Konf. do 1000KM ( i7/Phenom II X4 965)

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by NAILS, May 11, 2010.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. NAILS

    NAILS Moderator

    nFare - Nisam mogao da razumjem sta si htio reci sa doticnom slikom. Iskreno sam mislio da sastvim nesto licno bez nekih pitanja, ali zaista nisam u toku sa novim komponentama. Zapostavio sam nove stvari i to dobro.

    Ako sma dobro svatio, procesor je nepotrebno "dobar" ..sto ima ligike. Ako uzmem slabiji CPU, mogu uzeti bolju grafičku, vise rama ili veci HDD. (nesto u tom fazonu)

    Nism gejmer. Ako ista planirma igrati, to je mozda Live For Speed ili combat Arms. Igre koje mi gura 9200SE. Tako da bi po mom licnom misljenju nesto jace od 8400 bilo bacnje para.

    Za ram se poptuno slazem. Nema dileme ali ja to gedam da cu jako brzo uzeti jos jednu 2GB pločicu (to mi je prioritet) tako da mi se cini sasvim razumnim. Logicno.. jel, slabii procesor ne mogu "parama pogurati".

    HDD takodjer ne planiram filovati. I ako bude falilo prosto, onda nije neki prob uzeti jos jedna HDD. inace nisam gledao cijene diskova. Rekao sma mu da stavi najmanji sto ima. Pogledma sutra koja je razlika.

    Ram i HDD su nadogradivi. CPU i ploča nisu. To je problem kada komponente stare. Da zamjenis CPU i MB treba doslovno da mjenjas racunar. Prostora na HDD-u fali, ubacis drug. Tako i sa ramom.

    znam da je cudna kombinacija koju trazim Zao mi je sto me niko ne razumije. Meni je ovo najlogicniji prelazak sa starog na novi komp. Tamam kada ti zafali vise prostora na disku ili vise rama, uzemes samo jos po jednu komponentu. Ali kada fali brzine procesora, onda se cimamo sa klokanjem ili prodavanjem postojeceg i kupovino nekog boljeg.

    Planirma da idem sa procesorom mnogo omnogo ispred a da ce se ostale komponente dograđivati. A ploča i CPU nisu nadogradivi.

    A grafička mozda jeste upitna ali zaista se ne mislim igrati na njoj. I ako bude igranja meni ce 8400 biti ok.

    nFare
    - Ako je tako stanje sa MB, da je onda uzmem bez mogo razmisljanja ?
     
  2. efo

    efo Komšija

    Tako je :)

    Za nekih 1100-1200 mozes zaista uzeti finu konfu sa

    athlonom x4,
    AMD770 plocom,
    4 gige ddr3-ce,
    4850tka (XFX u plusu 213KM) ili gts250 (ECS u uni expertu 225KM),
    diska 500GB i
    napajanjem od oko 450W neki dobar brand naravno,
    mozda ti i ostane za neki dobar kuler poput mugena 2, koji je 80KM

    --EDIT--
    lol, min nakon tebe objavljujem post :/
    nista onda samo brisi ovu kartu i umjesto ovog proca idi na phenom i to je to... a za kartu u tom rangu ti je najbolje ici na gt220
     
  3. k0ST

    k0ST Aktivista

    OK drugovi, NHF, mozda sam i ja pretjerao kad sam rekao da je ploca low end, ali i dalje mislim da nije bas idealan par za BE procesor.
    Nails, ako ti je kartica potrebna za sve osim igranja onda ni integracija nije lose rjesenje : http://ingel.ba/ingelshop/product.php?id_product=552. Kad naleti stagod povoljno (forum oglasi ili kakve rasprodaje) svakako mozes upikati stagod jace. Na tvom linku nije neki izbor AM3 ploca (samo jedna koliko ja vidim). Ako mora biti to to, onda nemamo sta diskutovati.
    Memoriju radije uzmi odmah 2*2GB, ako nadjes povoljno (izbor nije sjajan). 95 KM je najjeftiniji 2*1 DDR kit koji sam nasao http://barico.net/katalog/detail.php?id=361

    Za HDD pogledaj cijene i specifikacije - najmanji HDD nerijetko znaci i stara serija/sporiji.
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Ico - Sad vidio AGP. Desi se.

    k0ST - Mozda MB nije najbolje rjesenje ali sve bolje bi preslo budjet od 1000KM koji je vec predjen sa nekih 105KM. To vazi i za doatno rama. Ne zelim da idem preko cifre od tih nekih 1105KM. Tnx efo ali ta kombinacija i AMD X4 965 prelaze 1000KM

    Ostatcu na AMD X4 965 black, MB GA 770 TA, 2GB DDR3. Ostalo pogledam sta bi moglo da bude pa javim kada stigne konf.

