Koliko ste "zeleni". Struja, grijanje, topla voda itd

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Zeleni, Dec 8, 2014.

  1. Ninja

    Ninja Komšija

    Nije da ne možeš, ali nije precizno. Takvim uređajima (ako nisu skupo plaćeni) dan traje 22-26 sati.
     
  2. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Kontam da su bolje od ovih stednih sijalica (koje su slabe bez obzira na snagu), a i ogranicen sam velicinom.
     
  3. Mujka

    Mujka Komšija

    Imaš digitalni tajmer za 20KM možeš nastimati za svaki dan u sedmici kad da pali gasi u vise intervala. Tako da nije losa ideja
     
  4. Ninja

    Ninja Komšija

    Imam jedan takav digitalni (koštao 14 KM), ne zna mjerit vrijeme. Za 7 dana je nakupio 12 sati kašnjenja.
     
  5. Mujka

    Mujka Komšija

    ovaj moj kupljen u omegi gore na 3cem sprat gdje su one sijalice cijena 20-25KM nesjecam se tacno uglavnom tacan u minutu :D
     
  6. kvaju

    kvaju Komšija

    Re: Koliko ste "zeleni". Struja, grijanje, topla voda itd

    Jel ti ga problem uslikati da vidim model koji da gledam?
     
  7. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Koliko ste "zeleni". Struja, grijanje, topla voda itd

    Nije poenta stedjeti struju da bi ustedio lovu, nego smanjiti potrosnju generalno. Manja potrosnja, manje moraju loziti etc. Znam da je mali korak, ali zrno po zrno pogaca.
     
  8. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    Stedne gotov sve, ne da bi stedio nego sam primoran. Treca kuca sam na vodu iz trafostanice (samo 3 kuce i 1 firma) pa mi je napon jaci tako da obicne sijalice ne traju ni mjesec, jednostavno eksplodiraju pa je onda zezancija zamjeniti posto ostane samo lim u grlu. Stedne guraju 4-5 mjeseci.
     
  9. bhd

    bhd Veteran foruma

    Re: Koliko ste


    Tesko moj zela ovdje moze ista na mala vrata : )

    JA sam pobornik te ustede, gasi sve sto ne treba da gori, pa cak i produzne kablove tv.
    Navece samo frizider gori :)

    Nema potrebe da gori :)
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Za naše zelenilo se brine JP Grijanje. Svaki drugi dan neki kvar na kotlu. Oko januara kada najvise treba ne radi grijanje po 5 dana. Ovu sedmicu nije bilo grijanja kontam gotova sezona.

    Misle ljudi na okoliš svaka im cast.

    Kakva stednja i bosanci. To je kao kada bi na propalom golfu mijenjao presvlake. Ima smisla ali i nema. Ja vec godinama pazim na te stvari. Pazim na potrosnuu vode i ak oje zajednicki sat. Ne bacam šnitu hljeba od hrane, nekih posebnih el. potrošaca i nema ali su neke osnovne stvari u drzavi u banani, kakva crna štednja i zelenilo. Sa prozora vidim željezaru a gore na brdu kantonalna bolnica koja trosi 20T uglja dnevno.

    Kako ce neko imati volje za štednju i zelenilo kada gore u tetovu ne mogu saditi hranu radi metalne prašine. A šta udišu je posebna prica. I onda on treb paziti na fensi sijalice.

    [​IMG]

    Da se standard podigne narod bi imao vise sluha za okoliš. Ne mozes tjerati ljude da štede a nemaju para da se se rasipaju in the first place. Štede neimaštinom. Po ulicama pitaju ljude koliko uštede novca a nemaju primanja koja im budu od prvog do prvog.
     
  11. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Samo da ponovo pitam, posto se izgleda zagubio post :D
     
  12. anel007

    anel007 Komšija

    penny plus nabavlja philipsove led sijalice, ostalo ovdje kod nas ne znam
     
  13. Ninja

    Ninja Komšija

    Re: Koliko ste

    To možda ima smisla negdje u Šveckoj, mada je potrošnja struje za osvjetljenje domova prilično zanemarljiva.
     
  14. anel007

    anel007 Komšija

    nije poenta samo osvjetljenje, ja sam npr. krenuo od toga, prebaciti prvo rasvjetu na LED, vremenom kako dodje vrijeme zamjene nekih vecih potrosaca tipa frizider, ves masina i slicno kupovati modele koji su vise energetski ucinkoviti i polako pokusavati trositi manje

    evo npr. posto se kuci grijem na drva prije ove grijne sezone je uradjeno etazno grijanje i za razliku od godina ranije nisam ove godine potrosio mozda 5 metara drva za grijanje komplet sprata a do sad je to bilo u prosjeku 7-8, s tim da je sad kompletan prostor zagrijan a do sad se grijao samo dnevni i moja soba, racunaj tu i ustedu struje jer se bojler citavu zimu nije ukljucivao pa ces doci cifre od 150-200 KM ustede sto mozda nije neki veliki novac ali markica po markica
     
  15. black

    black Komšija

    Re: Koliko ste "zeleni". Struja, grijanje, topla voda itd

    http://ludens.cl/paradise/turbine/turbine.html ne moze bolje od ovoga , mikro hidrocentrala.
    Imam rijeku ali nema dovoljno pada da ovo napravim
    Inace super odradjen projekat.
     
  16. Mujka

    Mujka Komšija

    Re: Koliko ste

    extra je ovo :smt006
     
  17. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Koliko ste


    Sudeci po jeziku, proracunima i sta vec ne, ovo je neki profesionalac radio, covjek sa iskustvom iz hidroenergije.
    Dajdza moje supruge je doktor elektrotehnike, i radi sa mrezama visokog napona, dizajnira dalekovode, ovo bi se njemu svidilo skroz, prosljedicu mu link.

    Bas me interesuje kakav je ROI na ovome, kolicina truda i materijala, pa onda generatori struje, pa bakar za transformatore, ne moze biti jeftino. Koliko ja struje placam godisnje, mozda 500-600 eura, ocigledno poprilicno dugo. Ali ljubav prema necemu je ljubav :)
     
  18. anel007

    anel007 Komšija

    ma moze se nesto slicno odraditi za vikendice npr za puno manje novca, kad su mogli za vrijeme rata u maminom selu proizvoditi struju sebi za osnovne potrebe moze se vala i u danasnji vakat nesto napraviti a da ne kosta puno
     
  19. donjapa

    donjapa Overclocker

    Jel' se ovo podrazumijeva kao "proizvodnja" ili "kradja" struje?

    Koliko ja znam rijeka je drzavna i sve do obale 1 metar je drzavno, tako da bi kod nas bila "kradja", sad ne znam kako je kod njih, ali pretpostavljam da bi ti iko dopustio da krades od, na kraju, drzave. Lijep projekat u svakom slucaju, isplativo vjerujem na duge staze barem.
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kradja je ako ti sam proizvodis. Sve i da je na tvojoj zemlji.