Linksys WRT54GS i 3rd party firmware

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by ReNNo, Jul 16, 2009.

  1. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Razumijem te u potpunosti kolinse.
    Meni nije pod moranjem da imam freezonu i internet u isto vrijeme ali je poželjno.
    Ionako imam malu sobu te smiještanje još jednog kučišta koje će i zujati i više trošiti i više se zagrijavati od routera zaista nije poželjno.
    Ja da moram imati FZ i internet u isto vrijeme ja bih te istog trena poslušao i za male pare sve to nabavio.

    Jednostavno pokusavam sve fore koje bi mogle pomoci da riješim ovaj problem.
     
  2. MaX@MaX

    MaX@MaX Novi član

    Napravi te staticke rute na interface-u koji ti treba i definisi pppoe konekciju.
    Ako konekciju mozes inicirati preko toga da ti ruter ima statiku(tj free zonu) i preko toga moze da ide PPPOE onda jednostavno sav saobracaj prema odredjenoj adresi usmjeris prema adresi koja ti treba.Gledaj na to kao rad sa hosts fajlom:bez obzira kakvu konekciju da imas ako editujes hosts da ti je recimo bih.net.ba=122.122.122.122 kad god ukucas bih.net on ce te voditi na tu adresu.
     
  3. GW

    GW Moderator

    Jednostavnije opcija je prodati taj router i kupiti neki koji podržava russian pppoe.
    Po svemu sudeći, moj Trendnet podržava. :D

    edit: radi! :smt003
     
  4. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ovi iz ISP-a su mi preporucili DI-524 i kazu da na njemu radi.
    Eto ako ima neko DI-524 mogli bi se pogoditi.

    @MaX@MaX
    Probao sam definisati novu rutu ali jednostavno router je ne želi zapamtiti niti prikazati u listi ruta.
     
  5. suntek

    suntek Novi član

    Imas jednostavniju opciju od cackanja firmwarea. Skines novi route sentry , stavis router u bridge mode , skopcas se direktno (znaci konekcijom sa PC-a) na net , a ruterom na free zonu i stavis route sentry da ti rutira saobracaj preko lana i preko modema (imas tamo drop down opciju da izaberes net konekciju , znaci sa PC-a kao local ili internet i imas da izaberes LAN).
    Ma ono jednostavno totalno , tu novu verziju su izbacili radi raje koja se prebacila na vistu i win7 jer ovi OS-ovi nemaju RASPPPoE podrsku.

    Bezze da se ne zezas sa firmwareima i zeznes nesto na ruteru pa opet da bacis 100 maraka na neki pristojan da zamjenis taj :p
     
  6. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    A šta je onda sa wireless podrškom?
     
  7. GW

    GW Moderator

    Prodaš taj router i uzmeš neki Trendnet, 30 km ti trošak ispadne. Najjednostavnija opcija.
     
  8. MaX@MaX

    MaX@MaX Novi član

    Pogledaj sliku molim te,ja sam trenutno na bihnetu i to na free zoni,skidam sa newsa nesto.
    Ako ovo nije izvodljivo,kako onda mogu pingati google i imati reply?
     

    Attached Files:

  9. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Pa BIHNET koristi PPPoE protokol dok ja koristim obicnu LAN mrežu ka serveru.
    Stim da je PPPoE konekcija primarna i nakon konektovanja na internet izgubim mogucnost prenosa podataka putem LAN-a.
    Jednostavno moj router ne može obezjbjediti oba protokola u isto vrijeme dok direktnim kopcanjem modema u racunar to je obezjbjeđeno.
     
  10. MaX@MaX

    MaX@MaX Novi član

    Nesto ti mene ne razumijes izgleda,mozda je do mene,hajdemo ovako probati:
    Ja preko DHCP-a imam net,nikakvu konekciju ne trebam kreirati na racunaru i tada to izgleda kao slika 1. (to je kod tebe free)

    Zatim,ja napravim PPPOE konekciju koju biram i dobijem adresu free zone,to je slika 2. (to je kod tebe net)

    Normalno bi bilo da tada ne mogu na net,tacno? Ok,kako onda na slici 2 imam reply sa google-a i skidam sa free zone u isto vrijeme?
    Pogledaj koja mi je PPPOE adresa servera i koja je moja adresa,kako pristupam google-u? Probaj pristupiti news serveru freezona.bih.net.ba ti-vidjeces da ne mozes jer nisi na free zoni telecoma.
    Kako imam obadvoje a koristim samo PPPOE konekciju free zone?
     