    Hvala svima.
     
  5. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Pa onda nemoj bacati pare na skup procesor ako ti ne treba.
    Uzmi best buy procesor i dovoljno ce dugo biti dobar za tvoje potrebe.

    Isplatnije je kupovati i prodavati best buy komponente nego kupiti nesto preskupo sto necemo moci iskoristiti a i sto ce u kratkom vremenu postati pravo jeftino da ces se drzati za glavu kada budes prodavao.

    Mislim da ti je bolje ici na AMD platformu.
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Misliš.. Intel ?

    VEc idem na AMD X4 965 black, MB GA 770 TA, 2GB DDR3. Naravno. Ima logike to sto govoris. Mozda je AMD X4 965 black jak za mjoje potrebe, ali ne volim to trgovanje s polovnim stvarima pa ce imda "veliki" 965 black biti tamam za par godina. Baš i idem na soluciju da ne moram nista mjenjati niti prodavati jedna niz godina, vec samo nadograditi (ram, hdd.. ).
     
  7. k0ST

    k0ST Aktivista

    nails, kakva ti je to prica da ce ti neka komponenta/konfiguracija biti dovoljna narednih godina?? da ti nije bolan neko ukr'o identitet? :D
    Dovoljno pratis stvari da znas da ce ti komp biti taman dovoljan dok ne skupis pare da stagod mijenjas... Uzmi 965 BE ako zelis 965. Vecina savjete ti je data jer kontamo da ti pomognemo da ustedis/prodjes sto bolje.
     
  8. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Znas sta drug, ova radnja ti je vala bas preskupa (osim ako nemas neki rabat). Pa ovamo mozes kupiti 6-jezgreni AMD za cijenu 4-jezgrenog u toj radnji :)
    Ne vidim razlog zasto bjezis od kupovine iz Geneleca ili Ingela gdje prodjes mnogo jeftinije (citaj cca 100 KM) i to sa plocom koja ima integraciju dovoljno dobru da gura te igre sto igras.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    hamo pipa - Pa ne bas. Phenom II X4 965 je kod njih 420KM dok je nesto skuplji u Imtecu a u Plusu 419,43 KM. I Ingelu nije dostupan. MB je skuplja nekih 15KM nego recimo u Plusu, DDR3 2GB je 130KM, u Plusu 128,34 KM a u Ingelu dosta jeftinija. 320GB WD izadje 85KM dok je u Ingelu nekih 95KM. Optika 45KM 8na znam sad koja tacno).

    Jeftinije samo za ram a to bi mi otislo mozda u dostavu.. ili kako vec ide u Ingelu.
     
  10. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Kada je optika u pitanju, ganjaj NEC ili LG.
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Vidim da imaju samo LG DVD RW tako da cu svakako ici na LG.
     
  12. Preska

    Preska Novi član

    Nemoj da zuris. Slot i gog kod nas su stvarno preskupi. Razlika u cjenama ingela sa dostavom i slota te dodje negdje oko 40 km za to sto ti hoces kupiti, a u pitanju je samo par dana cekanja. Pogledaj i ovo http://www.pik.ba/artikal/369857/extrem ... a=detaljno Momak je super, kupovao sam vec od njega, a i mislim da se mozes s njim dogovoriti za pojedinacne komponente. Dostavljao je fedexom u Zenicu za 13 km.
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Hvala drug ali sam vec naručio. Sto se tcie cijena, naveo sma gore koje su razlike i nije mnogo. Memorija je dosta jeftinija u Ingelu ali je skuplji HDD tak oda me isto izadje. Eto.. nekih 20KM je skuplje nego sto je u Ingelu ali mi je to sasvim ok.

    Sto se tice tih sa Pika, verujem da su ljudi jeftiniji (nemaju radnika, poreza i ostalih troškova što idu uz radnju). Uglavnom cekam da me zovnu pa javim kad stigne.
     
