Kupovina digitalca

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by JasonH, Mar 3, 2009.

  1. JasonH

    JasonH Aktivista

    Pošto se stvarno nerazumijem (a planiram ) u foto-aparate , objektive itd imam par pitanja .

    Sitauacija :

    Osvojio sam na par konkursa drugo i trece mjesto (low-end aparat ) i na par takmičenja .
    Primjetio sam da nisam loš u fotografisanju pa eto malo , čisto da probam .
    Volim slikati stock fotografije al također aparat bi mi služio za fotografisanje dešavanja (komercijalne svrhe) .

    Pitanja :

    Koji bi ste mi foto-aparat preporucili ? Do koje cifre se može naci aparat " da se proba ?
    Imate neki savjet?


    Mislim da necete gledati prvo moj nick pa odgovarati , vec odgovoriti pa pogledati nick.

    :smt006
     
  2. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ako razmisljas o DSLR aparatu Canon je vjerovatno best buy trenutno.

    EDIT: evo ti link pa malo razgledaj, a sto se tice cijena mislim da se moze naci i jeftinije.

    http://www.mitalex.com/shop/index.php?cPath=86_36_57

    sto se tice same fotografije evo ti jos jedan koristan link

    http://www.jarac.net/photo/_mala_skola_ ... a_001.html

    a ako razmisljas o kompaktnijim aparatima sa malo vise mogucnosti manuelnog podesavanja, nemoj jer DSLR je uslov za bilo kakvo ozbiljnije fotografisanje, samo budi svjestan da je to proces stalnog ulaganja u poprilicno skupe stvari.
     
  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    NOT. Nikon D40 bi trenutno bio best buy. Da ne govorim kakva sr**a od objektiva Canon isporucuje u Kit paketima.
     
  4. apdejt

    apdejt Overclocker

    Zar nisu svi objektivi u tim KIT paketima manje vise za prvu pomoc kod svih proizvodjaca tipa canon, olympus, nikon zato sam i rekao da je to proces stalnog ulaganja.
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ma kakvi. 18-55 objektiv koji dodje uz D40 je vrhunski (iako jeftin) i posramljuje mnoge trostruko skuplje objektive od raznih proizvodjaca.
    Nego moja preporuka bi bio neki Casio Exilim kompaktni aparat ako se ne razumijes bas mnogo u cjenovne rangove, ili mozes odmah poceti sa recimo Nikonom D60.
     
  6. JVC

    JVC Overclocker

    Pa nije bas tacno da je canon kit objektiv los, jeste da je kvalitet izrade diskutabilan ali sama optika je skroz ok. i na dosta stranih sajtova koji su vrsili recenziju canona nisu bas pljuvali opticke kvalitete nego samu izradu i mnogi su pravili odline fotografije sa istim.
    Ja licno pored kit objektiva koji skroz korektno obavlja svoju funkciju imam jos dva dosta skuplja i bolja mada sam dosta dobrog posla uradio i sa kit objektivom i sam je sebe isplatio vise puta bez problema.
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Nije los, ali je smece u poredjenju sa Nikonovim. Kada je optika u pitanju, podosta je tu kromatskih aberacija i halo efekata u poredjenju sa Nikonom i Olympusom.
     
  8. Ninja

    Ninja Komšija

    Sa EOS450D dolazi vrlo dobar objektiv.
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ahh odustajem od ponavljanja ove price...
     
  10. JVC

    JVC Overclocker

    Haman isti kao i na EOS 350, a kod olimpusa samo objktiv i valja.
     
  11. Ninja

    Ninja Komšija

    Promijenili su kit objektiv. Zato sam i rekao 450D. Sad dolazi neki noviji model, EF-S 18-55mm f3.5-5.6 IS.
     
  12. JVC

    JVC Overclocker

    Nema to veze, ako kupis slr budi spreman da se uvalis za jos koji objektiv ili nemoj kupovati slr.
     
  13. Esh

    Esh HWB

    Jason, navedi svoj budzet i ostalo cemo rijesiti lako. Nemoj zaboraviti da je body aparata manje bitan u odnosu na optiku-objektiv.
     
  14. JasonH

    JasonH Aktivista

    550-600 max.

    JVC mi je dao na pm , S5 canon (mislim da je taj )

    Koji mi se svidio i sutra cu nazvati da vidim cjenu.
    Ako ima jos neko neki prijedlog nek kaze.
     
