Komentarisanje oglasa

Discussion in 'Sadržaj, prijava problema i prijedlozi' started by Esh, Sep 5, 2010.

  1. Esh

    Esh HWB

    Pozdrav svima,

    Evo jedne teme da pokusamo raspraviti i iznaci neko rjesenje vezano za komentarisanje oglasa koji se postavljaju na nasem forumu. Tako nesto je prakticno dozvoljeno od pocetka, nekima se svidja i podrzavaju, nekima ne.

    Jasno, pozitivna strana je situacija kada neko ko prodaje trazi procjenu i tu mu je neka pomoc potreba pa je logicno da se stavi neki komentar. Tako, iz perspektive potencijalnog kupca, pozitivno je da ukoliko neko stavi "dobronamjeran" komentar koji se tice cijene te ukaze da li je ona adekvatna ili na neki drugi nacin upozori potencijalnog kupca na prodavaca i predmet oglasa.

    Nekada cak i onaj ko ne trazi procjenu, a dobije takav komentar, to shvati dobronamjerno i koriguje cijenu, jer jednostavno nije dobro upoznat sa trzisnim kretanjima.

    S druge strane, oni koji postavljaju oglase se cesto ljute jer smatraju da neko postavljanjem komentara koji se ticu cijene pokusava da umanji vrijednost proizvoda kako bi za sebe ili nekog drugog obezbjedio bolje uslove, ili pak iz nekog treceg razloga, sto cesto dovodi i do ruznih situacija pri kojima moderatori moju brisati poruke unutar teme ili cak citavu temu brisati ili zakljucavati.

    Opcije koje imamo na raspolaganju su:

    * Potpuna sloboda pri davanju komentara na bilo koji sadrzaj koji se objavljuje na forumu, ukljucujuci i oglase, u skladu sa objavljenim pravilima ponasanja na forumu, dakle, kao i do sada.

    * Zabrana komentarisanja oglasa osim u situaciji da prodavac trazi procjenu ili je napravio gresku kao sto je nedostatak cijene (cijena se u oglasima za prodaju mora navesti, osim ako se trazi procjena), nedostatak lokacije, uz mogucnost komentara cijene - ponude putem privatne poruke.

    * Omogucuvanje komentarisanja u svim situacijama, osim u onim gdje prodavac direktno navede da ne zeli komentare na oglasima, vec direktan kontakt na pm. Ovo smo u sustini i do sada omogucavali.

    Iznesite argumente pri iznosenju misljenja, eventualno neke prijedloge i sl. Kao i uvijek, pri donosenju odluka, u obzir uzimamo i stav zajednice.
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Moze li se u permsijama staviti da recimo u odredjenom podforumu obican korisnik moze lockati svoju temu? Mislim da se moze namjestit, ali nisam 100% siguran. Ko nece komentare udari lock i samo osvjezava i dodatne informacije stavlja. To bi bilo fino rjesenje sto se mene tice :)
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    ali ne bi trebali biti vidljivi na listi aktivnih tema, jer to onda formalno i nije tema nego obavjestenje i to licnog karaktera, poenta foruma je u komunikaciji izmedju vise ljudi bar ja tako mislim.

    potpuna sloboda s tim da trolovanje treba sankcionisati, ajmo reci da sam najzadovoljniji bio kad je za izvale novih/starih clanova sule djelio banane
     
  4. Chem

    Chem Komšija

    * Potpuna sloboda pri davanju komentara na bilo koji sadrzaj koji se objavljuje na forumu, ukljucujuci i oglase, u skladu sa objavljenim pravilima ponasanja na forumu, dakle, kao i do sada.

    Ova opcija nek ostane. Možda se nekome neće svidjeti komentari na neke cijene,ali širom svijeta se valja priča o zaštiti kupaca ,pa što to i nebi bilo ovdje. Logično je da je nekim ljudima stalo da se drugi ne varaju,dok nekima je u cilju prevariti druge,nisu svo isti.

    Npr bio je slučaj sa onom grafom što je efo prodavao,da ga je neko opemenio da doda da je grafa malo "pečena" i to je po meni u redu.

