Kompresija podataka

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by KRUNCH, Dec 2, 2008.

  1. KRUNCH

    KRUNCH Aktivista

    Nisam bio siguran gdje da priupitam , pa mi ovdje bilo naj logicnije.

    Znaci trazim metodu/program/nes drugo? koje mi moze pruziti najvecu data kompresiju s obzirom da sada ne traje pola stoljeca , ali recimo da nekih 24 h da vrti nije neki mega problem , ako ce kompresija takodjer biti super.Htio bih , ako neko moze da mi preporuci ili me dalje uputi da ganjam.
    Nije nista hitno ali sam radoznao jer imam nekih 30-40 dvdova koje ocu da prepakujem jer pola je na tim diskovima nepotrebno ili se ponavlja , ocu mal da sortiram kolekciju kojekakvih gluposti. Kompresija bi trebala da obuhvata sto vise razlicitih tipova (nije bitno jeli 1 prog sve radi ili mi treba 5) , file-ovi su tipa exe , slike , muzika , videa , pdf-ovi , htmlovi , neki dr dokmenti i slicno. Nije nes posebno bitan OS moze i win i lin.

    Googlo sam ali sve sto sam nasao daje rezultate blizu , ako ne i identicne/slabije od winRar i slicnog.
    Hvala,

    Krunch
     
  2. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Pa ne mozes nikako od 200GB dobiti 10GB, nema te kompresije koja moze fajlove raznih formata tako srediti. Da postoji bolje od WinRara, vjerovatno bi bilo u upotrebi :D Uzmi WinRar i stavi compression na Best, i nadaj se najboljem - ja ne znam druge metode.
     
  3. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ma winrar je tito. Evo imam XP iso 6-in-1 kompresovan sa winrarom na 10MB, a raspakovan tezak 3.49GB. Kako je kompresovan ne znam. Raspali po googletu za guideovima.
     
  4. GW

    GW Moderator

    Zovite internet policiju. :D

    A što se tiče problema, probaj sa 7-zip. Mislim da je bolji od rar-a.

    edit:
    Nakon što sam pročitao sve riječi u prvom postu skontah da ti treba nešto ovako
     
  5. apdejt

    apdejt Overclocker

    Winrar rule
     
  6. KRUNCH

    KRUNCH Aktivista

    Brzi odgovori , al ev sada cu citavu pricicu.

    @ Dog , moze to jer se dosta "bit patterna" ponavlja i onda je kompresija bolesna mada je to rijetko slucaj.

    @ Vecina , slazem se da je winRar / winZip i 7zip jako dobri

    @ hurmasica - posotoji 100% to sto treba stoljece da se kompresuje je druga strana medalje

    Eh , nakon 2 h googlanja prije ovog posta nisam nista nasao , nakon toga na msn-u se zadam sa rajom nadjem odg u roku od 1 min.
    Tip ko iz puske kaze KGB archiver , ja tamo vamo , kada nadjem - rezultat pronalska je OMFG , kompresuje boli glava ako uzmes neko od zadnjih par stupnjeva kompresije , bad side je da jako dugo treba , ali onda imas mogucnost da kompresujes podatke nekih 1 gb na nekih 5 - 10 mb. Nisam licno vidio , ali naj slabiji stupnjevi kompresije (recimo prvih 5) smanje "tezinu" podatka za 20ak % nemerem da zamislim rezultat max kompresije (roflmao bi bilo da vidim 100 mb stalo u 100 KB pa puko bih od smijeha , misleci da je neka bolesna sala).

    Za sve koje nisu probali je moja topla preporuka ukoliko imate vremne da cekate.


    Hvala,

    Krunch
     
  7. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    i ja sam koristio te kompresije i izgleda ako imas vise file-ova on ce ih sve bolje zipovat.
    a to 6 in 1 na 10 MB to je super.
     
  8. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    KGB Archiver ne arhivira sve formate tako dobro koliko ja znam, ali ako radi sa onim sto tebi treba - super.
     
  9. GW

    GW Moderator

    Program koji se koristi nije zapravo ni bitan. Bitan je algoritam kojim se kompresuje. KGB Archiver je dobar zato što koristi PAQ algoritam. Naravno, posljedica ovakve kompresije je eksponencijalan rast vremena koje je potrebno da se uradi kompresija.
     
