Koji wireless router/modem ?

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by JaLa, Oct 9, 2011.

  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    e hvala na preporuci,prije sam koristio ovaj program a sada mi nije bio ni na kraj pameti
    instalirao sam ga,pa cu probati ograniciti ace stream
     
  2. black

    black Komšija

    Dobro radi UniFi AC Lite , nisam imao problema odkad sam ga postavio. Da nije nestalo struje nedavno bio bi uptime i mjesec dana. Dobar znak da radi kako treba je sto uopste ne razmisljam Wi-Fiu , uvijek radi.
    [​IMG]

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  3. black

    black Komšija

    Novi proizvod iz Ubiquiti-ja , ako nekome bude trebao AP za posjeceno mjesto.
    https://unifi-hd.ubnt.com
    Navodno podrzava do 500 korisnika u isto vrijeme.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  4. black

    black Komšija

    Brave little AP
    300 GB prometa za 8 dana , nakacio sam WiFi kameru pa je zbog toga skocio promet.[​IMG]

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  5. donjapa

    donjapa Overclocker

    E pozdravljam! Imam dvije situacije, pa bi zelio malo savjeta.

    1. Kolega mi je skoro uselio u kucu, oko 150 kvm na 2 sprata. Uveli su mu fiber i sad gledamo da mu sredimo nekakav kvalitetan router. Sta bi preporucili?
    U pitanju je korisnik koji ce imati internet 100/10 i koji uopste nije power user. Ono malo streama i 2 telefona + 1 laptop. Samim tim sto nije zagrijan nece biti voljan ni da plati neke velike pare, ali mislim da je razumno reci oko 150e da bi izdvojio sigurno. Mozda i 200e ako bas mogu da mu objasnim sto je bolje.

    2. Ja trenutno koristim Asus RT AC 680U u stanu, a u Maju useljavam u kucu. 135 kvadrata + balkon ispred i iza. Najveci fokus ce biti u samoj dnevnoj (dole lijevo) i u spavacoj (gore desno) - dijagonalno. Moj PC ce biti preko kabla skopcan. Onda jos dodana 2-3 laptopa i par mobitela. Mislio sam prvo Ubiquiti staviti jedan da radi zajedno sa mojim Asusom. Da li je ovo izvedivo? (da li se uopste isplati?) Nekakvih drugih savjeta?

    Gledao sam malo Google WiFi, i da kolegi jedan taj ubacimo. Onako su na oko lijepi, mogu se smjestiti suvda, nije kao ovaj moj ASUS da ubija na pogled.

    Ideje?
     
  6. black

    black Komšija

    Ubiquiti UniFi AC Lite moze raditi kao mesh a daleko je jeftiniji od Google WiFi-a. Na amazonu je jedan 75€ trenutno. Moze kao mesh ali najbolje da zicu provuces ako jos uvijek gradis kucu.

    Poslano sa mog Redmi Note 3 koristeći Tapatalk
     
  7. lolak

    lolak Aktivista

    Za spratove definitivno mesh, inace jaci Asus, Netgear, Linksys router, ac; mimo.
     
  8. black

    black Komšija

    Kod mene Ubiquiti UniFi AC Lite gura preko 500Mbita sa odgovarajucom Intel karticom. Evo vec preko godinu ne pravi probleme, to nisam jos ni sa jednim consumer router uspio. Zica je daleko bolja od mesha, ako jos gradi kucu to je najbolje rjesenje.

    Poslano sa mog Redmi Note 3 koristeći Tapatalk
     
  9. donjapa

    donjapa Overclocker

    Zica ce biti provedena u nekoliko soba. Pre-built kuce, nemam ja sta birati tu nego onako kako dobijem :)

    I ja sam mislio da mi je najbolja opcija da idem na ovaj Ubiquiti AC Lite za mene, ali onda kolegi bi isao neki router obicni jer ko ce mu objasniti da treba kupiti i router i AC ako moze samo jedno.

    Vjerujem da je ovaj moj Asus prilicno dobar, ali ce pasti hrpa testiranja cim udjem u kucu.

    @black, jedno noob pitanje. Da li ubiquity baca signal up-down ili ide i gore? Tj ako se stavi na donji sprat, da li ce imati dometa gore? Vjerujem da nece, ali mozda imaju neku soluciju.
     
  10. black

    black Komšija

    [​IMG]
    Nisam neki ekspert za antene
    Stavis na svaki sprat jedan i miran si, svakako nisu skupi. Ja imam jedan AC Lite ali razmisljam da kupim jos jedan AC Mesh za vani jer je kod mene kuca 100 godina stara i nevjerovatno masivno gradjena. Imam vani signala i dovoljno bandwidtha ali vani na coskovima kuce je slabiji signal. Uglavnom jedan AC Lite mi je pokrio 120m2 kuce i dobar dio dvorista.

