Lijepljenje plastike

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Reznor, Dec 16, 2011.

  1. Reznor

    Reznor Overclocker

    Zna li neko ili je imao iskustva sa lijepljenjem plastike na vrlo tankim slojevima. U pitanju su slusalice Sony MDR-V5 i da su neke druge, odmah bih ih mijenjao. Znaci pukao mi je nosac koji drzi desnu slusalicu, tj.na onoj iz koje ne izlazi kabl. Stavicu poslije i sliku ako bude potrebno, ali generalno me interesuje koje ljepilo je najbolje za ove stvari. Ne bih onaj superbond s kojim i prste mozes zalijepiti, jer se bojim da necu biti u mogucnosti da opet zalijepim ako mi se odlijepi.
     
  2. p4ja

    p4ja Komšija

    to sto si naveo,to iskoristi i prst u uho
     
  3. Reznor

    Reznor Overclocker

    stvar je u tome da se plastika nekako zapece pa drugi put kad lijepis super atakom nece da se prihvati. Posebno ako pogrijesim jer je rijec o sitnom komadicu plastike.
     
  4. otto von grunt

    otto von grunt Novi član

    imas par mogucnosti.
    prva je da provjeris da li je napravljeno od abs plastike. ako jeste uzmes abs plastike i pomijesas sa acetonom u zatvorenoj boci. time dobijas masu koja moze da lijepi abs plastiku. imas o ovome na netu vise informacija.
    druga je da zaljepis nekim od ljepila polomljene dijelove tako da stoje na mjestu i onda lemilicom utisnes spajalicu ili neku drugu zicu i time spojis i armiras dijelove. ovo ispadne ruzno ali ako se odradi kako treba bude cvrsto i postojano
     
  5. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Ja sam koristio onaj pistolj za lijepljenje plastike. Koristi malu pasticnu tubu koju topi i "aplicira" na mjesto koje hoces da zalijepis. Kada se stvrdne bude poprilicno cvrsto
     
  6. apdejt

    apdejt Overclocker

    jbt ja procita naslov teme "ljepljenje patike" i odmah se 93' sjetih :smt003
     
  7. Reznor

    Reznor Overclocker

    Uspio sam s pistoljem za ljepljenje PVC. Evo na sta to sad lici:

    [​IMG]

    Helem, rezultat nije bas vizuelno dopadljiv, ali cini mi se da prilicno dobro drzi.
     
  8. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ma nevalja to nista. Slomiti ce ti se to brzo. Ocisti plastiku, napravi mala plasticna ojacanja i onda zaljepi kontaktnim ljepilom ili kakvim dvokomponentnim.

    [​IMG]
     
  9. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Meni to izgleda slabo zaljepljeno. Ja sam bas zamazao PVC masom kada sam radio svoje i za sada, hB, dobro drze. Jeste da izgleda ruzno ovaj close-up ali bitno mi je da drzi jer su slusalice odlicne pa mi je zao da ih bacim radi komadica plastike

    [​IMG]
    [​IMG]
     
  10. Reznor

    Reznor Overclocker

    E ljudi hvala na pomoci, ja sam evo odlucio nesto drugo da isprobam. Ona PVC masa nije dugo izdrzala pa hocu da probam slijedece:

    -Skinuti ostatke plasticne mase od starog ljepila;
    -Zalijepiti Loctite Gel superljepilom.

    Posto sam ovim ranije lijepio samo sto nije bila gel (nisam znao razliku izmedju "obicne" i gel) ona se lijepila trenutacno, dok se gel polako "hladi" i otporan je na vodu u slucaju prodiranja kroz pukotinu te na temperaturne uvjete. Sad me interesuje da li je pametno sad da tako zalijepim ova dva kraja bez sto apdejt rece nekog dodatnog komada plastike koji bi bio kao neko ojacanje? S dvokomponentnim nikada nisam radio. Ima li neko savjet je li bolji Loctite ili dvokomponentno? Posto su slusalice pukle na nezgodnom mjestu koje je podlozno vibracijama i udarima. Hvala unaprijed.
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Evo da dignem temu iz naftalina :) Treba mi savjet za ljepilo koje ce se vezati za plastiku bez da ga mogu skinuti, da se prakticno stopi sa plastikom. Na jednom mikroprekidacu se plastika izlizala i u pitanju je samo 1mm. Probao sam superljepilom ali se lako skine.
     
  12. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    dvokomponentno?
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Pokusat cu ali ne znam koje, jesu li sva za plastiku?
     
  14. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

  15. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Ja sam prije 3-4 godine na MX518 "dodavao" plastiku na graničnik koji drži tipku da ne propadne skroz. Isto tako se izlizalo, samo sam uzeo upaljač i natopio neke plastike da ne propada tipka, evo drži i dan danas. Što se tiče dvokomponentnog, dobro drži, samo ostavi da se osuši 24h :)