Kupovina automobila

Discussion in 'Generalna diskusija' started by TopniK, Dec 15, 2006.

  1. zilo

    zilo Komšija

    Za nase razjebane ceste golfovi su najbolji. Golf 2, 3 i 5 su ok. Cetvorka je pravljena za patuljke. Ne moze se fino sjesti ni na suvozacevo mjesto, a da ne govorim o zadnjim sjedistima. :)
     
  2. syss

    syss Veteran foruma

    samo ću reć - probajte razbit japanca :wink:

    ne vozim više mazdu pošto nije u voznom stanju... mijenjao sam je za vw passat '92.

    kolega ima punto tog godišta i u 6 mjeseci nije servisa vidio, dok mu se recimo njegov clio često vucarao po servisima sa ultra skupim dijelovima.

    usporedba glupa - mazda svjetlo lampice sata 75kn bez ruku (!!!), passat lampica bilo koja unutra 2kn moje ruke :wink:

    japanci su ultra pouzdani, ali ne dao bog ga slomit na cesti bez kaska.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jest vala, rezervni su im do bola skupi. Ali da su pouzdani, jesu.
    I sto je najbolje, rabljeni se mogu uzet dosta povoljno jer japancima cijena znatno vise padne nego recimo svabama.
     
  4. TopniK

    TopniK Komšija

    Sutra na auto pijacu Ormanica. Kažu da je tamo najveća ponuda.

    Privilegija ide sljedećim redom.

    1. Pegueot 206

    2. Opel Astra

    3. Fiat Punto

    4. Renault Clio

    Šta bude najbolje i najpovoljnije to uzimam.

    Iskreno više od ičega bih volio 206. Onda bi igrajući Gran Turismo (bilo koji), ColinMC Rally (bilo koji) NFS (Underground i Most Wanted) govorio: ''Uzet ću ovo moje auto.'' :D
     
  5. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Hehe, ja bih išao na Clia :) , aj javi nam šta si uzeo, al pogledaj malo i japance :wink:
     
  6. syss

    syss Veteran foruma

    ja bi zaboravio renault... ja sam od razbijanja mazde jedno 2-3 mjeseca intenzivno tragao za novim autom, pa me sjebala financijska konstrukcija i morala je biti zamjena obavljena.

    finale mi je bio isti tvoj popis, ali bez opela i vw polo mi je zapravo bio favorit pošto mi kolega ima 98-99 i stvarno je pouzdan, a održava se za šaku kikirikija.

    iskreno mislim kako nema problema toliko sa fiatom, nego je to priča koja se fura od modela mrtvačkih kola tipa croma i taj stari drek... jeftin je održavat definitivno.

    renault ćeš jako jako skupo održavati... generalno računaj da svi veći popravci će te izlaziti 3 x više nego punto (getriba, kupling etc.)

    mislim imam dosta napisati jer smo koliko vidim bili u sličnim dilemama i pričao sam sa puno vlasnika dotičnih auta, serviserima i sl.

    generalno bi ja na tvoj popis dodao polo i nekog manjeg japanca (yaris je recimo neuništiv, ali i košta).
     
  7. TopniK

    TopniK Komšija

    Evo sad stigao. Ovako:

    Na pijaci je bilo oko 250 auta. Jedini koji mi se svidio otišao mi pred nosom Pegueot 206 1.1 metalik zeleni, tek registrovan za 9350 KM. Čovjek je cijenio 9700, dođe neki djed da kupi svom unuku, ponudi mu 9350 KM i doda da neće dati ni marke više na šta ovaj pristade.

    Šteta, ali hajde, biće njih još za te pare.

    Najviše je bilo fiata Punto i Ford Fiesti.

    Ima jedna dobra Ford Fiesta (uzeo sam broj od čovjeka, srećom je iz Tz) metalik zelena 2001 godište, benzin 1.3. Sviđa mi se to što su joj farovi drugačiji od onih standardnih (tužnih) za te fieste. Lijepa i očuvana.

    Kojeg god sam Fiata gledao za svaki se mogla naći barem jedna mana.


    Ne znam fakat. Nešto mi Fiata svi ucrniste. Ali on mi se više sviđa od Fieste, dok mi je Pegueot najbolji ali je i mnogo skuplji.

    Inače popričao sam sa jednim čovjekom koji ima Fiata Punto 2000 godište. On kaže da je kod njega 2.5 godine i da je za sada zadovoljan. Kaže da su i ''oni'' iz Fiata svjesni da im je prošla serija tj. ona koja ide do '99 bila smeće što se limarije i motora tiče, te da su se zbog toga morali vaditi sa ovim novijim modelom zbog čega je on mnogo bolji motor/limarija.

