Kupovina konfiguracije do 800 km

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by suppa_FMB, Aug 28, 2013.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Ostavio si me bez komentara sa 24 FPS filmovima gdje nisi interaktivan i sa konzolaskih 30 FPS sto svako ovdje zna da nema veze da PC gejmingom.
    Sretno momku sta god uzeo a vidim da je svima jasno kakvo je stanje platforme koja je spomenuta za današnji gejming.

    zoi Fulao si podforum: viewforum.php?f=24 ..mada ni tamo vise nije interesantna prica sa 30 slika jer su i konzole "na" 60 FPS pa si bojim se u situaciji no country for old men.
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Samo mi objasni kako igranje iste igre na konzoli, nema veze sa igranjem na PC-u. Kakva je to razlika između konzolaškog i PC gejminga. Evo za primjer svi smo imali prilike igrati Crysis na dobrih 30 FPS-a i na konzolama i na PC-u. Koja je to razlika ?.
    Ja sam govorio da te tvoje slajdove ne vidi ljudsko oko čak do 20 fps-a.
    A ti ako vidiš razliku između 40 i 60 FPS-a, ja bi volio da mi to predočiš, jer ja možda živim u zabludama.
    I opet te napominjem, nije tražio gejming mašinu već za igranje FM2013, BF3 i još nekih nalsova.
     
  3. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Ne bih bio u koži moderatora :lol:

    Ljudi dragi, na stranu vaše razlike u mišljenju, nije niko sastavio neku konfu čovjeku. Ja nisam upratio situaciju sa zadnjim hardverom, pa ne bih znao šta je najbolje za ovaj novac.
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Tale druze,nemoj Crysis u istu torbu sa BF3 MP,nismo nikad ni probali igrati Crysis u MP pa ne znamo kako to izgleda a u SP je to jedna jedina igra koja ko po loji klizi na 30fps ili cak i na 25fps dok BF3 jednostavno zapinje sve dok ne nagura na 50-60,to je posebno osjetno u MP gdje su nagla kretanja.

    I jos da dodam Crysis i Crysis Warhead nismo igrali na konzolama a Crysis2 ne znam klizi li ko po loju na 30fps.

    EDIT

    Vezano za sastavljanje konfe,trebamo se prvo odluciti oko izbora segmenta komponenata pa onda konkretne primjerke istih.

    I ja predlazem HighEnd CPU i mainstream ploca i mainstrem grafa.

    I jos da dodam ako je covjek naveo BF3 kao jednu od igara koju zeli igrati onda svakako komp ne moze biti tanak a ni prosjecan nego malo iznad prosjeka i svakako ne moze biti toliko jak da samo zadovolji potrebe BF3 nego treba da bude nesto jaci da moze pratiti dolazak novih naslova.
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ima i prvi Crysis za PS360 koga zanima...
     
  6. Tensai

    Tensai Komšija


    Pa ako je taj Q9550 iskoristiv onda je i ovaj Phenom koji je za klasu brži.I on se isto može overclockat.Ovdje nije problem CPU već samo grafička a to se da zamijeniti lako.
    A logika "ne kupuje se gaming PC koji će trajati 2-3 godine" je presmiješna.I budala zna da je bolje dat 2x1000KM za 2 PCa koja će biti aktuelna po 3 godine nego dati sada 5000KM za mašinu koja će trjati 6 godina a većinu vremena biti overkill.Svi znamo kako cijene brzo padaju.

    Pa nek sam odluči.Može uzet ovu teletovu varijantu,igrat BF3 na 40-50 fps i za preostalih 200KM uzet SSD da mu računar leti ili nek uzme Core i3 3240,polovnu HD6950,neku ultra high end ploču za 100-150KM i jedno 2GB RAMA(Jer toliko će mu ostat novca od ovih 800KM) i nek onda gura BF3 na 60fps kako bi bio glavna faca u mahali.
     
  7. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Prebaci temu u roflmaodžinicu...
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Tale, 30 FPS u jednoj igri nije isto sto u drugoj. Dino tvrid isto ali recim oda je mozda placebo efekat, ok. Postoji nesto sto se zove završni frejm i ima razlike izmadju nvidie i amd-a. Ne znma o tome gotovo nista i recimo da je to mit.

