Kupovina monitora - sve upite postavljajte ovdje

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Konjislav, May 6, 2008.

  1. Peacemaker

    Peacemaker Aktivista

    Catleap je Tito. Ne sjecam se kad sam bolju investiciju napravio. Ako je neko neodlucan zbog kvalitete, slobodno naruci. A ovo je za mene nenadmasiv rekord isporuke:
    [​IMG]

    Out of the box, brightness se mora smanjit' i sad trazim najbolji color profil ali monitor je izuzetan. Povrsni pregledom nisam nasao dead/stuck pixel, mozda nadju mene s vremenom.
    Ako nadjem sta drugo vrijedno pomena, pisacu ovdje.
     
  2. Almir

    Almir Komšija

    U potrazi sam za monitorima planirao sam 300-350 po minitoru da izdvojim, i tako čitajući naletim na isp panele koji su jel bolji i skuplji u odnosu na tn jel se isplati te pare, planirao sam dell u2312hm ultra sharp u odnosu na benqa24.. koji bi me izašao skuplje cca 100km...
     
  3. Almir

    Almir Komšija

    nraučio dela U2312HM 23" valjda je to ok za 390km...
     
  4. apokalipso

    apokalipso Aktivista

    neces se sigurno pokajati ni sekunde, ja imam stari mode U2311H i prezadovoljan sam sa njim a aBd i ti da budes sa svojim
     
  5. Ninja

    Ninja Komšija

  6. Sena

    Sena Veteran foruma

    U Hrvatskoj je Dell U2711 oko 1400KM, frend kupio prije par mjeseci, pa se ravnaj.
     
  7. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    Ima u Banjaluci , 369KM + 11KM dostava po BiH , ja naručio ali tek iduće sedmice (Infocom doo)!

    edit: vidim tek da nije to to , ovaj je DELL UltraSharp U2312HM ! ooppppppsss
     
  8. sumeir

    sumeir Komšija

    Mislim da je kolega Vedo spominjao negdje na forumu da je uzimao 24" inčni u bariconet. Pogledaj možda ti mogu zbaviti taj od 27".
     
  9. Ninja

    Ninja Komšija

    Ma ne bih davao toliko para za monitor. Ipak će biti neka TN matrica na kraju. Bitna mi je rezolucija.
     
  10. sumeir

    sumeir Komšija

    Pitao si

    Dell LED Ultrasharp IPS U2412M, u barico.net kako kolega Vedo navede košta 550 KM sa pdv-om što je blizu ako ne identične cijena koje su vani,a ovaj gore što si naveo vani košta blizu 600€ ako mogu nabaviti valjda ti nebude cijena drastično veća.
     
  11. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: AW: Kupovina LCD monitora - sve upite postavljajte ovdje

    A famozni Benq 24"? Stoji oko 300 KM. Da nisam prešao na mobilnu platformu, uzeo bih ga, baš sam se bio naložio na kupovinu :D

    Gesendet von meinem MT11i mit Tapatalk 2
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Kod mene Benq V2420 (LED) sljaka godinu i zadovoljan sam, jedini nedostatak ovog modela je sto nema HDMI izlaza. Naravno da je ovaj Dell kvalitetniji ali je i duplo skuplji, a opravdano ga je uzeti ako se bavis profesionalnom obradom slike i sl.o
     
  13. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    Stigao mi DELL UltraSharp U2312HM ali iz ue.ba , oni iz BL su neozbiljni pravo cijena hop gore , dojmovi su extra pozitivni; još nisam probao igrice ;kako li će hd7850 gurati u fullHD ? Filmovi fullHD extra izgledaju , kao i fotke(ovdje IPS stvarno daje napredak) ,zaista vrijedi -vani je oko 200€ kao i ovdje!
    Treba mi i ovaj adapter (kod nas nigdje... čudno) http://dx.com/p/displayport-male-to-hdm ... cification
     
  14. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    adapter našao , jedva u Mostaru !

    filmovi HD su extra , divix (od prije 10tak godina) katastrofa , pojedine igre fullHD (Rage,Batman AC) pojavljuje se lag,teraing sa Vsync off , sa on Vsync sve perfektno a pada performansi nema (ni blizu vidljivo,primjetno) grafa HD7850 2GB.

    sve u svemu :D
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    lag se pojavljuje sa vsync on a tearing sa vsync off.
     
  16. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    Stavio sam vsync ON - nema ghostinga , ustvari tearinga uopšte nema (da se ipravim) a lag pojma nemam!

    So Which is Best, VSync On or Off?

    VSync poses a real dilemma for many people: with VSync off, tearing can occur whenever your graphics card and monitor go out of sync, and this can be very annoying for some people, especially in fast motion games. However with VSync on, your FPS can often fall by up to 50%. This can be resolved on many systems using Triple Buffering, but that may bring potential problems with it. So which choice is right for you?

    I can't give you a one-size-fits-all answer, but I can provide some suggestions. To start with, I strongly recommend setting VSync to 'Application Preference' (or similar) in your graphics card's control panel. This is because ideally you should set your VSync preference on a game-by-game basis, preferably using the in-game settings, as the choice will differ depending on the type of game you are playing. Newer games with complex graphics for example will be different to older games which your system can run much more easily. Remember, in games where your FPS is consistently above your refresh rate, enabling VSync is perfectly fine and results in no drop in FPS.

    In general, I recommend starting off with VSync disabled in any game as this is the most trouble-free method of gaining the fastest possible performance. This is the simplest solution, and on monitors which have a standard 60Hz refresh rate, or for games in which your framerate is not consistently above 60FPS, this appears to be the best solution. You may notice some tearing, but this will generally be minimal if your FPS remains well below your refresh rate. Remember though that whenever VSync is disabled the graphics card and monitor are not strictly in sync, and tearing (however minor) may occur at any time.

    In any game if you find the presence of any tearing whatsoever to be annoying, you should enable VSync. To ensure maximum performance, you should then enable Triple Buffering to prevent FPS drops related to enabling VSync. This introduces the possibility of hitching on graphics cards with lower amounts of Video RAM, and possible control lag on some systems. See the Triple Buffering section for details.

    Nvidia graphics card owners running the latest drivers can find an Adaptive Vertical Synchronization option under the 'Vertical Sync' setting in the Nvidia Control Panel. When Adaptive is chosen, VSync will only be enabled whenever your FPS exceeds your Refresh Rate. If your FPS falls below your refresh rate at any time, VSync is instantly disabled. This provides an excellent compromise between performance and removing most tearing. However it can still introduce some mouse lag.

    Aside from tearing, VSync has no impact on image quality, and performance issues aside, enabling VSync of any kind can increase the potential for mouse and input lag. There is no clear choice for everyone when it comes to VSync, and this is why the option to enable or disable VSync exists both in the graphics card control panel and in games. As long as you understand what it does however, you can make an educated choice on a case by case basis combined with a little experimentation.
     
  17. joyjoy

    joyjoy Aktivista

  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    U biti ako ti ne smeta lag sa vsync on drzi ga uvijek ukljucenim. Ja samo iskljucim u fps igrama kada mi manje lag-a zadaje manje glavobolje :)
     
  19. Sena

    Sena Veteran foruma

    Vsync off FTW, nikada ne igram sa on.
     
  20. veki81

    veki81 Aktivista

    Zna li ko sta konkretno i valja li cemu ? Eizo color edge cg210.