    Ne znam, ne treba žuriti. Za sada sam tu negdje Fiat Punto/Ford Fiesta.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma Fiat je drek. Ko sto syss rece, jedina dobra stvar na njemu je jeftino odrzavanje.
     
  9. ming

    ming Veteran foruma

    Ima stari Mareu, u jednoj godini stradao termostat, hladnjak, lafeta i neki lezajevi. Auto preslo 130 000, to je za FIATA kao da je pregazio 600000. Moj Seat prosli ja ga uzeo na 180000 i prodao na 230000 nisam nista promjenio osim ulha, kocnice i to. Ovaj novi Seat mi pravi probleme.
     
  10. TopniK

    TopniK Komšija

    Ma i Polo je precijenjen. Danas me je jaran vozio upravo sa tim Polom. Njegov je '98 godište, dizel 1.7, dvoja vrata i on ga je platio 9100 KM. Inače danas ih je bilo poprilično i sve su to cijene oko 9000. Nije toliko dobar da bi za njega dao te pare.

    Ali opet, WV će uvijek biti na cijeni. Pa ja sam, vjerovali ili ne, prošle subote prodao svoga Golf II Dizel 1.6, 90 god. metalik sivi, 4 vrata, duboke karambolke za 5750 KM a registracija ističe za mjesec i pol.
     
  11. Lamagician

    Lamagician Komšija

    mogu ti samo savjetovati da ne uzimas fiat-a a u moj uzi krug bi usla astra i 206. a sto se tice izdrzljivosti pezoa, iz iskustva sa p307-com mogu reci samo najbolje, za 5 godina kvarova je bilo tu negdje oko 300 km (do duse kupljen nov). a otporan je prilicno i na sudare : )
     
  12. TopniK

    TopniK Komšija

    Eto, samo da javim da sam uzeo auto. Nakon mjesec dana traženja, raspitivanja, čitanja, informisanja odlučio sam se za Ford Fiestu.

    Ipak je bolja od Fiata Punto a poprilčno jeftinija od Pegueot 206. Uglavnom Pegueot 206 nema ispod 10 000 KM a da je dobar. A sve informacije i upute koje sam dobio od poznanika, majstora i sa interneta idu u prilog fieste tako da kada je riječ o ovoj fiesti i Fiatu Punto, Fiesta je daleko bolja.

    Ovu Fiestu sam platio 8000 KM. Registrovana je do 10 mjeseca. Godište 2000, benzin 1.3, klima, ABS, servo i centralna brava sa daljinskim zaključavanjem.

    To je znači ona Fiesta sa malo boljim-modernijim farovima. Uostalom pogledajte slike:

    http://img20.imageshack.us/img20/1443/1vs3.jpg

    http://img440.imageshack.us/img440/5431/2et8.jpg

    http://img53.imageshack.us/img53/1719/3lm7.jpg

    http://img244.imageshack.us/img244/7341/4sv9.jpg

    Zapravo ovo nisu fotografije moje fieste ali radi se o identičnom modelu, samo što je moja metalik zelena. Znači auto je identično ovome kako vanjski izgled tako i unutrašnjost.

    Šta mislite kako sam prošao? Znam da benzin 1.3 troši mnogo. Kod mog druga troši oko 7.5 litara po gradu. Ali potrošnja mi nije problem jer najvažnije je da ne ulažem u dijelove. Ova je prošla svega 85 000 Km i na servisu nije bilo primjedbe.
     
  13. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ma hajde bolan.. Gdje je 7.5 litara mnogo?


    Da bude sa srecom
     
  14. TopniK

    TopniK Komšija

    Hvala! Ma nek je 7.5. Nek je i 8. Ali neka ne ide dalje. :D
     
  15. Venom

    Venom Aktivista

    Na ljeto,ako Bog da Seat Leon 1.9 Tdi dovlacenje iz Belgije :mrgreen:
     
  16. TopniK

    TopniK Komšija

    To je meni zvijer auto. Ali košta ono poprilično. Petocifrena cijena.
     
  17. syss

    syss Veteran foruma

    7.5l puno... minimum koliko sam uspio s ovom kramom izvuć je 13l, maximum je oko 16-17 :wink:

    na benziskoj žena me već podravlja sa "bok syss" :D