    Poslano sa mog Redmi Note 3 koristeći Tapatalk
     
    Last edited: Dec 24, 2017
  11. donjapa

    donjapa Overclocker

    Ma ici cu vjerovatno na AC lite gore na spratu, i neka puca dole, a kao ruter imati dole svoj Asus, pa neka se gosti kopcaju na njega. Ako primjetim da ima belaja onda cu uzeti jos jedan. Montazne su kuce, tako da nebi trebalo biti belaja generalno.
     
  12. black

    black Komšija

    Samo postavi AP u sredinu i neces imati problema vjerovatno.

    Poslano sa mog Redmi Note 3 koristeći Tapatalk
     
    donjapa likes this.
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    raja treba mi savjet,jer ce mi mozda uskoro trebati u praksi :D
    u objektu u kojem budem ljeti svaki dan nemam ni internet ni nikakvihih prikljucaka,ima parica doduse od telekoma ali ne bi uvodio net zbog 3 mjeseca
    dalje od moje kuce,ima stan i osoba ima internet i ja mogu uhvatiti taj signal i konektovati se (dobio sifru) ali samo van kuce ,tj. na otvorenom i eventualno u kuci na najblizem dijelu ali sa laptopa ne mogu nikako u kuci imati signal,valjda losija antena u laptopu
    pa sam mislio o onim usb wireless adapterima,sto se usteka u komp/laptop i kupi signal...
    mene sada zanima,da li to ima sta jacu antenu u sebi i da li bi mogao uopste uhvatiti ovaj signal i pojacati ga ,tj,prenijeti dalje
    nisam nikada koristio ovo pa nemam pojma kakva je situacija sa signalom
    ili da kupim neki onaj reapater,sa 2 antene,da li bi to moglo pomoci sta
    volio bih jeftinije rjesenje,dakle do nekih 30ak KM,moze i sta polovno,samo da radi posao
     
  14. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    niko ne koristi extendere i one male adaptere,da podijeli neko svoje iskustvo ?
     
  15. Vedo

    Vedo Moderator

    Koristim ja. Super stvar, jedino ne radi bas ok ak jedan od powerlineova ustekas u produzni, mora ici direkt u uticnicu.

    Probao sve zivo da extendam wifi ali powerline opcija ispala najbolja


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  16. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    izgleda da nisi pogledao ovaj moj prethodni post,gdje sam opisao situaciju i sta mi treba :D
    uglavnom signal koji dolazi do laptopa je jako slab,mene zanima moze li onaj wifi adapter (usb stick) uhvatiti bolje signal nego sto hvata laptop/mobitel i produziti mi ga po kuci...ako to ne moze,onda mi i ne treba
     
  17. anel007

    anel007 Komšija

    Ne znam je li to sto ti trazis ali ja koristim nesto na slicnom principu, u prizemlju mi je xiaomi 3 ruter u jednom dijelu kuce i on pokriva signalom i ulaz ispred a na spratu u suprotnom dijelu ukljucen xiaomi xifi aplifier prve generacije i on malo poboljšava stanje sa wifi signalom u tom dijelu kuce kao i pokriva bastu koja je na suprotnoj strani od ulaza.

    Dobra stvar kod ove kombinacije je sto ne pravi dodatnu mrezu kao vecina wifi extendera nego samo kupi signal postojece i salje ih dalje.

    Sent from my Huawei Honor 8 using Tapatalk
     
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    meni upravo ovo treba...znaci samo da pokupi signal i produzi ga za par metara...ako ga vec ne moze i pojacati
    imas li neki link,da vidim kako to cudo izgleda ,da vidim na piku ima li i koliko kosta
     
  19. anel007

    anel007 Komšija

    Na mobu sam pa mi se neda kopati linkove ali trazi xiaomi router 3 imas nekoliko verzija 3c, 3r i jos neke i wifi extender za njega, ja sam sve kupio na gearbestu.

    Extendera imas 2 verzije od kojih novija dolazi sa dvije antene i nesto sitno je skuplja ali ne previse, prva verzija kosta haman 8-9$ dok ruter kosta oko 30.

    Sent from my Huawei Honor 8 using Tapatalk
     
  20. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    da to nije ovo cudo ?
    https://www.gearbest.com/network-cards/pp_607560.html?wid=1433363

    btw.je li to mora biti u paru,taj router i ovaj extender ili extender moze raditi sa bilo kojim routerom
    ovo pitam jer mi spominjes oboje
    ako je ovo drugo to sto mi treba,ovo sa linka...ima na piku 25 KM...na gearbestu je 9 dolara ali treba cekati