LGA1366 Cooler Roundup @ HWB

Discussion in 'Sadržaj, prijava problema i prijedlozi' started by Esh, Apr 6, 2009.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    V10? On je gori od pola tih coolera. Pokazao se kao epic fail.

    TRUE je dobar, IFX-14 jos bolji. HR-01 Plus je dobar za low airflow.
     
  2. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    V10 je najbolji vazdusni cooler. Do izrazaja tek dolazi pri zestokom oc-u i najvecem opterecenju. Ja kada sam testirao TRUE i ovaj ifx-14, sa true sam uspio dobiti nize temperature kada sam ga maksimalno nabudzio. Fol je sto ifx-14 postize skoro iste temp uz dosta manje buke.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne, nego do izrazaja dolazi samo ako modas sam TEC, a tada pak cooler - krepe.

    Fail. :lol:
     
  4. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ja ne znam odakle tebi te informacije ali cu prije povjerovati jaranu koji ga je testirao i rekao mi da je uspio postignuti vecu frekvenciju i nize temperature nego na modovanom true-u. Ako se pozivas na http://www.hardwarecanucks.com, nemam sta da ti kazem.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Hajde de. :D

    Informacije su pokupljene sa svih testova tog coolera na koje sam naletio.
     
  6. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    V10 bez TEC-a je losiji od V8 :lol: TRUE > V8.
     
  7. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Hajde de, da pogledamo neki od review-a
    http://www.legitreviews.com/article/926/4/
    http://www.virtual-hideout.net/reviews/ ... dex2.shtml
    Tvrde totalno suprotno, jedan tvrdi superiorne rezlutate na 775, a drugi na 1366 platformi. To je sve u domenu ljudske greske. Opet kazem, necu povjerovati ni jednom od njih nego covjeku koji je imao puno vise vremena da to detaljno istestira a u isto vrijeme da ne bude potplacen od bilo koje strane.

    http://www.bjorn3d.com/read.php?cID=1488&pageID=6372
    7 stepeni razlike u odnosu na noctua cooler. To je preracunato u overclock, nekih 200mhz.
    Samo da provjerim, niko ovdje nije testirao V10? Ja cu probati da iscimam druga da mi posalje slike i tabele.
     
  8. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

  9. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Svaki review govori drugacije. Rekoh ti gore sta mi je lik rekao. Modovan true, dakle: lapped, push+pull, washer mod. Procesor je isto tako lapped i sa v10 je uspio dobiti nizu temp pri maximalnom oc-u. Ne sjecam se da li je sta govorio za bazu v10 i koje je ventilatore koristio. Ali sto se tice cijene, one je stvarno smijesna. Da je nekih 60e, pa i 70e, neko bi mozda i razmislio o njemu.
    Evo sa xtremesystems:
    Page 1
    Page 2
    Page 3
    Page 4
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Gle, citav internet se slaze oko performansi kakve ima TRUE, ali ako je na 8 od 10 testova V10 epic fail a na dva superioran, must-have cooler, tu nesto smrdi. Ti se previse hvatas za rezultate tog jarana.

    Pored toga, V10 se ne moze ni svrstati u kategoriju "zracnih coolera", kakav je to zracni cooler koji trosi 70-80W? :lol:
     
  11. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nije bas 8 od 10 testova. Prije da je obrnuta situacija. Pa zato da vjerujem sajtovima na kojim postoji sansa da su potplaceni kada mogu da saznam rezultate iz prve ruke. Isto toliko review-a pokazuje da je ifx-14 losiji od TRUE-a. Iako je to na poslijetku moguce, i razlika je 1-2C, cisto sumnjam da su oni radili wahser modi polirali cooler i cpu.
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne mora ni biti 8/10, to sam naveo samo kao primjer. Uglavnom, vecina.

    Jos jednom - V10 je prosjecan po performansama, a trosi 70-80W. Moze bit i 20C bolji od TRUE, kod mene dobija nula bodova.
     
  13. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Mislim da ti je smijesno rezonovanje. Ljude koji kupuju ovakve stvari i zele da imaju najbolje vjerovatno ne zanima koliko sta trosi. Neko je i za 2C spreman dati dosta eura vise. Nije namijenjen tebi koji gledas omjer cijene i performansi. A preskup je i za one kojima je namijenjen, to ne sporim. Sa 100e u dzepu se moze ozbiljno krenuti u sastavljanje vodenog sistema.
    Evo uzmi npr. http://www.tweaktown.com/articles/1799/ ... ndex6.html
    Znaci li to da Enis laze? Po Enisovom testu razlika je preko 10C izmedju Noctua i OCZ-a, a ovdje par stepeni a jos je xigmatek achilles 'losija verzija' gladiator max-a. I kakve su ovo temp, idle 50 a load 56. I kome ti sad vise vjerujes, TT ili Enisu? Ili ovdje gdje je noctua egal sa gladiatorom http://www.cpu3d.com/review/7310-7/noct ... aming.html
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Za 100€ mozes uzet vodeno, ali takvo je losije i od prosjecnih top-coolera.

