Lose vijesti za nas i Windows platformu...

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Peacemaker-HS, Mar 24, 2006.

  1. Peacemaker-HS

    Peacemaker-HS Aktivista

    Pretpostavljam da ste svi culi da je Micro$oft odlozio izlazak Viste. Jedan razlog je zvanicno objavljen a to je da moraju ponovo ispisati 60% operativnog sistema :shock: Izvlace se kako to rade da navodno poboljsaju Vistu :smt018 To je jedan razlog.

    Iako funkcionalnost igri u Visti i nije prioritet Micro$ofta, indikacije koliko je Vista zahttjevna za memorijom pokazuju i igre u Beta verziji Viste. Napominjem, igre nisu prioritet ali ako F.E.A.R. ne moze ici glatko sa 2GB RAM-a :shock: :smt093 onda znamo da ce i ostale aplikacije biti problematicne za 95% sadasnijh kompjutera. Znaci, i da kojim slucajem ne moraju pisati code ponovo, zbog zahtjevnosti Viste, Micro$oft bi morao cekat' da cijene RAM-a padnu i da potrosaci naprave upgrade pa da tek onda lansiraju Vistu po svojoj staroj strategiji.

    O cemu se radi? Ko ima beta verziju Viste i igra na Visti zna o cemu se radi. Igre su spore cak i sa 2GB RAM-a, 7800GTX karticom!!! :shock: :shock:
    Pogledajte velicinu pagefile 1.2GB!!!
    Linkovi: http://theinquirer.net/?article=30503

    http://theinquirer.net/?article=30516

    Eh sam kad bi sad izasao jak softverski paket za Linux u vrijeme kad siri krug korisnika shvati sta se desava i kad bi novi programi i igre na trzistu imali i Linux verziju, pingvin bi skocio kroz prozor...

    S gospodinom Abazovicem koji radi kao novinar za http://theinquirer.net/ sam par puta u zadnjih nekoliko godina pricao, jako prijatan covjek, veoma je upucen u sva zbivanja u svijetu kompjutera. Iako neki optuzuju inquirer da su trac novine, pokazali su se kao reputabilni izvjestaci koji se cesto prvi dokopaju informacija o desavnjima i novim projektima.
     
  2. ming

    ming Veteran foruma

    Ne idem na Vistu prije prvog ''service packa''.
     
  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Inquirer JESTE trac sajt, to je dokazano milion puta. Nek se MS slobodno ovako kocka - za 4 godine ce broj korisnika Linuxa povecati za preko 100.000.000 zahvaljujuci PS3. Svakako PC gaming ide polako doooole.
     
  4. -aMiR-

    -aMiR- Novi član

    Ako finalna verzija bude ovako zahtjevna kao i beta
    ja cu je u sirokom luku zaobici i ovako imam manjak rama :?

    prelazim samo kad me natjeraju :!: :mrgreen:
     
  5. Thomas Angelo

    Thomas Angelo Aktivista

    Ako je tako, prije cu koristiti Windows 98 - a ne Vistu :mrgreen:
    Ali, ozbiljno, ostajem na XP-u
     
  6. ming

    ming Veteran foruma

    Trenutno Vista ne daje dobar razlog prelaska sa XP sistema.
     
  7. Shenron

    Shenron Komšija

    Pa to se zna. Svaki novi windows treba 4x vise rama za noramaln rad. Win98 je sretno radio sa 32MB a sa 64 je letio. XP raducka na 256 al na 512 je okej,.. vista na 1GB radi okej al na 2GB je isto okej... hm... :?
     
  8. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ništa, XP.
     
  9. Bimmer

    Bimmer Novi član

    Ne vidim razlog za prelazak sa xp-a. Odlican sistem. Sta to vista nudi bolje ?
     
  10. Esh

    Esh HWB

    jedno pitanje za sve: da li ste ikada prije koristili bilo koju verziju microsoft operativnog sistema prije finalne verzije ???
     
