Marketing

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bumbe, Sep 7, 2018.

  1. Bumbe

    Bumbe Aktivista

    Pozdrav ekipa,

    Nisam siguran da je bilo slicnih tema na forumu, ako nije prikladna, slobodno nek mod obrise. Ukratko, marketing m. sam u jednoj kompaniji, i zanimaju me vasa misljenja konkretno sada, kako bi vi da ste na mom mjestu, reklamirali proizvode koje mi prodajemo, iskljucivo se bavimo distribucijom IT opreme i LED rasvjete.

    Temu sam napravio kako bih cuo kreativne ideje od strane vas i kako bi ih iskorisito u svom poslu trenutno, svaka ideja mi je fakat dobro došla.
     
  2. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Meni treba 5000eur, fakat bi mi dobro doslo :D

    Malo si izgleda pomijesao stvari, obzirom da si ti mm, logicno bi bilo da das nama neke savjete i iskustva kao doprinos forumu, a ne da ti mi radimo posao za koji ces ti dobiti novac.
     
    Last edited: Sep 7, 2018
    Sena, donjapa, Aldiin and 1 other person like this.
  3. heroic

    heroic Komšija

    Pitanje ti je malo preopsirno, kao sto @mobsterc to je tvoj posao i ti bi trebao da znas sta da radis.

    Mozda bi ti mogli biti od neke pomoci ako bi nam rekao neke konkretne dileme koje imas i pitao za misljenje o nekim tvojim idejama.
     
  4. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Instagram je dosta popularan, znam da mene smaraju reklame za satove, auta, blockchain :D, tako da ja da nesto trebam reklamirati, koristio bi tu platformu jer se cini jako zgodna za ciljanje.
     
  5. ming

    ming Veteran foruma

    Kod nas u firmi sva lova ide u Facebook marketing, jer se tu jedino osjeti nakon objave da prodaja poraste. Mada malo je sramotno da marketing manager ovake stvari traži po forumima.
     
    pac likes this.
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    FB reklame prolaze adblock ovih dana. Udri po fejsbuku.
     
  7. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    @NAILS Koristiš loš adb.

    E ko je sve danas menadzer..
     
    pac likes this.
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Daj linkaj koji radi. Adguard ? Inace nemam problema s tim ali zadnjih par dana prolaze reklame na kromu, cent-u i FF.
     
  9. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ni ne smetaju vala, nek nije popup i dobro je.
     
  10. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    https://stopad.io/ ili ublock origin. Trenutno meni 2 najbolja.

    Blockaju i trackere + ako koristis chrome kucaj: chrome://flags/ i poigraj se.

    Al svakako chrome nije pametno koristit jer je googlov servis koji tryharda (ads+tracks,etc).
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Dankešon. Imam chrome ali ga ne koristim cesto zbog directwrite. Probam stopad.
     
  12. kio

    kio Komšija

    Ova zadnja recenica ti malo **be,
    "Temu sam napravio kako bih cuo kreativne ideje od strane vas i kako bi ih iskorisito u svom poslu trenutno, svaka ideja mi je fakat dobro došla.".

    Gledaj FB grupe, linkedin grupe. Ganjaj kakve content managere, evangeliste tipa Guy Kawasaki-ja i itd. Kako si dosao na poziciju marketing managera ako nemas prijasnjeg iskustva?

    Danas se olako daju titule :)

    Marketing via FB ti je glavni. Razmisljaj o potencijalnim nagradnim igrama, reklama putem "radija", bilbordi. Sve zavisi od tvoga definisanog budzeta.
     
  13. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Kao sto kolege rekose, postavio si temu na malo cudan nacin ;)

    Iako zvuci jednostavno Marketing moze biti vrlo komplikovan i obicno jeste. Za pocetak malo prouci 4P Marketinga jer je to neki temelj za marketing uopceno.

    4P su ti:
    Product, Price, Promotion i Place.

    Evo ti jedan link da zapocnes razmisljanje.

    https://www.purelybranded.com/insights/the-four-ps-of-marketing/

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
     
    Vedo likes this.
  14. heroic

    heroic Komšija

    Pa dajte mislim sta trebamo sad covjeku reci i koji fakultet da upise? Mi ovdje diskutujemo o njegovom poslu, a on se nije udostojio ni da ponovo nesto napise...*****.

    Termin menadzer se danas koristi za previse pozicija, marketing manager i sales manager npr veze nemaju sa management-om u smislu kako ga mi dozivljavamo, tj menagement ljudi i resursa.
     
  15. Tensai

    Tensai Komšija

    odes na freelancer.com ili fiverr i das nekom tamo kinezu ili indijcu 5 dolara da ti smisli marketing strategiju i rjesen problem.

    Edit. Moja ideja je da napravis youtube kanal i tamo predstavljas svoje proizvode.
     
    Last edited: Sep 14, 2018
    pac likes this.
  16. KingT

    KingT Veteran foruma

    Youtube kanal, sa zanimljivim sadrzajem, video recenzije uz promociju.
     
  17. Esh

    Esh HWB

    Malo ste nagazili čovjeka u threadu pa mu je sad vjerovatno teško da se javi. Kao što neko reče, pogrešno je tumačenje titula kod nas, posebno gdje se doda riječ manager uz bilo šta, a recimo to sve može biti i neka entry-level ili junior pozicija, gdje generalno osoba koja dođe na takav posao uglavnom "ima određeno zanimanje za oblast", a znanje i iskustvo tek treba da stekne.

    Uostalom, uz časne izuzetke u 2 ili 3 firme, barem sam ja vidio sve te stručnjake dok je Hardware Base radio, a da je bilo više struke i manje podvale, možda bi i danas radio.
     
    kolinsb and hurmash1ca like this.
  18. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Fakat previše "napadačkih" odgovora. U svemu ljudi traže savjete, bez obzira kojeg su zanimanja. dosta nas ovdje se hardverom bavimo 20 i više godina, pa tražimo savjete. Neki su i inžinjeri informatike/elektrotehnike. Sad bi njima netko trebao reći: čuj ti si inžinjer, ti trebaš nama davati savjete a ne tražiti ih itd. Kvaka je u idejama i razmjeni iskustava, a ne u tome da li netko zna raditi svoj posao ili ne.
     
  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Kojom to logikom? Covjek fino napisao, vase ideje cu iskoristiti u svom poslu, znaci on ce dobiti platu za to i eventualno njegov poslodavac profit. To je isto kao da ja napisem tamo u temi o 3d viz, imam jedan poslic pa ako neko moze da mi izrenda sliku pa da naplatim. Dakle post si fulio skroz jer on ne trazi savjet nego ideju (koja je u ovom slucaju transalcija na opis posla koji obavlja odnosno u toj bransi je ekvivaletna radu/zaradi). Kvaka moze biti u razmjeni iskustava a nikako ne moze u naplati tudjih. Da je napisao imam tri ideje, sta je vas savjet, koju da iskoristim, to bi bilo nesto sasvim drugo.
     
    Vedo and Aldiin like this.
  20. heroic

    heroic Komšija

    To sam i ja rekao, mogu razumijeti da ima pitanje vezano za ideje ili da je rekao sef mu uvalio da radi "i marketing" pored ostalih poslova koje radi, ali ovako je preopsirno pitanje.

    Nek ne zamjeri kolega @Bumbe, uz malo preformulisano pitanje i sa vise detalja ce dobit i puno vise u odgovorima.