Krpljenje prekinutih vodova...

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by ReNNo, Jan 20, 2008.

  1. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    A da te limove nekako oblozim necim sto nebi ljepilo kalaj ?
    Samo neznam cime....
     
  2. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Na aluminij se ne moze lemit koliko ja znam. Probaj sa aluminijskim limovima :)
     
  3. (:-D

    (:-D Aktivista

    Da aluminijski limovi nefataju kalaj ma nece ni za jedan ako ga ne ocistis i ne stavis paste na njega mozes kutiju od cda izrezati plestiglas i tako to .... A koju jacinu lemilice koristis

    PRIJE SVEGA STO POCNES VRIJEDILO BI DA STAVIS SVOJU TEMU NA: http://www.elektronika.ba/forum/

    IMA NEKO SPRETNIJI OD NAS
     
  4. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    neka lemilica najjeftinija 60W, ali je solidna za sve što je meni potrebno...

    E sad...ne znam... mogu pokusat staviti ta 2 lima od aluminija kao na onoj gore slici i pokusati sa kalajem.

    Samo me interesuje koliko taj kalaj moze ostetiti one vodove...možđa ih i sprzi jer su ti vodovi pretanki...zaista neznam kakve posljedice mogu biti..

    btw...da li slucajno neko zna gdje kod nas ima kupiti tekuce srebro...ili vodljive olovke ili slicno ?
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Otidji do el. centra pa vidi sta oni imaju. Za takvo lemljenje ipak treba iskustva, a cini mi se da ga ti s lemilicom nemas. I 60W za lemilicu je jako puno. Za to ti treba 20-25W.
     
  6. syss

    syss Veteran foruma

    sa 60w ćeš brzo upoznati drugu stranu pcb-a :)
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da koristiti limilicu od 30W max. A ne vidim razlog zasto bi ista izolirao!? Svi vodovi na tiskanoj ploci su izolovani (presvuceni izolacionim slojem) tako da bi ustvari na tom vodu koji je pukao trebalo skinuti (sastrugati) mali dio te izolacije za koje ce lem uhvatiti. Znaci ostali dijelovi ce ostati izolirani :)
     
  8. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    A cuj....ja ti radim sa eletronickim komponentama...ali ne sa vodovima tanjim od 1mm :D

    Nego...kontao sam ovako...istopiti nešto kao malu kapljicu kalaja... i samo tu kapljicu kanuti u tu pukotinu..
    Uopste nebih dodirivao lemilicom.....
    Ali me samo interesuje kako ce vruci kalaj reagovati sa tim vodom...mozda ga istopi ....ne znam....

    To je zaista tesko izvodljivo sto se tice kalaja...ipak je to tanak vod...vrlo osjetljiv...

    Ja bih najprije to radio sa tecnim srebrom....ali nigdje nema...barem ja ne znam da ima...

    @dmr - da , upravu si...prethodno je potrebno skinuti onaj izolacioni sloj...ali opet moras shvatiti da okolo tog voda ima jos puno, puno vodova koji su vrlo blizu....i nebih zelio nikakvog kontakta sa njima...posebno ne sa vrucim kalajom.
     
  9. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Trazi na netu otkljucavanje starih athlona. Tako ces najlakse vidjeti s cim se boris. Mozda i naletis na neki trik kako zalemiti.
     
  10. (:-D

    (:-D Aktivista

    KAKVO 30 i to je puno max 25


    cuvaj se kalaj ti nebi trebo rastopiti ja sam lemio slusalice i bas sam gledo ocel se sta ona plasticna mala plocica ostetiti gdje sam lemio nije se nista, ali morao sam staviti pastu inace lem nece ufatiti . Stavlja se vrlo malo paste samo znaci da se ko ocisti cistis podlogu koju lemis predmet koji lemis i malo dofatis do lemilice na vrhu....Sa 60w neces nista moci postici samo ces sve u kantu baciti. Probaj znaci 20 25w imas u obi-u 6-7 markica lemilica i pasta i kalaj sve :roll: ... Ali u svakom slucaju nemoj da ti nikako dofati lemilica plocicu ....
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma nema sta da brines ba. Prvo neces ti tako dugo drzati lemilicu prislonjenu pa da spalis bakarne vodove :). Ipak bakar ima puno visu tacku topljenja od kalaja. Jos ako samo mislis kanuti :), mada ne mislim da ces uspjeti sa kapljicom kalaja ista uraditi. Istopi malo kalaja na vrh lemilice a na sastrugane dijelove nanesi malo paste i nastoj da je kontakt lemilicom sto kraci, max pola sekunde :).
     
  12. (:-D

    (:-D Aktivista

    Ako ovo proradi dobro ce biti :lol: :lol:
     
  13. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    A cuj...lemilica je zadnje sto sam htio koristiti.
    Najprije bih to polako radio sa tecnim srebrom ili vodljivim olovkama....to bi bilo idealno da gdje kod nas ima kupiti.
    E sad kupovati jos jednu lemilicu nebih dok ne vidim gdje bi se moglo nabaviti ovo gore navedeno.

    @dmr - Ali bih mogao spaliti izolaciju okolnih vodova :D
    Ma dobro...moglo bi se to nekako uz pomoc onih limova sve srediti...

    Ali cekat cu jos malo dok ne vidim da li ima kakva druga solucija....jer ova sa lemilicom je najrizicnija.

    @Dog_Father - pokusat cu, hvala :)
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma ako nisi iskusan sve ti je rizicno :). Ako nisi do sad radio nesto slicno i nemas mirnu ruku i odgovarajucu opremu daj nekom drugom!!! I neces spaliti izolaciju jer je otpormna na visoke temperature. A ako i spalis malo nece 100% kalaj uhvatiti za te vodove na kojima je garez od spaljene izolacije :D
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Bilo u electronic centru, trebalo mi za otkljucavanje Athlona ali je bilo itekako skupo.
     
  16. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Znam da je skupo...da je kako u manjim kolicinama nabaviti.
    Gdje se nalazi taj electronic centar?

    @dmr - Ma nisam nikad krpio vodove tanke 0.5mm :smt003 .... ma morat cu i to pokusat :D
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma kakvih 0.5mm?? :D radi se sigurno o mikrometrima al nista strasno :D
     
  18. (:-D

    (:-D Aktivista

    ma nemas ti tu puno caka tesko ces to naci a najjeftinije te dodje s lemilicom :) ti mozes kalaj i upalajcem istopiti ali ne znam kako ces ga nagurati samo smireno :D popi litru necega zestokog da bolje vidis bolje ces potrefit ovako ce te strah biti fulit ces a onako mozda potrefis :lol: :lol:
     
  19. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Ima na Marijin dvoru i ima u Titovoj kod Sarajevo osiguranja. Uglavnom, protegni noge do sarajeva :razz:
     
  20. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Tramvajska na Marijin Dvoru, i Titova, kod vjecne vatre.