Kućanski aparati! Iskustva/preporuke.

Discussion in 'Generalna diskusija' started by dino73n, Dec 16, 2023.

  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja pijem ristretto sa malo šećera :)
     
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ko pije kafu dugo,probao je svasta.Ja pijem kafu od 7-8 godine (prvo bilo ono vise mlijeka malo kafe,kasnije normalna turska kafa) i meni je najdraze kuci kafu tursku sa 1-2 napolitanke ili kockica cokolade.Sa secerom kuci ne pijem nikada a u kaficu,jednu ili pola kesice.
    A istina je da se najbolje osjeti kafa kada se pije crna bez secera,samo sto meni tako nije neki cjelokupan dozivljaj
     
  3. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Last edited: Dec 19, 2023
  4. nivla

    nivla Komšija

    kraci espresso bez secera, znam cim ne valja kafa a opet bolje manja kolicina vode nego pit punu soljicu splacine
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    Popijem ih puno, ali jebi ga, ove mi nekako razblazene, navikao na jaku :)
     
  6. dams82

    dams82 Komšija

    U Splitu kažeš "veliku s toplin" i automatski je jeftinija jer tako naručuju samo domaći, za turiste je cijena veća, ali znaju sve svjetske jezike i možeš naručiti kako god želiš

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
    aNaToMiC ! and EL NINO CFC like this.
  7. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Ja uvijek sa tri secera. Ispod toga nema sanse piti kafu.

    Meni je najmrze kad u kaficu nema secera za stolom, pa kad narucujem kazem konobaru da mi stavi tri secera i on opet dva donese, i opet moram traziti dodatnu kesicu a nekad mi bude ofirno radi jedne kesice da hoda gore-dole.

    Svi sa didove strane smo takvi, pijemo sa dosta secera. I onda volimo isto mjesati po minutu kafu, okolo neke to nervira :D

    Jednom sam dao sebi challenge 5 dana da ne pijem kafu, i narucivao kiselu umjesto toga, i kad sjednem u kafic, kazem konobaru da donese kiselu, s tri kesice secera, navika...
    Ali zato, jedva izdrzah tih pet dana, treci dan na 3 kilometra mi je kafa zamirisala. :D
     
  8. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ne pijem kafu i ne razumijem šta ljudi vide u tome :eek:
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Energy booster.

    Ja je pijem i to sam navece. Jutranja mi ne treba i ne samo da mi ne treba nego mi i smeta. Bude mi muka i povraca mi se ako je popijem na jutro. Znaci kad dodjem s posla umoran da ne bi prerano zavrsio u krevetu popijem kafu da me malo podigne do spavanja.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  10. dams82

    dams82 Komšija

    Kafa je mnogo više od napitka, kafa je ritual, veza između ljudi, hedija, ali ti pošto ne piješ ne možeš to dokučiti
    Meni prija čak i kad je sam pijem, u društvu ima bolji okus, sve u svemu rado je pijem, npr ja odavno ne razumijem šta ima u cigaretama, a ljudi i dalje puše...

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
    Qler likes this.
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    @EL NINO CFC ti napraviš rahat lokum od nje



    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  12. zoi

    zoi Veteran foruma

    @dino73n probao je kao energy booster I nije mi djelovalo, kao ni energetska pića pa sam odustao.

    @dams82 znam da je ljudima to vise od pića, ali meni je previše neukusna da bih sudjelovao u tome. Kofein kao i nikotin stvara ovisnost :)
     
    dams82 likes this.
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ja ujutro ne bi mogao bez kafe,nema sanse...cim ustanem idem u kuhinju,pripremim kafu i stavim vodu i onda idem u wc,dok obavim wc,umivanje,kafa spremna i onda pola sata uzivanja i razbudjivanja i onda dalje u radne pobjede.Bukvalno ja sebi ujutro uz kafu organizujem dan.
    A i ako se ide na posao,ja uvijek dodjem razbudjen a ostali krmeljavi
     
    dams82 likes this.
  14. dams82

    dams82 Komšija

    Ma da. Ja potrošim skoro sat na jutarnju kafu, laganica i onda na posao. Kad se vratim pijem podnevsku sa suprugom, i to mi je baš ritual. A mogao bih da je ne pijem, nekad kad sam u fazi da nemam vremena i ne popijem je, i ne fali mi uopće, nije da me kriza dere. Jedino ne mogu bez hrane

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  15. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Nije kafa energy booster nego blokira adenosin koji se skuplja kako se covjek umara. Kad efekat kafe popusti onda se taj adenosin odjednom oslobodi i umor se vrati pa ti opet “treba” kafa. U biti prikrivas umor i nenaspavanost, ne treba ti kafa nego sna. Realno cista ovisnost. Ja sam jedne prilike s majkom pio kafu 7 dana, par puta dnevno i kad je otisla, a ja prestao piti, opuca me neka glavobolja nikako da prodje. Dva dana kontao sta je, kaze zena popij kafu i ono fakat kroz pola sata ne boli glava. Sebi kazem jel mi to treba u zivotu i sad popijem mjesecno jednu-dvije.
     
    zoi likes this.
  16. zoi

    zoi Veteran foruma

    To je također jedan od glavnih razloga zašto nikad nisam ni htio da se navikavam na kafu. Svi se žale bole ih glava jer nisu popili. Pa što mi to u životu treba :)
     
  17. dams82

    dams82 Komšija

    Ne utiče ni kofein na svakog isto. Dino npr kad popije malo više Cole on to osjeti, ja ne. Onda i vrsta kafe. Ja uglavnom pijem instant kafu i ona je najpitomija,kad popijem espresso onda je malo drugačije. Ali sve u svemu da osjetim neki problem prestao bih piti. Draže mi popiti kafu nego ove današnje sokove, mislim da je kafa mnogo manje zlo.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  18. zoi

    zoi Veteran foruma

    Dobri, ja sam govorio za ove iz svog okruženja koji se svi žale na to. Ne pijem ni sokove :D Ne pijem kafu, sokove, alkohol, ne pušim, nikakvih troškova nemam haha

    Jedino da uzmem kakav cls ko Qler pa da imam na šta pare trošiti :p
     
  19. Haker

    Haker Veteran foruma

    Kafa ima benefite za zdravlje. Generalno jednu ujutro popiti je dobro, poslje 12 efekat kofeina ostaje u tijelu i čak nakon 12 sati ima negativan uticaj a san.

    Sad šta kome treba je na individualcu da odluči, i šta je "porok"

    U svakom slučaju šećer treba smanjiti na min, sokove posebno, točni otrov.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
    dams82 likes this.
  20. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ima potencijalne benefite ako pijes crnu kafu bez icega, a to je skoro niko.