Ljudi, smilujte se!

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by gbabic, Sep 28, 2004.

  1. gbabic

    gbabic Novi član

    kupujem novi komp pa mi recite par stvari:
    -Po cemu je Athlon XP 2500+ mobile bolji od "ne mobile"?
    -Kolika je razlika u performansama ako uzmem 512MB DDR na jednom čipu od 2x256MB?
    -Šta su to ventilatori za kućišta i di se to instalira? Treba li rezati kućište?

    ajde smilujte se.

    Gogo
     
  2. abasi

    abasi Aktivista

    pozdrav Gogo...

    idem s kraja :D

    Ne trebas rezati kuciste ako neces stavljati vise od 2 dodadtna ventilatora na kuciste, zavisi od kucista kakvo je,
    A pretezno se montiraju s zadnje strane kucista ,

    a 2*256 je bolje od 1*512 sigurno. neznam ti tacno objasniti sto i kako ali u testovima bolje rezultate daje ova prva solucija = 2*256 MM..

    ovo prvo ne znam .
    Mislim da se Mobile moze lakse Klokati ..... pozdrav
     
  3. abasi

    abasi Aktivista

    Ne treba ti vise od 1 ventilatora na kucistu, ja imam 2. jedan (sa strane) upuhuje hladan-svjež zrak :) a ovaj drugi straga kucista ispuhuje topal-zagađen zrak.

    ja jos mogu ugraditi 1 manji ventilator - cooler i za svaki drugi bih morao prepravljati- rezati kuciste , a to je vjeruj ne potrebeno..

    meni su ova 2 previse, al eto stavio bezze iz dosade :)

    pozdrav
     
  4. abasi

    abasi Aktivista

    [​IMG]


    Ev vidi ovo kuciste npr.

    ovdje mozes ugraditi 3 ventilatora. a da nista ne radis - ne rezes kuciste :)

    treba li ti vise od 3 ? :D
     
  5. Sleeper

    Sleeper Komšija

    Prockasi se testiraju(kad se naprave) i tad se odreduje sta ce biti....
    kvalitetni primjerci postanu Mobile(centar wafera) a ostali obicni Bartoni
    zato se Mobile moze vise clockat
     
  6. Esh

    Esh HWB

    - Mobile: http://www.hardwarebase.net/?akcija=recenzija&id=89
    Manje zagrijavanje, veci overclocking

    - 2x256 - dual channel (ako poloca podrzava)

    - ventilator iliti fan se moze ugradjuje zavisno od kucista, ali neki je standard da kucista "podrzavaju" barem 2x80 koji idu ispod napojne.. sad ako nam kazes tacan model kucista, mocemo ti i vise reci.. ne zaboravi princip da bi jedan trebalo izvlaciti zrak..
     
  7. ming

    ming Veteran foruma

    ja uguram 5 bez rezanja 8)
     
  8. Nani

    Nani Komšija

    2 * 256 je brze jer chipset memoriji pristupa bez obzira da li se radi o dual chanellu ili ne sinhrono za razliku od asihronog pristupa kad se radi o jednoj memorijskoj plocici SDRAM-a-drugim rijecima memorija je kao i hard disk brza na pocetnim slojevima i sto se vise puni postaje sporija. U procesu punjenja i praznjenja memorijskih cipova plocice od 512 Mb se teze prazne i na taj nacin se naravno i teze pune jer imaju duplo vece cipove od 256 Mb modula. Chipset prepoznaje 2 modula od 256 Mb a tretira ga kao da radi sa samo jednim saljuci podatke na oba memorijska slota u isto vrijeme-znaci sinhrono, na istoj logici rade i scsi diskovi. Otuda je i logicno da je nevazno da li se radi o 1, 2 ili 4 memorijska modula od 256Mb rade puno brze.
    A kad pricamo o dual chanell-u chipset odnosno memorijski kontroler sa 2 kanala pristupa memorijskim modulima sto nije isto sto i sinhroni pristup memoriji.
    Pojam asihroni pristup je domena SDRAM modula.
    Sinhroni pristup memoriji je moguc samo sa DDR modulima gdje chipset u jednom taktu u isto vrijeme i cita i pise iz memorije.
     
  9. syss

    syss Veteran foruma

    na nf2 pločama se obično dobiva viši oc rezultat kad se ne koristi dual channel, tako da ako netko ide tjerat komp do krajnjih granica treba uzeti to u obzir prije kupovine.