    60Hz monitor prikaze manje slika sa 65 FPS nego sa 60 FPS jer nije sinhronizovano. Vidis manje od 60 slika. 60 Hz monitor najvise prikaze 60 slika tj. kada je lockano na 60 FPS ili 120 FPS jer u oba slucaja prikaze max broj slika a to je 60. Odnosno, na 120 FPS lock prikaze jel, 60 ali onih ostalih 60 ne vidis. Ak one vjerujes meni valjda vjerujes vcync opciji koja locka na onoliko koliko ti je Hz monitor mada ne bi ulazio u diskusiju input laga jer vsync sprijecava tering, prikazivanje vise od jednog frejma u jednom momentu.

    Sada zamisli koje trzaje dobijas kada te slike skacu izmedju 30-40. JEdnostavno trza. Bolje igrati na 30 FPS lock nego pustiti da letaju sa 30 na 40 ili koliko vec. Vjeruj mi.

    Vjerujem da je 30 FPS gladje na konzolu, par likova spomenulo ali recimo da je i to placebo efekat. Da nije istina.. nije isto igrati sa misem gdje trzas i gljivom gdje slika ide gladje lijevo-desno. Vjerujem da ovo muci samo par postotaka gejmera ali zaista ima razlike jer je tranzicija izmedju dva frejma blaza sa gamepadom nego sa mise osim ako je senzitivnost palice ogromna pa dobijes iste trzaje kao i sa misem.


    S toga je ta tranzicija izmedju dvije razlicite slike blaza sa gamepadom nego sa mise mada su to priznajem finese koje ne interesuje vecinu gejmera.

    Razlika izmedju 60 i 120 slika u sekundi postoji i primjeti ih ljudsko bice a mani se forumskih diskusija kojih ima dosta kako ljudsko oko ne vidi razliku ovo ono. I ja sam naletio na nekoliko medjutim niko ne treba da ti to govori.. probas sam i uvjeris se.

    Ovo mi prvo pada na pamet mada znam, vjerovanje na rijeci: http://www.youtube.com/watch?v=a2IF9ZPwgDM

    Pozz..
     
  9. bhd

    bhd Veteran foruma

    Od pomoci coeku da sklopi masinu do rasprave ciji je veci tc tc hahahha:)
     
  10. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Polovnu 6950 neće naći, barem na piku, a da je pouzdano (dva tri oglasa što su bila, sve iste fotografije od jednog lika, ko sad prodaje pravu karticu, boga pitaj) + nedavno je bila situacija kod kolege kojem je kartica izgorila u rudarenju, ne možeš znati za šta je koristio karticu taj koji prodaje.

    @AUTOR TEME:

    GTX 570 od k0st - 250 KM, ostane ti 550 KM (alternativa ovoj kartici Asus 560Ti DCII, nova).

    MBO, recimo - z77a-g43 195 KM
    - jeftinije alternative: msi-b75ma-e33 115 KM ili p8b75-m-lx-plus 130 KM
    CPU - i3 3220 3.3 Ghz 210 KM
    RAM - 4GB Kingston 1333 64 KM ili još bolje Patriot 4 GB 1866 70 KM

    Ostane 80 KM za napojnu, za brand-name je malo novca, jedino polovnu od 500W...
    S jeftinijom pločom ostane još novca (~130KM), pitanje je koju ploču...


    Ovo sam "sklepao" kad niko drugi neće, Dino kaže mid-karticu a jači procesor, pa eto dajte pomozite čovjeku...
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  11. selvin

    selvin Moderator

    Kupuje covjek konfiguraciju do 800KM, ne kupuje BF3 ni 60 FPS-ova. Prijedlozi za konfiguraciju i preporuke pozeljni, sve ostalo ide na delete.
     
  12. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Odlicna konfa samo sto ti fali par stvari :) kuciste psu i disk nisu besplatni. Jel to s pika cijena ili ?
    Moze i jeftinija ploca. I3 se ne moze klokat.
     
