Kupovina računara

Discussion in 'Računari i komponente' started by jigsaw, Aug 9, 2016.

  1. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Naredni mjesec prijatelj si želi kupiti računar za igre, mislili smo da bude u rangu I5 cpu...

    Ima li neko na ovom forumu da prodaje centralnu u tom rangu ili ako ima neko posebno komponente pa ćemo skupiti nešto ?
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Navedi budzet pa ce biti lakse.
     
  3. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    do nekih 700KM max ako baš vrijedi
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Gaming tesko za te pare. Ako bude isao na opciju i5, SSD, 16GB RAM, kvalitetna napojna i solidna graficka, onda mislim da ce se morat malo ispruzit.
     
  5. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Nije njemu potrebno nešto posebno kao što si nave, ali npr, I5, 8Gb rama,kao što si naveo solidna grafička i kvalitetno napajanje, naravno i MBO da nije entry level.
    Smatram u da njemu za igre i nije toliko potreban SSD jer on samo igra, ne radi neke radnje gdje je potrebna brzina HDD npr. ne edituje videa ili radi u sličnim programima kojima je potrebna brzina hdd.
    Jasno mi je da ne može nešto očekivati od kvalitete ali šta je tu je, on da ima pare odmah svakako bi uzeo skuplji,
     
  6. efo

    efo Komšija

    Moze se naci/sastaviti polovna masina koja ce gurati vecinu igara barem na medium detaljima na full hd-u, ali pod uslovom da ti ne treba monitor. I da se zna probrati na piku u sumi svega i svacega. Evo ti jedan solidan prijedlog po meni:

    http://www.olx.ba/artikal/22416709/i5-2 ... m-racunar/

    Spustis mu cijenu na 500 i za 200 uzmes dobru graficku. Ili neki i5 2400 combo ganjati sto jeftinije, i5 2k serija je inace dan danas odlicna podloga za gaming, pogotovo na budzetu. Nedavno je na forumu isla i5 2500(k?) masina sa 16gb RAM-a za slicnu cijenu i to sa nekom grafom (neka nvidia quadro je bila cini mi se, nije bas za gaminga). Uglavnom dobra ponuda bila, al je to otislo :D

    Sad cesljat po piku.
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    120GB SSD je 60-tak KM (Patriot Blast npr), uzimati relativno moderan komp bez toga je suludo.
     
  8. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Nije mu potreban monitor, i ja sam razmišljao o tim K procesoru samo onda treba i dobru matičnu kako bi se nekad kvalitetno klokovao, ali budžet :wink: .
    Volio bih najradije uzeti sve odvojeno komponente ali tad bi i skuplje izašlo

    Razmišlja uzeti sljedeći mjesec tako možda se šta nađe do tada

    Svakako se slažem, upravo što ste spomenuli da je 60KM tako da je relativno jeftino, svakako može naknadno uzeti, bitne su sada ove skuplje komponente
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    Za taj racunar sa linka... Jedino sto vrijedi je CPU, ostalo smece. Treba ti jos za SSD, graficku, dobru napojnu i izadjes na 900-100KM.
     
  10. efo

    efo Komšija

    Osjecam nadrkanost i negativnost iz tebe :D Sta ti je? Covjek trazi budzet gaming masinu, ne trazi high-end komponente. Da je napojna 'smece', vjerovatno i jeste, ali ono sto je jos vjerovatnije je da ce posluziti svrsi (99,9% da hoce). Sve ostale komponente ulaze u ok kategoriju. Za SSD se slazem da bi bilo pozeljno da ubaci, ali ne bi ni umro bez njega, SSD inace ne utice na fps u igrama as far as I know :D a to je ono sto je njemu najbitnije.

    Za fps u igrama ulogu igraju procesor i graficka, bitno je da mu to nije 'smece'. Sve ostalo je tu da podrzi ovo dvoje da rade svoj posao.
     
  11. zoi

    zoi Veteran foruma

    Nedavno je čovjek prodavao i7 sa matičnom i 8 GB rama za jedno 350 KM. Za 250 je bila gtx 960.za sto maraka, do 150 može biti kućište napojna i ssd. Eh sad, fazon je što je to prodato, ali eto opet se može naći nešto fino i povoljno.
     
  12. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Budžetno novi a da je quad core možeš razmisliti o AMD procesorima, 8GB RAM i nekim običnim SSD-om i recimo nekom LC power napojnom (ima finih sa atx 2.31, 80+ bronze). To otprilike dolazi na 500-600 KM novo. Ostaje samo grafička, koliko možeš potegnuti...

    Sent from my MI 4W using Tapatalk
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    Re: RE: Re: Kupovina računara

    Osjecam i ja kod tebe neupucenost (da ne kazem sta drugo) sa takvim prijedlozima pa ti ne govorim na tako bezobrazan nacin. Samo iskreno kazem da je ta konfa sto si preporučio smece. Ja za to ne bih dao ni 350KM, kakvih crnih 540KM. Kupi je ti sebi ako mislis da je dobar deal.

    Sent from my 6045K using Tapatalk
     
  14. efo

    efo Komšija

    Nismo u Americi da biramo dijelove kakve hocemo. Stanje na trzistu je tako. Upucen sam ja dovoljno da mogu primijetiti da na piku nema boljih ponuda trenutno za ono sto trazi. Ako ima ti mu nadji i preporuci. Ja govorim sta preporucujem OD ONOGA STO IMA, a da je bilo boljih ponuda bilo je, to je prvo sto sam napisao u prvom postu. Tebi je 8GB DDR3 memorije smece, 500GB disk ni kriv ni duzan progralen smecem. U tome sam vidio nadrkanost i negativnost.
     
  15. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Nema potrebe za ruznim rijecima raja, svakako smo premala zajednica, jos nam samo to treba, chill the fuck out.
     
  16. efo

    efo Komšija

    Brat bratu ne vrijedi 500, ali opet ponavljam rekao sam sta je trenutno najbolje na piku. Mislim da bi mozda mogao jeftinije izac sastavljajući dijelove pojedinačno. Al se svakako bezveze raspravljamo jer lil ne zuri, kaze iznad da ce tek iduci mjesec kupovati. Znaci cekat bolju ponudu
     
  17. KingT

    KingT Veteran foruma

    Realno ona gore masina vrijedi max 420KM, proc, ploca i ram do 330KM max + ostatak. Nema potrebe za "über alles" postovima, taman smo se razrahatili bez pashe :)
     
  18. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Da mi je ubost kakav dobar (zajedno ili odvojeno) cpu i matičnu a ostatak bi kupio u dijelovima, samo mi je problem kako ću testirati ispravnost trebam odmah raskupusat svoj komp i neće me poštar čekati dugo.

    Nadam se da će biti bolja ponuda za mjesec dana
     
  19. bhd

    bhd Veteran foruma

    ja kupio :D
     
  20. zoi

    zoi Veteran foruma

    Hehe super za tebe. Je li bilo sje uredu? Ja mislio kupiti ali odustanem, nisam nešto bio s parama. Sad bih definitivno kupio.