kupovina aparata do 500 KM - ako moze savjet

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by najamnik, Sep 11, 2009.

  1. najamnik

    najamnik Novi član

    Ovih dana sam trazio savjet za pc i ekipa mi je bila od pomoci. Sad mi treba i savjet sa digitalni aparat. Tetak iz Amerike ne samo da ce me pogurati za pc vec zna da me nervira moj stari aparat pa bi me pocastio boljim . E sad , gledao sam razne modele ovdje ali nisam siguran sta je ok pa bi vam rekao moje potrebe. Znaci trazim aparat koji je potpuno digitalan tj nemam namjeru se baviti fotografijom ali da su slike ok kvaliteta. da ima dobre nocne slike koliko - toliko i sto je najvaznije da mogu uhvatiti siru sliku jer imam namjeru ici iduce ljeto u egipat i sl pa da mogu fino ispucati slika na kojima ce se nesto vidjeti. Znaci prosjecan korisnik koji trazi ok sliku bez rucnog podesavanja svjetla, bez filma, i sl funkcija koje doprinose kvaliteti slike ali samo ako znate sta radite. Znaci okini isliku i to je to. Vidjao sam po oglasima neke Kodak 8612 IS, Fujicu finepix. 9600, nicon d50 itd, pa malo listao pa bio jos zbunjeniji. Ne zanima me je li kompaktan ili DLSR ili kako se vec zove taj polu-profi tip vec da ispunjava navedene funkcije. Spreman sam dati do 450 -500 Km ukljucujuci i bolje polovne aparate jer je tetku svejedno sta ce donjeti iz USA samo mu treba model.
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Stavio sam formalnu cijenu 300-350 dolara, a za taj novac nije moguce naci nov entry-level SLR, dok od kompaktinih aparata koji ispunjavaju navedene uvjete tu su:
    - Canon PowerShot SD1200 IS
    - Panasonic Lumix DMC-ZS3
    - Sony Cyber-shot T900

    ili

    - Sony Cyber-shot DSC-H20
    - Panasonic Lumix DMC-TZ5

    Radi se uglavnom o novijim modelima koji su dobili pozitivne kritike, a tvoje je da ubacis naziv svakog u Google, provjeris dodatne recenzije, specifikacije, dizajn i cijene te napravis konacnu odluku.
     
  3. najamnik

    najamnik Novi član

    hvala ti, bacim se na pretrazivanje recenzija pa se cujemo :)
     
  4. erol_brcak

    erol_brcak Novi član

    Da se ukljucim ako nije kasno :)
    Znaci samo nov dolazi u obzir?Kad su polovni u pitanju ja bih uvijek dodao i Fuji-evu S seriju (s6500,s9000).

    SLR i prosumer klasu mozes zaboraviti sa budzetom od 500 km,imas doduse najjeftiniji dslr trenutno,a to je Nikon D40,oko 400 dolara vec,pa eto ako se mozes rastegnut dotle uzimaj,samo znaj da je SLR vreca bez dna (znam jer i sam imam jedan) jednom kad ga uzmes uvijek ce te privuci razni dodaci koji bas znaju biti privlacni:) -sirokougani objektivi (cije cijene pocinju tek na 800km),blicevi,filteri...Ali moze se i bez toga i imat ces izvrstan aparat kad je kvalitet slike u pitanju,neusporedivo bolje nocne snimke,DOF (depth of field) koji je na kompaktima sa nj malim senzorima skoro pa nemoguce za postici,puno jacu bateriju (kompakt npr moze ispucat oko 200-300 snimaka,dslr oko 600,700),milion funkcija,OVF i naravnu glavnu mogucnost mijenjaje objektiva ali onda se vracamo na ono neprestano ulaganje u opremu.Enivej,tebi za putovanja treba ovako nesto:

    Panasonic Lumix DMC-TZ7 / ZS3 - sirok ugao od 25mm,12x zoom (35mm ekvivalent 25-300mm),HD video,kazu odlican auto mode ima (isto sto ti trazis koliko sam razumio ne zanima te manual mode),cijena varira od 300-400$,zavisi gdje nadjes ;)

    Canon PowerShot SX200 IS - slican funkcijama kao i ovaj gore,samo nesto uzi ugao i onemogucen zoom kos snimanja videa. Cijena opet zavisi kako gdje od 330-350 $

    Ja bih mozda ubacio i Samsung WB550 od 300-350 dolara,imao je drug slican i bio je izvrstan aparat,ovaj ima najjuzi ugao od gore navedenih,opet svi su slicni funkcijama,na tebi je izbor.

    Pozz ;)
     
  5. najamnik

    najamnik Novi član

    hvala ti. nije kasno, jos se dvoumim, sad cu postaviti pitanje za jedan sto mi zapade za oko ali na novom postu :)
     
  6. erol_brcak

    erol_brcak Novi član

    Haaajd,samo da se ispravim za ovaj Samsung kojeg sam zadnjeg naveo,nema najjuzi nego najsiri ugao,moja greska ;)
     
  7. cenga

    cenga Novi član

    Jos jedan debeli glas za ovaj aparat!
    Za te novce nemas bolje!