    Kao što reče stihi samo da se ne bacaju šupljaci i sve je ok.
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja sam za to da svako ima pravo da trazi za svoju robu koliko hoce a da li ce to prodati po toj cijeni je njegov problem, ili problem onog ko kupuje. Znaci za zabranu komentarisanja cijene na oglasu, ako vec neko nije siguran koliko sta kosta neka otvori novu temu u odgovarajucem podforumu sa pitanjem procjene odredjene komponente. Oglasi treba da budu oglasi a ne forum tj da se komentarise u vezi cijene. Ako neko hoce da kupi i hoce nizu cijenu neka pita moze li za tu i tu cifru a ne da kaze to ne vrijedi toliko a vidi se iz aviona da nije kupac.
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Evo jos jedan prijedlog od mene.

    Mozda bi bilo fino napravit template za oglase :) Mislim da taj mod za phpbb postoji, posting template ili nesto tako se zove.

    Lupam, da nesto ovako ubaci pri pokretanju nove teme:
    Ime proizvoda:
    Karakteristike:
    Linkovi:
    Slike:
    Cijena: (ako je procjena upisati da je procjena)
    Lokacija:
    Kontakt:
    Komentari: DA/NE

    Ko ne popuni sve, oglas se brise :D Ili umjesto ovog Komentari, ako korisnik navede Kontakt: iskljucivo PM onda je zabranjeno komentarisanje. Ovo bi pomoglo i sa problemom stavljanja cijene i lokacije, ne samo u vezi ovog problema komentarisanja.
    Naravno, staviti tekst: POPUNITI SVA POLJA!!! :D
     
  7. Mujka

    Mujka Komšija

    super ideja samo to za komentarisanje to ipak treba ostat :) bez puno pametovanja naravno
     
  8. Vedo

    Vedo Moderator

    ja sam za Selvinov prijedlog, i nema vise "napisi cijenu, napisi lokaciju, procitaj pravila foruma itd itd"
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Osim oglasa za procjenu, ne treba postavljati komentare i to je to.


    Ako se ostavi prostor da clan naznaci da ne zeli komentare, mislim da se nece nista mnogo promjeniti jer novi clanovi nece znati da postoji i ta mogucnost.

    Drugo, ne treba zakljucavati oglas radi updatea a sve komentare, upite pa i korekcije, clanovi mogu slati preko PP takoi da aposlutno nema potrebe za komentarima.

    Konacno bi se doveo neki red.

    Sto se tice selvinog komentara.. mnogi nemaju mogucnost da uslikaju sta prodaju pa se cak desava jako cesto da clan prodaje hardware od kolege. Ko ce sada ganjati da kolega ili on uslikaju ili sta vec bude po pravilima.

    Dovoljno je navesti lokaciju i cijenu. Ostalo bi samo bila gnjavaza jer kao sto sma rekao, mozda nece biti mogucnosti ispunjavanja uslova.
     
  10. selvin

    selvin Moderator

    Zato sam i stavio "lupam", ne moraju bit ona polja. Ali naglasit barem obavezna: karakteristike, cijena, lokacija i kontakt.
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Pa ako nece navesti karakteristike.. sta ce onda navesti da prodaje. Znam sta hoces da kazes ali mislim da to nije nikada bio problem. Osim cijene i lokacije, sve ostalo bi bilo samo neporebno komplikovanje. Ili meni ne pada na pamet nesto korisno.
     
  12. selvin

    selvin Moderator

    Koliko puta je bilo postavljeno pitanje PCI-e ili AGP ili neko takvo banalno pitanje? Eto zasto sam stavio karakteristike. Ali opet govorim lupam, mogu bit neka druga polja, ali bilo bi lijepo stavit sva potrebna polja velikim slovima, boldovana, i da korisnik samo popuni. Oglasi bi licili na nesto.
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Naravno, nadam se da Enis ima modul za takvo nesto ali ako nece napisati u oglasu AGP, SATA, ATA, soc.. onda nece ni u polju za karakteristike. Mozda opet bude pisao samo model proizvoda.

    Naravno, nece skoditi ali isto tako ne treba ocekivati da ce se nesto mnogo promjeniti. uglavnom, mislim da je prije sveja potrebno ukinuti komentarisanje osim procjena.
     