  14. Reznor

    Reznor Overclocker

    Na Piku se moze naci stvarno povoljnih stvari, samo treba dobro prouciti prodavace. "Bombarduj" ih pitanjima, trazi detaljne informacije i cjenkaj se. Ja sam tako uzeo novu 5800, preuzimanje je bilo licno, jer ne volim poslovanje "na daljinu".
     
  15. hamo pipa

    hamo pipa Komšija


    Drug ja sam mislio na ovu razliku.
    Procesor u Slotu kosta 449 http://slot.ba/index.php?page=shop....ategory_id=24&option=com_virtuemart&Itemid=27

    a u Ingelu 349 http://ingel.ba/ingelshop/product.php?id_product=58

    To je na mom digitronu okruglih 100 KM razlike :)
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Ico - Može se svega naci ali sam ja tip koji traži garanciju na nove stvari pa se onda moram iskešat malo više kada kupujem.

    hamo pipa - Da, vidiš.. tu je velika razlika. Nisam zaista vidio. Ja sam išao na 965 Black koje je također jeftiniji nekih 37KM, ali nije dostupan u Ingelu. .
     
  17. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Nisam neki strucnjak, ali cini mi se da je 965 isti procesor kao i 955 samo mu je radni takt 3400 umjesto 3200, sto se vrlo lahko kompenzira jednim blagim overclockom a za razliku para kupis dobar cooler za procesor. Opet mozda nisam u pravu, mozda postoje neke bitnije razlike izmedju ova dva procesora.
     
  18. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Gotova stvar vec, narucio si... nisi bas slusao savjete. Tvoje pare.
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    Nisam bas skont'o sta je cilj ove teme, al' hajd :D
    Zar nije logicnije sastavit trenutni best-buy (sto li se tako zove?), a ne pola kompjutera da ti bude smece, pola high-end. Taj razlog da se ostale komponente mogu nadogradit, a cpu i maticna i ne, i nije toliko logican koliko mislis. Jer skontaj koliko ce vremena proci dok skupis love za jos 2-3GB RAM-a, veci disk i slicno, a prakticno ces bacit pare za cpu i maticnu. Kad skupis pare, cpu i maticna ce bit smece :D
    Ne treba ti veci disk od 160GB, a dodas 20ak KM i dobit ces 500GB disk? Bacas pare na 100KM skuplji procesor, a mogao si za te pare kupit 2GB RAM-a i sklopit normalnu konfu.

    x4 955 + 785G/790GX + 500GB + 4GB DDR3, klasika :) I ostane ti love :D

    Ali gotovo je sad, moze lock teme.. hehehe..
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    hamo pipa - Možda jeste tako kako kažeš ..ali kao sto rece hurmash1ca, gotova stvar.

    selvin -

    Zar nije logicnije sada uzeti malo rama pa nadograditi kada bude jeftiniji ? Grafička karta mi moze biti najmanje godinu dana (npr. 8400). Mozda ne budem imao potrebe da je zamjeni nakon godinu i više. Ne igram se. Sa vrmena na vrijeme pokrenem nesto online. Detalji i rez. igara me ne interesuje. bitna mi je "igrivost" i fps.

    Nisam kolekcionar tak oda mi ne treba veliki disk. Muzika i pojedini programi zauzimaju jako malo. Svejedno, uzeo sam WD 500GB HDD. Jedino se slažem da nisam trebao uzeti slabu napojnu.

    Za mene su temelji MB i CPU. Sve ostalo je lakše nadogradivo. Mozda je nekome prioritet grafička i ok, treba i za to izdvojiti ozbiljniji dio novca. Meni trenutno ne treba nešto jace.

    Poenta teme je bila savjetovanje u ovom pravcu a slušao nisam jer su me savjetvali da uzmem više rama (kao što rekoh, logicnije poslije kada cijene budu niže), veci hdd (trenutno nemam potrebe za tolikom diskovima) i ozbiljniju grafičku (takodjer, vec ranije objasnio), ali se nisam slagao jer mislim da je u mom slucaju TO bacanje para.

    Svako ima svoje mišljenje i svoje prioritete.
     
Thread Status:
Not open for further replies.