Koji PSU

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by efo, Jul 5, 2011.

  1. efo

    efo Komšija

    ok, na kraju nista nisam uzeo... kad je frend dosao po corsaira, nije ga vise bilo na stanju... ali kako sam stabilizovao sistem i sa trenutnim napajanjem spustivsi proc na 2.88ghz, nije mi neka hica.

    maloprije gledam po piku i naletim na ovo:

    http://www.pik.ba/artikal/1545865/napojna-fortron-550w/

    i kontam jbt, fortron 550w sa pcie konektorom za 30KM :S , jos sam vec dva puta kupovao od ovog lika, zvucnike i grafu i lik je ok skroz, sto se vidi i iz rejtinga. sad me zanima kako je napojna ovako jeftina (jest da je iz 2006. god.) i jos me zanima sta znaci ovo Quad 12V Rails Design, jel to dobro il nije. ukratko vase preporuke za ovu napojnu?
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ima 4 raila po 15V, dakle kad bi pregazio neki od njih, napajanje bi se ugasilo. I to je pod uvjetom da zbilja postoje ogranicenja od 15V.

    Imaj na umu da to napajanje ima samo jedan 12V, kao i svako drugo, samo sto su 4 "virtualna" raila sa 15A granicom. Za 30KM je dobro napajanje, ako je 100% ispravno. Jedini problem koji nazirem je visoka buka, to napajanje ima 80mm ventilator. Ne znaci da je glasno (ima tihih napajanja sa 80mm ventilatorom - Antec NeoHE, PC P&C Silenceri, itd.).
     
  3. efo

    efo Komšija

    Preostaje onda pitanje jel mi se isplati ovo uzimati, tj. koliko je ovo bolje od mog trenutnog napajanja (koje u genelecu kosta oko 70km novo)? sto se tice buke, nece mi previse smetati, ako je napajanje kvalitetno
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Vidi je li otvarano, mozda je popravljeno. Realno je bolje od tog tvog.
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    De ti vrati svoj procesor na brzinu i napone sa kojim si imao problema pa zavrti jedan prime95 blend test cisto da vidis jel stabilan proc ram i chipset na tim postavkama jer meni sve to smrdi na problem na tom polju a ne u napojnoj.
     
  6. efo

    efo Komšija

    evo price ukratko koja manje vise tereti napojnu; na 3.2 najvise problema, frizova i bsodova, spustio proc na 3.0 radilo bolje, ali idalje bsod povremeno, spustio na 2.88; vec 3 4 dana radi bez ikakvih problema, pored toga vec sam pominjao kako u jacim igrama u po frke kuler na napojnoj pocne da se oglasava pofino, al otkako je proc na 2.88 i def voltazi i to je prestalo.
     
  7. efo

    efo Komšija

    izvinjavam se ako postajem dosadan, ali to 4x 15A na 12V, kako se ono dijeli na komponente; tj. ako procesor ili graficka recimo zahtjevaju vise od 15A struje u trenutku, da li to ogranicenje znaci da ce se napojna tada ugasiti, ili ce se recimo graficka tada napajati sa dva (virtuelna) raila? taj dio mi je malo nejasan.
     
  8. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ma to ti je sve jedan izlaz samo razbacan na vise izlaza..Ako ti je napojna kahva a vjerovatno jeste, onda je mijenjaj odmah što prije to učiniš, to bolje za tebe. usput mozes pitati nekog da ti posudi napojnu da to istestiras prije nego bilo sta uradis. Da si tu blizu dao bi ti je BS II da istestiras konfu i vidis da li je problem napojna pozz..
     
  9. efo

    efo Komšija

    neispravna napojna (fortron 550), zvao me lik i reko prije kupovine. potraga se nastavlja >.>

    ima isti lik fortrona 400w pnf za 30km (polovnog), sto je isto fino napajanje, al kontam kad vec uzimam da uzmem makar malo jace; recimo fortrona 500w ili onog ocz stealthextreme sa pika (oba su po 100km, nova), al cu sacekat jos malo, mozda iskrsne kakva bolja opcija
     
  10. KingT

    KingT Veteran foruma

    Uzmi Fortron FSP500 - 60APN u ingelu za 100KM KLIKNI OVDJE

    Jedini "problem" je sto ti trebaju molex > PCIe power konektori za grafu ali nije to nista strasno..

    Ako se mozes protegnuti do 141KM za kes uzmi Seasonic S12 II 520W (480W na 12V+ railu) koji ima 6pin i 8pin konektore za grafu,sleeved kablove i ofarbano kuciste (uz to je veoma kvalitetna napojna).. KLIKNI OVDJE

    Ima i Seasonic S12 II 430W (360W na 12V+ railu) ali kosta 120KM (po mom misljenju vrijedi 20KM dodati za 520W model jer ima 120W vise na 12V+ railu)..
    Corsair CX400 koju ima konjislav je rebrandirani Seasonic S12 II 430W.. :wink:

    U Genelecu imas SilverStone SST-ST50F-ES 500W za 128KM sa PDV-om (ima ~400W na 12V+ railu)..

    To su ti opcije kod nas otprilike za tvoj budzet..
     
  11. efo

    efo Komšija

    taj seasonic je fakat zvijer, 9.7 na jonnyguru :eek:

    samo mi je nekako previse davati 140km na napojnu za konfu koja vrijedi oko 500km, a svakako trenutno ne raspolazem sa 140km :)

    u svakom slucaju, jos cu razmislit, ako bude kakvih para, mozda potegnem i za ovim seasonicom
     
  12. KingT

    KingT Veteran foruma

    Isplati se uzeti takvu napojnu jer ce te sluziti narednih 5god i neces je morati mijenjati kada budes uzimao jace komponente..

    Npr moze pogurati Quada na 4GHz i GTX580 kao od sale.. :wink:

    Ja sam svoju CM Real Power M620W uzeo u Septembru 2008 i vidjela je vise od 5 upgradeova procesora i grafa bez potrebe da je mijenjam (trenutno gura konfu iz siga)..

    Ako mozes izdvojiti 140KM vjeruj isplatice ti se za buduce upgradeove..
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Zaboravio si reci da ti je crkla matična sa njom..
    a to za quada na 4Ghz i gtx 580, to ti testiro lično ?
     
  14. efo

    efo Komšija

  15. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Pls uzmi OCZ taj gore sto si naveo,imam ga vec 2god. a imam pravo jak kompjuter,napojna naprosto "dere!" ;) pozz :smt006
     
  16. efo

    efo Komšija

     
  17. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Definitivno ovaj 1. iako je skuplji za 5km, i ima 400w za razliku od onog drugog koji ima 410w,ne znam zasto xD,nesto me vuce na fortron govori mi da je sigurniiji,bolji,a i cola ima preko 200 transkakcija,sanse da ne radi su 1:1000000,bar moje misljenje,ali ti pogledaj i od drugih pa onda odluci ;)


    Sretno u izboru efo,pozz :smt006
     
  18. efo

    efo Komšija

  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne moze se na osnovu te razlike 400W-220W znat.
     
  20. efo

    efo Komšija

    al definitivno nije ni 360w, vjerovatno negdje izmedju. u svakom slucaju, upravo sam kupio fortrona i nosim ga kuci na testiranje...