    Dalje, razlike izmedju top coolera svakako nisu 10C ili vise, nego se krecu unutar 10C. Zasto je OCZ totalno pao kod Enisa, ne znam. Moguce je da je do primjerka, jer mi je nevjerojatno da je taj dizajn, koji je ponegdje izjednacen sa TRUE, tako los. Xigmatek/OCZ cooleri nude jako dobre performanse obzirom na cijenu, a sam HDT princip nije za baciti.

    Nemojmo se ogranicavati na jedan jedini test.

    Glede tog TT testa, ocito je test sranje. Inace su im testovi coolera losi, bez obzira sto imaju dobru hardversku osnovu, ne testiraju coolere u istim uvjetima, sa istim ventilatorima, pri istom nivou buke, itd.
     
  15. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa to ti i govorim. Vrlo je tesko testirati cooler-e. Uvijek postoji velika sansa da se pogrijesi. O tome sam pisao na pocetku thread-a. Ako si citao sa xtremesystems linkove sto sam dao, lik je dobio 6-7C bolje temp nego na V8 koji je u 1-2C sa TRUE. Plus washer mod i push+pull na true dobiju se otprilike te neke temp. To potvrdjuje sto mi je poznanik rekao, razlika je bila 1C u korist V10, ali je to out-of-the box (mozda, ne mogu se tacno sjetiti) za razliku od moddanog true-a. Mnogo je faktora u igri, a kod online recenzija cesto se nema dovoljno vremena da se ispita zasto meni daje drugacije rezultate nego na neka dva druga sajta. Tu je deadline i review se objavi. Meni online review sluzi samo kao neka smjernica, ako cu ulaziti u detaljnu analizu, informacije cu potreziti na forumu i user-review-ima. Prvenstveno xtremesystems i benchmark.

    Ja nisam rekao da se kupi gotovo vodeno nego Sa 100e u dzepu se moze ozbiljno krenuti u sastavljanje vodenog sistema.
    Imao sam gotovo vodeno koje sam dobio na poklon, bigwater i ifx-14 ga oduvao :smt003 i sto se tice max oc-a i temperatura.
     
  16. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista

    Dobar review. Malo me iznenadio OCZ Gladiator ali šta je tu je. Ako Enis kaže da su ga 3 put testirali onda je "to" to. Jedino bih ga probao možda sa noctuinim ventom da vidim čisto hoće li biti šta bolje. Moglo je se desiti i da je to samo loš primjerak Gladiatora.
    Ja bih mobsterc ipak prije uzeo cooler na osnovu ove recenzije nego hardwarecanuksa ili nekog drugog. Naravno da bih uzeo u obzir i druge ali ipak bi Enisova recenzija presudila.
     
  17. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    To je to o cemu govorim. Svako ima neke izvore kojima vjeruje vise. Eh upravo se npr Enisu moglo desiti da dobije los primjerak ili neki drugi uticaj kojeg nije svjestan pa da proglasi gladiator fail-om. Na ono malo review-a koji ukljucuju gladiator i i7, pokazao se sasvim solidno, egal sa noctua-om. Zato jos jednom ponavaljam, coolere je jako tesko realno uporediti. Lakse je odrediti pobjednika, kao sto je to dugo vremena bio true. Gdje god da si ga stavio, davao je najbolje temp. Takva su iskustva i po forumima i on dobije na glasu. Tome u prilog govori cinjenica da je cijena true-a od predstavljanja pa do danas skoro pa ostala ista. Sto se tice i7 platforme, izasao je novi stepping pa cemo vidjeti da li donosi poboljsanja u temperaturi.
     
  18. Esh

    Esh HWB

    Testiran je sa Noctua NF-P12 ventilatorom, dok smo s njegovim malo provjerili situaciju vise u smislu da vidimo nivo buke koji proizvodi i sl. Ostale recenzije ne bih sad nesto komentarisao, ali recimo da sam vidio jedan test sa nekih 10-15 hladnjaka gdje su svi osim Intela bili unutar 2-3 stepena.
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Tako obicno i jest, danasnji top cooleri (skupina od 10-ak najboljih coolera: TRUE, IFX-14, HR-01, Mugen 2, Thermolab Baram, Prolimatech Megahalems, Noctua NH-U12P, Zerotherm NV120, Xigmatek S1283, Scythe Ninja 2, Vendetta 2, uglavnom je to ta skupina) su unutar 5 celzijevaca. No, neposteno ih je i testirati sa razlicitim nivoima buke, a SPCR je (vjerojatno) jedini sajt koji testira sa istim ventilatorima.

    Tek kod takvih testova se pokaze kako se neki cooler ponasa pri manjem airflowu, odnosno da li za visoke performanse trazi velik protok zraka. No, za takvo nesto je potrebna adekvatna oprema, koja nije samo puki SPL metar.
     
  20. mobsterc

    mobsterc Overclocker