Koliko ste "zeleni". Struja, grijanje, topla voda itd

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Zeleni, Dec 8, 2014.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

  2. anel007

    anel007 Komšija

    imam omot jedne (mada nije isti model) i ovako to izgleda na omotu:

    [​IMG]

    sto ce reci da ovo nisu one bijele stedljive nego led sijalice koje mogu sijati slicnom bojom kao obicne, zato i pitam da li bi se to isplatilo jer ni ja ne volim kad sijaju bijelo bas sto kaze pelikan isisaju zivot
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Evo kako je na ovoj lightme oznacena boja

    [​IMG]
     
  4. Pionir

    Pionir Overclocker

    Meni ne odgovaraju zute, samo bijele tipa 6500k, odrastao sam uz njih ; skola, trgovine ... monitor :) ...

    Ima kupiti jeftinije, kupovao sam u Bingu, probaj naci i uvjeri se sam da li vrijedi, kako i koliko rade.

    Kupio sam dvije jeftine E14 led i evo rade oko 2-3 mjeseca, tesko je naci neke vise od 11w, slabe su, kao 40W obicne.

    Panasonic ili Philips su dobre sijalice, imao sam stedne, bolje su od Osram i to made in germany.

    Historija EOL stednih sa zivom; Osram, Samsung, Philips, Panasonic koji jos uvijek radi evo vec 4 godine.
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ova od 11W pise da svijetli kao 48W ali meni recimo jaca od obicne 60W pofino, po meni u rangu 80W.
     
  6. Pionir

    Pionir Overclocker

    Znaci da je dobra.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Po meni do sad najbolje sto sam vidio od ovih stednih. Jest da ih ja koristim za napolje :D, ali kad bih morao preci i za unutra ove bih izabrao. Bila je neka skroz mala zaliha u Bingu, nesto kao iz Njemacke doslo 4-5 komada ja uzeo 3 komada po 4KM :D
     
  8. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Kod mene su sada ove sve vece sijalice LED.
    Imam 2 lampe gdje ima podesavanje jacine, tu ne mozes koristiti led na zalost, pocnu blicat kad ne dobijaju dovoljno struje, pa dobijes strobe efekt :)

    I onda one male ubodne u spotovima u kuhinji i kupatilu, ali njih ima mozda 10ak.
     
  9. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ima na dx led sijalica milion vrsta, po par dolara.
     
  10. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    IKEA majka :D
     
  11. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ja uzeo par komada za kuci, zadovoljan sam. Cini mi se da je bilo 4 dolara dvije u paketu. Ono zuckasto svjetlo, ne umara.
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ja sam 15 KM uštedio mjesečno zamjenom štednih sijalica
     
  13. kvaju

    kvaju Komšija

    Re: Koliko ste "zeleni". Struja, grijanje, topla voda itd

    Aj ovako, moze li netko dati link do nekih dobrih led zarulja koje mogu ustekati u obicno grlo u kuci, da probam i ja to da vidim kako je, volio bih da bude topla ne hladna svijetlost.
     
  14. Pionir

    Pionir Overclocker

    E27 veliko, obicno kucno, vecina grla sijalica koja koristimo.
    E14 malo, tacnije tanje, za lampe i zidnu rasvetu.
    2700K = Warm = zuta.
    6000K = Cool/Daylight= bijela.

    Evo za poredjenje Philips E14-865 sifra-Daylight-400 lumen-8W = 40W, dobra sijalica.

    Tako trazis sta zelis, pa prvo pogledaj sta se nudi pod ovim osnovnim siframa.

    Evo dobra, samo ti neces bijelu :)
    http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/cpin ... TH&slg=AEN
     
  15. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Promjeniti sve sijalice na led štedne u kući mislim da ne uštedi ni 10% računa za struju.
    Mislim da više efekta ima kada se veliki potrošači prešaltaju na a+/a++ nivo i to ovim redom
    Indukciona ringla, frižider, perilica, tv...
     
  16. anel007

    anel007 Komšija

    evo na temu led rasvjete nekad prosli mjesec mi crkne sijalica u reflektoru vani, i ajd reko da vidim kako se ponasa led varijanta (jbg obicna trosi 100W a ova 10), jucer to stiglo i nakon ubacivanja unutra radi ono i pali se na senzor ali problem bio u blinkanju svako 2-3 sekunde, danas malo precesljao po netu i nadjem ovaj review u kojem je covjek sve fino objasnio, odem pod krov i otvorim senzor i unutra nadjem 2 keramicka kapacitora jedan manji i jedan veci, posto nisam mogao nista zavuci u senzor uspio sam jedva nekako iscupati jednu nogu koja je zalemljena za pcb i savio je da nebi slucajno kontakt pravila, evo sad normalno radi i rijeseno blinkanje, pali se kad treba

    sto se same sijalice tice ne sija koliko standardna ali meni doboljno jer je ova prije uz moju osvjetljavala i pola komsijine livade :mrgreen:
     
  17. kvaju

    kvaju Komšija


    tek sad vidim ovaj post. uzeo sam neku philips 10km, ali ona štedna je nije led, kako crkaju poredu tako ću ih i mijenjati u štedne.
    sad još jedino to led ili ona štedna mi ostaje dilema šta stavljati, ali mislim da je šta god bolje od ove obične, da će se uštediti.
     
  18. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Moze li prijedlog neke dobre led sijalice i gdje da uzmem (Sarajevo)?
    Nije mi toliko bitno kakva je svjetlost, samo nek ne umara, a ako moram birati uzeo bih bijelu. :D
     
  19. Ninja

    Ninja Komšija

    Sa našim cijenama struje i sijalica, nećete ništa uštedjet.
     
  20. kvaju

    kvaju Komšija

    Dali zna netko jel pomoću ovoga mogu sljedeće

    http://www.olx.ba/artikal/11651392/timer-mehanicki/

    Uštekat mali onaj kuhinjski bojler u ovo, i namjestiti da se pali samo od npr. 13-16h svaki dan?

    Ako nemogu sa ovim, dali je to uopće izvedivo nekim strojem?