  15. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ljepo izgleda, ono sto mi se svidja je to sto mozes ugraditi externi blic. Ali kako ti Enis rece slika je dobra onoliko koliko je dobar objektiv. Budi svjestan cinjenice da to kada kupis tp ti je to nema izmjene objektiva, ali isto tako daljnja ulaganja su minimalna. Za pocetak bi te trebao zadovoljiti. Neznam kakav je Casio sto ti je Neo Bahamut Zero, predlozio verujem da je tu negdje kao i svi ovi kompaktniji aparati, ali reci cu ti da ja imam Olympusa SP560uz koji je na fazon tog Canona i kada sam ga kupio svi su pljuvali po njemu i govorili kako sam pogriijesio tom kupovinom, ali nakon godinu dana koristenja ja sam zadovoljan za potrebe koje sam ga kupio pa neka drugi pisu sta god hoce, hocu da ti kazem svi ovi kompaktniji aparati su otprilike tu negdje i vecina ce dati priblizno iste rezultate, tek kod DSLR aparata treba malo vise se raspitati sta ti se isplati a sta ne.
    btw taj canon nov kosta cca700 KM +/- 10% , i ako dobijes dobru cijenu ne vidim razlog zasto ga ne bi kupio.
     
  16. JasonH

    JasonH Aktivista

    Do 600 maximalno idem..
    Za koje te to potrebe sluzi apdejt?
     
  17. apdejt

    apdejt Overclocker

    Pa prvenstveno za macro slikanje, posto dosta radim web stranice i kataloge sa nekim proizvodima gdje treba istaci detalje, ali znam se ponekad vinuti i u prirodu ljeti na Konjuh, Srebrenicku kulu i sl. pa se ispucavam nasta god stiignem, volim i po noci slikati sa malo duzom expozicijom i stativom, daleko od toga da sam pro cak sta vise i ispod amatera sam. Evo ovdje mozes pogledati slika sa mojim Olympusom

    http://www.apdejt.com.ba/photo.html

    samo imaj u vidu da ja nisam bas vjest u tome, naucio sam samo onoliko koliko mi je trebalo. Jedina zamjerka na moj aparat mi je nemogucnost ugradnje dodatnog blica sto za taj Canon nije problem, jer ovi defaultni blicevi sto dodju su fakat slabi. Naravno ovo je samo moje misljenje ja nikada nisam radio sa tim Canonom mada kolega sa pola mi je uzeo Canona na ta fazon sto ti gledas i on je zadovoljan, naravno i njegove potrebe se ogledaju u amaterskim granicama.

    ali ak ti nije tolika zurba za kupovinu sacekaj bolan jos malo pa skupi para i kupi DSLR, za pocetak i kit objektiv ce te zadovoljiti, jer ce kvalitet slika biti vjerovatno tu negdje kao i na ovim kompaktnim pa onda opet kada vidis da mozes i da ti treba kupis si objektiv za svoje potrebe, jer DSLR je ipak DSLR ak se namjeravas baviti fotografijom.
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma davanje 600KM na kompakt je bacanje para... u tehno maxu nikon 40d je 700 i nesto KM.. a ti ces dat na neki šminkeraj 600KM..

    Ja svoj samsung s850 platio jos prije godinu i nesto oko 400KM;.. sad je dosta dosta jeftiniji.. pofino prodah slika tako da nebih dalje osim da dodam da ima manuelni fokus ciji makro ide do 1cm...

    moj savjet sacekaj i sakupi jos koju stoju i uzmi nikon ..kad vec imas 600 uzmi onda DSLR a te pare dat na kompakt je besmisleno.
     
  19. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ja se ne bih slozio sa time da je davanje para na kompaktne aparate besmisleno, jer nema svako potrebe za DSLR, zatim velicina DSLR + jos koji objektiv su poprilicno veliki i zahtjevaju poljepu torbu ili ruksak, naravno ko hoce kvalitet pretrpit ce sve ovo. Ali nekad ljudi jednostavno zele da kupe aparat oko kojeg nece imati puno pameetovanja i posla, a pri tome zele mogucnost manuelnog ustimavanja opcija i relativno dobar kvalitet slika. Upravo za takve kompaktni aparati su spas. Znaci ja sam zagovornik kupovine aparata prema iskazanim potrebama i kupovnoj moci. Ali i ja sam misljenja da JasonH, kada vec prica o tim natjecajima i takmicenjima ako zeli da izvuce maximum iz svoje fotografije treba ici na DSLR aparat za pocetak sa kit objektivom, a poslje ko zna mozda novi objektiv upravo zaradi na svojim fotografijama i kit objektivu, ali opet on najbolje zna sta moze i kako.
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Ali 600Km na kompakt? I ja kazem neka uzima ono sta mu treba ali ne vidim potrebi davanja toliko kesa osim ak onece proicat po gradu kako ima kompakt od toliko para.