  11. Peacemaker-HS

    Peacemaker-HS Aktivista

    Nema dokaza da nudi nesto bolje od XP-,a to je smo logika u glavama korisnika da ce novija verzija OS-a biti bolja od starije.
    Ali ne radi se o tome, radi se o tome da ce Micro$oft indirektno "natjerati" korisnike kao so je napravio 10 puta do sada, sa 3.xx na 95, na 98 pa 2000 pa me pa xp...

    @EnisDonKing: licno nisam do sada, ali sam razmislj'o da instalira Vista betu. Ma samo da hoce vise drajvera za 64-bit XP izac' to bi se ja smjestio....
     
  12. ming

    ming Veteran foruma

    Koristio Win Me, sluzila me bolje od svake finalne verzije.
     
  13. Esh

    Esh HWB

    pitao sam iz prostog razloga jer nije nista neobicno da beta verzije bude neoptimizirana, a mnogi od toga prave bauk.. pa ljudi microsoft pravi svoju strategiju zajedno sa proizvodjacima hardvera.. zaista ne mogu da vjerujem da su mnogi zaboravili kakav je bio "trenutni prelaz" sa win98 na winxp na tadasnjim konfiguracijama...
     
  14. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    e stvarno je velika sramota upucivati kritike na racun jednog softverskog giganta kao sto je Microsoft...ne ide to tako, reci cu vas chika Gatesu
    :mrgreen: :mrgreen:

    shalu na stranu...

    odavno sam ja razmisljao da predjem na neki alternativni OS, jer me WIN vec n-puta nazivcirao zbog svojih sitnih buggova...ali nisam jednostavno mogao preci na alternativni OS, jer ti alternativni nisu jos zreli za kucne korisnike poput mene, nemaju siroki spektar hard/soft podrske kao sto ima WIN, i td.

    davno bih ja presao na alternativu, ali me sprjecavaju navedeni "problemi"...
     
  15. 3125

    3125 Komšija

    Ne znam za prelaz, ja sam koristio 98 sve do prije recimo dvije godine, malo manje (a bio je to nevoljan prelaz :) ) Tad sam dobio trenutni komp (prije njega imao i jos imam Athlon 900, 128 MB SDRAM, GeForce 2 Mx 440 32 MB) i driveri od maticne jednostavno nisu mogli da se instaliraju :( Taj dan sam formatirao preko 20 puta i svaki put mi se komp usporio tako da bude sporiji od starog nakon instaliranja drivera za maticnu, pa sam nevoljko presao na XP :(
     
  16. ming

    ming Veteran foruma

    XP je ok sistem, stvarno kad covjek pogleda kakve sve on aplikacije trpi od ''dejmon tulsa'', krekova itd....

    Ne nadaj se da sve blista na Linux-u.
     
  17. 3125

    3125 Komšija

    Ovo iz iskustva mogu da potvrdim
     
  18. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Sto se tice viste...fakat ocekujte optimizaciju do zadnje verzije.
    Sto se tice linuxa....kad mi je pod mandrake-om kehno fajl sistem na svim particijama i nije htio primiti admin pass...uh ...mada cu ga nabaciti na rezervnu mashinu cisto radi experimentisanja.

    Usput xp je isao skroz finu u sp1 varijanti i pod 128 rama samo sp2 je poderala sistem resurse pravo.

    Takodje kad god bi neka verzija izasla win-a svi su odmah joj necu,joj nevalja,joj prezahtjevno itd,mogu se okladit da cemo svi imati viste u ovo doba sljedece godine na racunarima.

    Pozdrav
     
  19. Peacemaker-HS

    Peacemaker-HS Aktivista

    Naravno, ali je jako tesko povjerovati da ce se stvari toliko poboljsati nakon optimizacije...
     
  20. Neso

    Neso Komšija

    Sad sam procitao.Sta uradise od OS-a.Pa kad ti trebju 2 gige rama za F.E.A.R. koliko ce trebati za igre poput Battlefielda 2 koje na XP-u zahtjevaju 1.5 Gb rama da radi ono kako treba.Moraces imat 4 gige da budes zadovoljan.Ovaj OS definitivno nije optimiziram za nas gamere.Drzimo se mi XP-a :D