Koliko ste "zeleni". Struja, grijanje, topla voda itd

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Zeleni, Dec 8, 2014.

  1. heroic

    heroic Komšija

    Da vas sviju nadzelenim, pocinjem gradnju pasivne kuce :mrgreen: Zasad jos uvijek trazim lokaciju. Nadam se graditi na ljeto ili ako lokacija bude skupa, onda iduce godine na proljece.
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Pa zar nije od 1.1., racuni ce doci u februaru valjda? :D
     
  3. bhd

    bhd Veteran foruma

    Obracun je od 15 do 15 znaci 15 dana skuplja struja
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa kako ces se skalkulirati? jesi li vise struje potrosio ili je veca cifra zbog poskupljenja :D ali ako su najavili poskupljenje, a jesu, ono ce sigurno doci i tu nema dileme.
     
  5. anel007

    anel007 Komšija

    dosao ovakav racun, pretpostavljam da je to to poskupljanje do 31.12 po 0.1282 a od 01.01 po 0.1346

    [​IMG]
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Jep to je tih 4%, al kao neko doso i ocito 31.12? :D
     
  7. anel007

    anel007 Komšija

    ma dolazio dok je u kuci bila galama i dernek, nit sam ga cuo nit vidio :mrgreen: :mrgreen:

    a kod mene je obracun od 10. do 10. pa onda zato ti brojevi, vise po staroj cijeni, manje po novoj i to je to
     
  8. bhd

    bhd Veteran foruma


    Kako su oni racunali 4.33 ?


    4,33/100*0,1282 = 0,00555106 + 0,1282 =0,13375106

    da nas ne kradu, ispravite me ako grijesim sa ovom racunicom ?
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Koliko ste

    Pa nije niko tvrdio da je to fixnih 4%, ljudi zaokruzili moze im se :)

    EDIT: I ovo je haman pa 5% ili tacnije 4,99% :D
     
  10. bhd

    bhd Veteran foruma

    Pa treba djubrad tuzit ha j
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Koliko ste "zeleni". Struja, grijanje, topla voda itd

    Dodali pdv na procenat :D
     
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ljudovi, je li se moze nekome zaliti,povodom jednotarifnog brojila? Znaci, neki potrosaci su u startu diskriminisani jer imaju jednotarifno brojilo (koje placam kao i onaj koji ima uklopni sat i dvotarifno brojilo), tj. nemaju mogucnost da koriste jeftinu struju, nego im se naplacuje po nekoj srednjoj tarifi.
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa sta ces se zaliti trazi dvotarifno da ti stave. E sad to ces naravno platiti :D
     
  14. Pionir

    Pionir Overclocker

    Juce na radiju slusam istrazivanje neke agencije (zaboravio sam koje), BiH je (na nasu zalost) medju najjeftinijim zemljama Evrope ili Svijeta po potrosackim potrebama.

    Najvise se odnosi na hranu, ali dotakli su mnoge zivotne potrebe ... Naravno da rezultati nisu realni, to je samo jedna jedinica mjere, obzirom da nisu koristili parametre kao prosjecna plata, penzije itd...

    Koliko sam informisan gorivo u Njemackoj je 1,05 Eura, skuplje nego kod nas, ali svabe imaju prosjecnu placu 2000 Eura, Svicarska 4000E ...

    Najveca zalost je sto mi nismo ni blizu inflacije koja ce doci, jer sto smo blize Evropi i Euru, to ce biti samo teze i gore=skuplje.
    (Prema intenzitetu inflacija se obično dijeli na umjerenu (do 5% godišnje), galopirajuću (iznad 10% godišnje) i hiperinflaciju (iznad 50% godišnje).
     
  15. bhd

    bhd Veteran foruma

    Cuj pdv na procenat hahahaha
     
  16. bhd

    bhd Veteran foruma

    Re: Koliko ste "zeleni". Struja, grijanje, topla voda itd

    Halo jel vodovod ?
    -Nije gospodine Elektrodistribucija je.
    -Nema veze i vama jexxm mater...
     
  17. anel007

    anel007 Komšija

    neki dan svratim u penny ovdje u vogosci i vidim izozena bukvalno komplet paleta philips led sijalica, cijena jedne ja haman oko 10 KM tako da nisam nesto puno razgledao koliko trose i koliko mogu raditi, cisto me zanima da li se isplati uloziti u startu toliko novca i prebaciti se na led rasvjetu (koliko sam vidio imaju navoj onaj kao i obicne sijalice tako da staju u bilo koje grlo) i koliko su pouzdane ove philipsove, jbg za 10 KM mogu kupiti 15-20 obicnih :mrgreen:
     
  18. black

    black Komšija

    Meni se uglavnom ne svidja svjetlost tih varijanti sto stede struju.Tamna i hladna svjetlost bude.
     
  19. Ninja

    Ninja Komšija

    Kod nas je struja još uvijek relativno jeftina, možda bi se isplatilo na mjestima gdje je svjetlo stalno upaljeno. Inače je samo bacanje para.
     
  20. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Te bijele sijalice isisaju zivot iz sobe :D