  14. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    S obzirom da i neki stariji clanovi ne postuju postojeca pravila, ili poostriti sankcije ili olabaviti pravila.
    Ako napravis template za oglas a ostavis ljudima opciju "e mozel procjena" pravis dupli posao za administraciju a ostavljas prostor za zloupotrebu, ja sam za varijantu sto jednostavnijeg ostavljanja posta, svaka tema pa i oglas trebaju biti otvoreni za komentarisanje ali ne koristenje edita, zaprdzivanje i trolovanje kojeg u zadnje vrijeme ima za izvoza apsolutno sankcionisati banom.
     
  15. pac

    pac Komšija

    Sta vi mislite koliko je ozboljan taj prodavac koji nestavi najosnovnije informacije o svom proizvodu? Selvinov prijedlog je po meni dosad najbolji, tjera da napises sto vise informacija vezano za oglas. E sad sto ima neki pametnjakovica koji nestaje koji je slot,soket,ddr 1 2 3 ili sl. njihov problem.
    I naravno komentarisanje ostaviti jer ima ljudi koji nekontaju neke stvari kako god da okrenes.
     
  16. neko

    neko Aktivista

    ma ljudi moji, ko nece da mu se komentarise, eno mu pik.ba, market.ba, superoglasi.ba i jos milion toga sa .ba pa nek tamo uzima koga hoce. sta sad treba da pale nekoga po usima, ja sam za slobodu komentarisanja, ako je u skladu sa pravilima, ako niko nikom ne dira bliznje i td. :D
    naravska stvar je da ne treba dopustiti sad da narednih 6 mjeseci stalno novi dolaze na temu i govore "stid te bilo, jes jes tebe stid bilo" :D
    FORUM JE FORUM, sekciju za oglase koji se ne komentarisu mozete napraviti na www.hardwarebase.net , a ne na forumu.
    toliko od mene, pozdrav
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Kao da ledam:

    Slika: Nemam
    Karakteristike: P4, 1GB rama, graficka neka od 120MB ne znam tacno,
    Garancia: Pogledat cu ima li
    Cijena: Po dogovoru
    Šta smo saznalli: Apsolutno ništa!

    Ljudi, nemojte kompolikovati osnovne stvari. On u polja karakteristika moze pisati sta hoce. Nista se nece promjeniti i opet veliki posao za modove oko opomena.

    Ako lik napise "prodajem racunar", njegov problem sto nije napisao karakteristike i sto ga nece prodati. Sve ostale sitice zainteresovanih mozete slati na PP.

    Da fino i funkcionalno izgleda, to da. Da li ce pomoci - ne vidim kako.

    I ne vidim zasto su vam potrebni komentari. I onako odredjeni broj clanova zahtjeva upite na PP.
     
  18. selvin

    selvin Moderator

    Ides sad u drugu krajnost, ali nebitno. Barem bi ovakav metod natjerao nekog da popuni neke detalje kojih se sam ne bi sjetio, a i valjda bi taj neko skontao da ta polja nisu dzaba navedena. I nije potrebno da se sad proizvodi detaljnije objasnjavaju nego prije, vec da neke korisnike napomenu sta bi otprilike trebali unijeti u oglas. Stavit * pored polja koja su obavezna, da sad ne lupam koja polja, jer ce me Nails opet pocet ispravljat :D
     
  19. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma nije kolega u tome problem nego ne vidim nacina kako da se polja korektno popune. Kao sto sam naveo, moze staviti sta hoce.

    Novi clanovi najmanje znaju za lokaciju i cijenu, a ako se to dvoje stavi u doticni modul, onda ce biti mnogo vece poboljsanje nego sa poljima u vezi karakteristika ili cega vec bude. Naravno, neka stavi i jedno i drugo.

    Mislim da su oglasi i do sada korektno funkcionirali bez mnogo gnjavaze. Problemi su bili komentari (sto sa ZA dase ukinu), lokacija i cijena. Ostalo je relativno.. od proizvoda do proizvoda
     
  20. selvin

    selvin Moderator

    Pa nek stavi sta hoce :D A ja cijelo vrijeme govorim da "lupam" koja polja trebaju bit u oglasu :D Mogu se stavit samo cijena i lokacija, nije bitno, samo navesti prodavaca da popuni obavezna polja (koja god da su to). Vec smo davno presli sa komentarisanja oglasa na cijenu/lokaciju. Ali eto od toga sam krenuo, da bude jedno polje da prodavac odluci zeli li komentare, ali sad mi se vec cini da nije bas dobra ideja jer je nekima tesko popuniti i karakteristike :D