Komp do 2000 KM

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by ranks, Aug 13, 2006.

  1. ranks

    ranks Novi član

    Zanima me koja bi konfiguracija do 2000 KM trenutno bila najbolja s tim da sve komponente trebaju biti raspoložive u istoj prodavnici, jer ih ne želim ja sklapati (čini mi se da je plus trenutno najpovoljniji). Monitor već imam tako da on ne bi trebao ulaziti u cijenu. Kompjuter bi uglavnom služio za CAD i 3D modeliranje. Preferiram AMD,ali ne po svaku cijenu.

    Hvala unaprijed!
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    AMD X2 3800+, AsRock 939dual sata, 2GB ddr400, 200GB HDD, 7600GS 512MB

    Okvirno 1600KM. Ostatak love slozis u kuciste, dobro napajanje, i ostalo sto ti treba od periferije.

    Dalo bi se tu jos sta mijenjati, ali s obzirom da si ogranicen na jednu radnju, ovo bi bilo optimalno iz uniexperta.
     
  3. Ace_

    Ace_ Aktivista

    neda mi se sad cupati sve detaljno i cijene, ali bi trebalo ovako izgledati
    - Maticna ploca DFI Lan Party, EPOX ili ABIT
    - AMD Athlon 64x2 3800+
    - 1GB DDR400
    - GeForce 7600GT
    - HDD Seagate 200GB
    - Przilica Pioneer DVR110

    to bi trebalo biti sa nekim solidnim monitorom blizu 2000KM

    EDIT: u isto vrijeme post i do kraja slicne konfe :D
     
  4. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Maticna Abit K9N s. AM2
    Proc Athlon X2 4200+ s.AM2
    2x512 Mb DDR2 667 MHz
    GeForce 7600GT 256 MB
    HDD Maxtor ili WD 250-300GB SATA2
    Przilica Pioneer ili NEC

    Onako otprilike
     
  5. ming

    ming Veteran foruma

    Ovo sto je Dog napisao i ostatak love ulupaj u LCD.
     
  6. vnm_

    vnm_ Komšija

    za CAD ne uzimaj nista ispod 19", mada je meni i to malo...
     
  7. ming

    ming Veteran foruma

    Uhh zaboravih na CAD, ako ces 19'' gledaj da rezolucija bude veca od 1280*1024 jer 80% LCD-ova ima istu rezoluciju kao 17'' modeli sto je pusa :roll:
     
  8. smith

    smith Aktivista

    sta lupate covjeka sa LCD monitorima...To mu nije uopste pametno uzimat ako ce mu komp sluzit za CAD.LCD monitori ne samo da su skupi (a da ne prcamo o 19" pa navise) nego dosta ih ima problema sa iscrtavanjem nekih geometriskih oblika,kao recimo neki LCD monitori kruznicu prave jajastom.Ne kazem ja,ima i dobrih i kvalitetnih LCD-ova koji danas dosta pariraju CRT-ovima ali dramaticno i neisplativo skupih,jos kad skontas da ti treba min. 19"...vidjet ces onda cijenu.

    evo philips 190s 19" prilično dobar LCD kosta 810 KM VPC,a samsungov syncmaster 193P 19" kosta 1335KM VPC

    CRT rules,jeftiniji,bolji prikaz boja od svih LCD-ova,uvjek bolji ugao gledanja
     
  9. ming

    ming Veteran foruma

    LCD ima problema sa geometrijom?

    Prije bih rekao CRT radi katodne cijevi i projekcije na zakrivljenim povrsinama.

    Usputpricas kao da je stanje prije dvije godine.
     
  10. vnm_

    vnm_ Komšija

    ma polovan 21" CRT mozes naci za dzeparac...ja staroj uzeo bas za CAD i CATIA i ne sjecam se da sam ikad bolje ulozio 150KM za neki polovan hardware...

    pocnem crtati na 17" kod sebe i ne prodje 5 minuta ja idem za njen racunar da zavrsim crtez :)
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    kakvih 1335KM jadan? :|
     
  12. ming

    ming Veteran foruma

    http://cnet.nytimes.com/html/ex/nytimes/bg/7610/2.html

    Screen geometry: A description of how accurately lines and shapes are represented on the display. LCDs almost always have perfect geometry because the display information is mapped to specific physical pixels on the display. CRTs may have problems with screen geometry; larger screens and flat-faced models have particular difficulty controlling electron beams with precision. As a result, vertical lines may be noticeably curved at the edges of the display, and circles may appear oval or egg-shaped. The best CRT monitors include controls that let you adjust the screen geometry; still, it can be difficult to adjust it perfectly in all regions of the screen.
     
