!
     
  8. nFare

    nFare Komšija

    @kolinsb
    Tj x3 je problem sto ima nizak mnozilac ne znam koliko bi se mogao klokat, vjerovatno ne puno, ubrzo ce 45nm ja bih sacekao pa novu plocu i proc uzeo da grafa prodise.

    @Qler
    Tebi je ipak grafika limitirajuci faktor.
     
  9. GW

    GW Moderator

    Da, ali i da ima nešto u rangu 9800gt opet ne bi bilo skoro nikakve razlike.
     
  10. Qler

    Qler Veteran foruma

    @nfare - jaran ima 6000+ 3870 2GB i npr far cry mu ne ide nista bolje nego meni. mislim osjeti se da je graficka jaca, ali load-iranje nije nista brze. dizanje sistema nije brze, ne znam. meni nije neka aman razlika. kao da xp ide isto i na 4600+ i na 6000+.. moje subjektivno misljenje.
     
  11. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Ne mozes tako testirati. Jedina opcija je da isprobas oba procesora u jednoj konfi (sve ostalo isto).
     
  12. nFare

    nFare Komšija

    Far cry je stara igra i ne moze potpuno iskoristiti napredniju arhitekturu čipa kod 3870, probaj krajsu ili COD4 :wink:

    Sve vise kako gledam po netu Brisbane Xdvojke tesko izlaze na kraj sa 4850 te upgrade sa 3850/70 se malo ili nimalo osjeti, umejsto 50%+ ono je 20% boosta :?
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pih, 3870 je u novijim igrama bar 50% brza od X1950. Znam jer sam isprobao. :D

    @nFare: Ja sam se posteno iznenadio nekim rezultatima testova, ispada da je Brisbane na 2.9GHz ravan jednom E2220 na 2.4GHz?! Ako je tako (a cisto sumnjam), onda je Brisbane zbilja bottleneck, jer je moj E2160 @2400MHz bottleneck. :D
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    ili ti ga usko grlo...
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kakve veze ima CPU i graficka sa brzinom ucitavanja igara i podizanjem sistema??? Tu hard disk igra ulogu!
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    e hebi ga sad, nije ni to tacno. naravno da hdd igra ulogu, ali sad ces mi reci da se se p brze dici na raptoru a konfa prescot 2ghz 512ddr-a nego na mom kompu
     
  17. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Jok procesor nema nikakvu ulogu :mrgreen:

    Ja ubacio ovaj novi HDD7200rpm u kanticu 333Mhz, nikad da mi ucita igru, iako je poprilicno brz disk.
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa necemo sad o dinosaurusima od procesora. Prije svega na kojoj ploci ti radi taj 333MHz cpu, ona sigurno podrzava max udma 33? :mrgreen:
    Druga je prica ako poredis novije sisteme. Recimo probaj na P4 i na c2D isti hdd (recimo neki ata133) i sa istom kolicinom rama pa mjeri vrijeme ucitavanja igara i dizanje sistema! i ako bude razlike bit ce 1% :D
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da! :mrgreen:
     
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    e jebi ga ona. ja ne igram igre, urijetko kad :) koji sam quratz sastavljao ovu konfu :D:D