Mašina za rad u 3dmax-u budžet 700 €

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by sumeir, Jun 1, 2011.

  1. sumeir

    sumeir Komšija

    Pozdrav zamolit ću za malu pomoć pri odbairu komponenti za mašinu koja ćese koristi primarno za rad u 3 max-u.
    Budžet je 700 €. Sve komponente se kupuju u Austriji. Znači Intel ili Amd plaforma.

    Ovo je jedan primjer što sam našao,svaki konstruktivan savjet dobro došao.

    Procesor: Intel Core i7-2600, 4x 3.40GHz, boxed 238 €

    Hlađenje za procesor:Cooler Master Hyper 212 Plus 26 €

    Matična: ASUS P8H61 EVO Rev 3.0, H61 88 €

    Ram: 12/16GB GeIL Value Plus DIMM Kit 12GB PC3-10667U CL9-9-9-24 (DDR3-1333) ili GeIL Value Plus DIMM Kit 16GB PC3-10667U CL9-9-9-24 ili neki treći 99/120 €

    Grafička: Sapphire Radeon HD 6870, 1GB GDDR5 ili Sparkle GeForce GTX 460, 768MB GDDR5 145/123 €

    Napojna: SilverStone Strider Essential SST-ST70F-ES 82 €

    Žalili su se na bučan HDD pa ako može preporuka do 35-40 € za "sistemski" HDD,također bi željeli da "mašina" bude što tiša pa eto i to da se uzme u obzir šta se može uraditi po tom pitanju u navedenom cjenovnom rangu. Vezano za grafičku,koja bi bila najbolja opcija za ovu namjenu u navedenoj cijeni.

    Hvala
     
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    Grafu mozes slobodno slabiju, Max ionako ne koristi grafu nit.pri rendanju nit pri radu u viewportu.i idi na nVidiu,Vray render ima CUDA podrsku za real-time preview render. Ram ganjaj 4x4 GB, 2600 koristi dual ch memu,ne tripple ch.

    Sent from my GT-I9000 using Tapatalk
     
  3. sumeir

    sumeir Komšija

    Hvala kakva je matična,ako sam dobro upratio nekad je bilo nekih problema sa Sandy Bridge-om jeli to riješeno,dali treba tu obratiti pažnju. Još jedno pitanje vezano za procesor ja navedoh i7-2600 kakva je razlika u odnosu na i7-2600K razlika je 16€.

    Hvala
     
  4. pac

    pac Komšija

    Treba ti b3 revizija maticne.
     
  5. sumeir

    sumeir Komšija

  6. KingT

    KingT Veteran foruma

    Da to je to..

    2600K ima otkljucan mnozilac te se moze overklokovati za razliku od 2600..

    Ali ta Asus P8H61 Pro ne podrzava overklok tako da eventualna kupovina 2600K modela ne bi ti nista donijela..

    Za overklok "K" modela SandyBridge procesora treba ti P67 ili Z68 maticna ploca..
     
  7. Vedo

    Vedo Moderator

    Da, uzmi npr Asus P8P67 LE B3 (najjeftinija Asus ploca sa P67 chipsetom) i 2600K.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja bih tu isao na Z68 plocu (sve su B3), 2600K i koristio bih integriranu grafiku. Na 2600K je ona jaca nego na 2600, a i procesor se da znatno bolje overclockat. Razlika u cijeni nije velika.

    I obavezno 4x4GB DDR3, kako Vedo rece.
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    Nek ne ide na integrisanu grafu (pa mu shodno tome ne treba ni ta integrusha, tj. Z68), nek uzme GeForce 450GTS ili sl., cisto da moze koristiti Vray RealTime render.
     
  10. sumeir

    sumeir Komšija

    Ništa name klokanja,znači dilema oko matične,grafičke i procesora rješena,još bih zamolio komentar na napojnu i eventualni prjedlog za sistemski disk a hlađaenje mislim da je apsolvirano.

    Hvala
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ovo silverstone napajanje koje si naveo je sasvim dovoljno, a disk za 40 eura, mozda kakav WD blue do 500 GB.
     
  12. sumeir

    sumeir Komšija

    Svakako će uzimati 1TB za pohranjivanje podataka,SSD nije u opciji ja sam gledao neki od 160GB tj ovaj Western Digital Caviar Blue 160GB, 8MB Cache, SATA II jeli može proći.
     
  13. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ma uzmi bar 500GB WD blue, solidna brzina a tih, razlika ce ti bit mozda 10-15 EUR grehota je ne uzeti za te pare veći hdd.
     
  14. GW

    GW Moderator

    Da. Ne isplati se kupovati ispod 500 GB.
     
  15. sumeir

    sumeir Komšija

    Dobro hvala vam ljudi svima.
     
  16. sumeir

    sumeir Komšija

    Zamolit ću za kraj još jedno pitanje uzimat će se još 4GB za drugi računara u kojem ima već GeIL ov 4GB DDR3-1333mhz CL7-7-7-24,hoćeli biti kakve smetnje ako se ubaci ram sa različitom latenciom tj CL9-9-9-24 ali na istoj frekfenciji radi.

    Hvala
     
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    postavit latencije u BIOSu na vrijednosti tog sporijeg i ne bi trebalo biti problema.
     
  18. GW

    GW Moderator

    To bi se trebalo automatski dogoditi. Naravno, postavke memorijemoraju biti na "auto".
     
  19. sumeir

    sumeir Komšija

    Tamam... hvala