  13. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    FAIL :D cijelo vrijeme imam osjećaj da fali nešto...

    S pika su cijene.

    Jbg jeftiniju ploču/čipset, 4gb rama za početak i može se uštedjeti za napojnu, a kućište će onda morati staro koristiti.
    HDD već ima, a za proc je rekao da neće klokati.

    EDIT: promijenjen prethodni post, samo je pitanje da li ove jeftinije varijante matičnih valjaju čemu...
    btw kad proda stare komponente, može izvući 150 KM
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma valjaju, jedino sto gubi su SATA3/USB3. Mada ima H61 ploca sa USB3 podrskom. Za prosjecnog korisnika H61 sasvim dosta. Jest da kod AMD-a ima stvarno boljih ploca za te pare, ali tako je sa Intel platformom.
     
  15. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Eo kako bi to izgledalo ovdje, u SveCkoj, kad bih pravio budget masinu. http://goo.gl/BVvnj
    Sve ovo ispadne oko 500 eur.

    Ram je nesnosno skup sada, barem 50 km skuplji nego zimus.
    Graficka je 400.
    Ovo ostalo, neke stvari se sigurno mogu naci i polovno, tako da bi se usteda mogla napraviti.

    Okvirno, cijene u swe su slicne ako ne i vise od ovih svercera na piku.

    Nema tog phenoma koji je brzi od q9550 na 3.3/3.4. A na toj brzini ga mozes hladiti sa freezerom 7.
     
  16. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Mozda bi ipak bilo najbolje da se djecko predomisli i uzme PS4,za te pare za koje ce moci uzeti PS4 nema sanse da satavi dovoljno dobar komp koji ce mu posluziti za igranje toliko dobro i dugo koliko ce ga sluziti konzola. Sad da je izbor izmedju PS3 i kompa od 800km pa i nekako bi razumio.

    A ovako ako se vec ide na PC recimo
    i5 3450 325km
    najbezveznija b75 ploca 100 i koja marka
    8gb 1600mhz kinston hyperx 130km
    hd7850 ili gtx660 350km
    solidna napojna nema ispod 100km

    I to je milja maraka,i to je nesto sto lici na dobar komp i sto ce dati fine performanse i potrajat solidno,e sad da bi se stvarno uklopio u budzet treba skresat dvije stoje a to se moze kupovinom polovne robe,ima solidnih grafa po 250km a to su 570gtx,560ti,5870,6950 i sve one daju igrive performanse al to su sve potrosaci struje koji zahtjevaju i jako napajanje a cim su zderaci struje odmah su rizicne kao polovne bez garancije. A ove gore spomenute grafe su sve redom jace od ovih nabrojanih i za dodatnu stoju imas i bolje performasne i novu robu i garanciju.....

    E druga stoja da se ustedi je ubacivanje 4gb rama umjesto 8 i kupovina neke napojne od 80km a ima i takvih za uzet ili ici samo na opciju kuovine polovnog rama jer ima za 40km 4gb polovnih po piku.
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  18. selvin

    selvin Moderator

    Ociscena tema jos jednom, ako opet se ponovi isto, ide na lock, pa budite kolegijalni i "pomozite" kolegi sa vasim spamom. NAILS, Tale, trebate to rijesit preko PM, stvarno bespotrebno zatrpavate covjeku temu.
     
  19. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    E drustvo ne kupih ja nista jos uvijek, a konto sam prije izlaska bf4 zavrsiti sve. Dobra stvar je da sam skupio jos nekih 200 km pa mi je sada budzet oko 1000-1100km. Moram dodati da imam hdd od 500gb, dvd-rw a jedina dvojba mi je kuciste. U pitanju je MSI staro par godina, iz UE ne znam da li da ga slikam ali sta mislite bi li moro kupovati novo? U njemu je bio e5300, 4670 1gbdd3 grafa i ploca asrock g31.
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ako ti je BF4 bitan, ja bih na tvom mjestu sacekao performanse sa Mantle-om, barem sto se tice odabira graficke kartice. A i iskoristenost CPU-a ce mozda biti drugacija.