  13. Nani

    Nani Komšija

    Ma cober je mislio na 17 incne monitore koji imaju prikaz 5:4 pa se kruzne povrsine iscrtavaju kao parabole s tim da to veze nema do geometrije jer je geometrija lcd-u savrsena jer svaki tranzistor prikazuje po jedan pixel naravno na nativnim rezolucijama. Kad si upalio lcd a da ti je slika bila zakrivljena ili ponjerenja malo gore ili ulijevo? To je boljka CRT monitora.
     
  14. ming

    ming Veteran foruma

    :D
    Bio je za roflmao-a
     
  15. Nani

    Nani Komšija

  16. ranks

    ranks Novi član

    Hvala na savjetima i predloženim konfiguracijama, ali neke od navedenih komponenti trenutno nemaju na lageru kako pročitah na ue.ba (kako to inače biva) pa sam sastavio nešto iz "Plusa" od best of the rest:

    Matična--------MB ABIT AX8-V2 AMD K8T890 Socket 939----------------216,00
    Procesor------AMD ATHLON 64 3700+BOX Sck.939 90nm---------------275,00
    Grafička-------VGA MSI 7600GT - VT2D 256MB Pci-e----------------------450,00
    Memorija------DDR 1024MB 400MHz SUPERRAM KINGMAX x 2---------412,00
    HDD------------HDD 200GB HITACHI SATA-300 8MB-----------------------172,00
    Cooler---------COOLER ZALMAN 8000 Sck.775/754/939/AM2------------98,00
    DVD-RW-------DVD RW PIONEER 111D Dual layer 16X--------------------86,00
    FDD-------------FDD 1.44 MB CRNI---------------------------------------------11,00
    Kućište---------min. 400W do 75 KM-------------------------------------------75,00
    Miš--------------MIŠ LOGITECH B58 OPTICAL BLACK USB-------------------20,00
    Tastatura------CODEGEN KM-2001-CA----------------------------------------11,00

    ----------------------------------------------------------------------------------------------

    UKUPNO-------------------------------------------------------------------------1826,00

    Pošto sam napomenuo da već imam monitor (samsung tft 19") on nije uračunat u cijenu - šta mislite?
     
  17. Big_Brown_Beaver

    Big_Brown_Beaver Aktivista

    ploca...tako tako :? mozda grijesim, ali razmisli o nekoj za nforce4 ultra cipsetom
    mozda neko bolje napajanje...ona sto dolaze s kucistima su uglavnom smece.

    pored ovoga svega sto si naveo...
    ako ti je CAD primarno sto radis na kompu onda radije ulozi u dobrog misa...npr. mx518...mx600...g5 (lijevi-desni scroll odlicna stvar za cad) ...uglavnom da ima sto vise tipki i da se mogu programirat, jer ce ti veoma olaksat rad
    npr. komande koje najvise koristis...ortho...osnap...polar...delete...escape... sve ovo mozes strpat na misa i rijesit se najpeglativnijih komandi u cad-u i letanja po ekranu gore dole
    ljudima obicno zvuci suludo ulagati u misa, ali za cad, barem kod mene je jedna od primarnih stvari


    ti nisi normalan :smt003
     
  18. ranks

    ranks Novi član

    O ploči razmislim pa javim, a što se miša tiče treba mi najobičniji, jer sve komande ukucavam preko tastature, mišem bih radio presporo (lakše mi je ukucati tr-space, nego mišem tražiti ikonicu za trim ili se sada navikavati na novi miš) - pitanje navike.
     
  19. Big_Brown_Beaver

    Big_Brown_Beaver Aktivista

    u pravu si, stvar navike.
    probao i jedno i drugo.....ikonice u kombinaciji s dobrim misem...ide mnooooogo brze.....ali dobro
     
  20. smith

    smith Aktivista

    ma kako god al po meni nije niko normalan ako misli ulagat pare u LCD