    Attached Files:

    • sl1.JPG
      sl1.JPG
      File size:
      180 KB
      Views:
      833
    • sl2.JPG
      sl2.JPG
      File size:
      249.1 KB
      Views:
      833
  11. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa i ja imam isto tako, samo sa podesenim mikrotikom. mislim da i on to ima kad spoji svoj comp DIREKTNO na CABLE MODEM, ali on to hoce postici tako sto ce izmedju cable modema i compa ubaciti linksys router, jer vjerovatno ima jos neki comp s kojim hoce na net.
     
  12. MaX@MaX

    MaX@MaX Novi član

    OK,i ja to postizem sa ruterom,imam telecom modem u bridge-u i ruter na kojem mi radi DHCP.
    Ne shvatam vas u cemu je problem?
    Treba podesiti rutiranje,mogu sad staviti 5 rutera jos i napraviti isto,zasto je ruter problem?
    Edit:i imam recimo 2 racunara,jedan desk jedan laptop koji je prikljucen wirelessom,i neke dvije virtualne masine trenutno na desktop racunaru,svaki koristi ono sto mu treba i kad mu treba,bilo da je free ili net.
     

    Attached Files:

    • sl3.JPG
      sl3.JPG
      File size:
      175.1 KB
      Views:
      1,046
  13. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Nebih ti znao reci.

    Jos jedan problem je sto moj kablovski modem ne podrzava routed rezim rada, nego samo bridged.
     
  14. MaX@MaX

    MaX@MaX Novi član

    Podrzava,ali ti na regularan nacin nemas mogucnost da ga konfigurises,to provajder radi -a i ne treba ti.Epn radi isto,Elob radi drugacije,Globalnet ima vpn...i sl.
    Da se vratimo na problem:prvo ga probaj sada,sa tim firmwareom staviti u ruter mod(dakle da bude ruter,da nije gateway,pod advanced routing) a onda ukucaj sve te staticke rute prema free zoni,koje dobijes kad si recimo DHCP-na WAN-u....save,restart i ruter i modem kablovski a onda u ruteru samom probaj kreirati PPPOE konekciju....probaj i na racunaru kreirati ako ti PPPOE ne prodje ovako.I onda molim te stavi sliku routing tabele,sta god bilo.
     
  15. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Da, ali šta je onda sa WIFI podrškom?
    Imam jos nekih wifi uređaja kojima treba pristip internetu bez ikakvih pppoe konekcija.
     
  16. MaX@MaX

    MaX@MaX Novi član

    Default rute pravis u ruteru i u ruteru pravis i PPPOE.Wireless ti isto radi preko dhcp-a kao i lan,kako ti bude u lokalnoj bice ti i na wirelessu i naravno da neces imati nikakve konekcije.
    Napravi PPPOE u ruteru,konektuj se,snimi config file iz rutera i zakaci ga ovdje,napravicu ti ja te rute i onda ga uploaduj u ruter-poslije samo promijeni sebi password od konekcije da ne bude da ti "kradem megabajte" :)
    Ja stvarno ne znam kako drugacije da ti pomognem...
     
  17. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Da snimim config?
    Toga nemam u postavkama routera.
    Imam samo "backup".
     
  18. MaX@MaX

    MaX@MaX Novi član

    to je to :)
     
  19. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Imas PM.

    edit:dozvoli primanje privatnih poruka da ti mogu poslat.
     
  20. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    MaX@MaX je riješio problem.

    Rješenje je bilo sljedece:
    Otici u command shell i upisati sljedece:
    ifconfig vlan1:1 10.10.14.53 netmask 255.240.0.0 (da, netmask je 255.240.0.0 iako je moj router detektovao 255.255.255.0....mora se pisati 255.240.0.0 jer je to jedini nacin da pristupim 10.10.0.5)

    Zatim kliknuti na "Save Startup"

    Zatim upisati novu komadnu:
    /usr/sbin/iptables -I POSTROUTING -t nat -o vlan1 -d 10.10.0.0/12 -j MASQUERADE
    I kliknuti "Save Firewall"

    Restartati router i modem i to je to.
    Freezona i internet u isto vrijeme rade.

    Hvala MaX@MaX još jednom.