  10. tux_

    tux_ Aktivista

  11. Vedo

    Vedo Moderator

    ja znam da sam skidao igre koje su zpiovane bile 100 MB a kad ih otpakujes preko 700 MB. Kompresija je WinUHA
     
  12. KRUNCH

    KRUNCH Aktivista


    Upravo to , ali uzimajuci u obzir da poprilicno dobro gadja sta ti treba jeste exe i textulani file-ovi (kada gledamo to su i jedini veliki fileovi sto nam budu)

    @ GW - nazalosto koliko god je dobar , vrijeme sve vise raste i ev beze bas se zezam da vidim kako kompresuje , i da pravo kazem oscilira , nekada utrefis da kompresuje da nemeres vjerovati a nekada utrefi da ti kompresuje 2 kb. A o vremenu da nepricamo , po meni ovo samo se isplati koristiti ukoliko zeli neko da ogromne fileove kompresuje. Na malim fileovima se ne isplati nimalo , kada vidis da ti za 25 mb treba 25 min da se kompresuje i dali ce se kopresovati 0 ili 80 % niko nezna. Budem googlao jos pa ako doznam sta pametno ostavim ovdje komentar , sada imam od cega da podjem.
     
  13. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Upravo sam kompresovao fajlove od ukupno 100MB, maksimalnom kompresijom. Prezadovoljan sam, sada je oko 50MB, još nisu uobičajeni formati već .psd i .abr (photoshop) formati. Trajalo je oko 3-4min.
     
  14. KRUNCH

    KRUNCH Aktivista


    Fin rezultat ev nakon nekih 1 h upotrebe , jos vise googlanja moj neki dojam

    KGB: ako vam je stalo do ustede prostora , a imate neku masinku koja stoji sa strane ili cak da pustite u pozadini da ri i da vrti malo dug period vremena onda se svakako isplati , kompresja zna biti bolesna posebno sa povecanjem filea. Svakako bih toplo preporucio ako zelite nesto da arhivitare i da to bude sto manje. Nebih preporucio za svakodnevnu upotrebu s obzirom da je dosta sporo , da ne kazem ubitacno sporo.

    WinRar: Najbolji za svakodnevnu upotrebu i prosjecne korisnike , fino arhivira , kako kada zna dobro da kompresuje , jako rasiren , brz. Nije nigdje super dobar ali nije ni super los.

    7z: koliko sam vidio se najvise preporucuje ako se nadate nekom dobrom odnosu brzina / kompresija , malo manje upotrebljiv za svakodnevnu upotrebu u odnosu na winrar , no nista posebno. Topla preporuka.

    WinUHA: Pa nije bas brz , nije ni totalno spor , kompresija kako kada , no zna biti jako dobra , ne bas praktican , slicno KGB , samo sto je KGB "jaci" a sporiji.

    et to je mojih 50 KF :mrgreen: , dosta ste mi pomogli , dali sta da googlam.

    Hvala

    Krunch
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Evo test na temu; winrar vs 7zip


    http://www.tcmagazine.com/articles.php? ... &pagenum=4
     
  16. GW

    GW Moderator

    Upravo moje misli. :D
     
  17. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Odkako sam na 64bit-nom sys. koristim 7zip. Inaće sam koristio Zip Genius. Sam po sebi je zanimljiv jer podržava kompresiju/dekompresiju mnogih formata, uključujući rar i 7zip format. Naravno kod 7zip formata koristi njihov sistem.

    Ovo oko kompresije, sve zavisi šta kompresuješ. Ako su formati "šuplji" kao .doc, .mpeg, targa pa čak psd, trebalo bi se dobro kompresovati, a za vxvid video ili jpg, loše ide jer su već optimizirani sami po sebi.

    Nisam imao potrebe za testiranjem kompresije, pa ne znam šta bih ti rekao. Nabavi neki externi disk pa to sve na njega složi :D

    Kompresujem kada prebacujem na USB stick, jer mnogo sitnih fajlova strašno usporava prebacivanje :D