matična ploča

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by System_X, Nov 3, 2010.

  1. System_X

    System_X Aktivista

    E hajmo momci, jedan dobar savjet. Dakle, radi se o matičnoj ploči Gigabyte GA8i915PL-G koja je dosla prije par dana na servis, sa problemom da se ponekad računar samo ugasi. Dakle u bilo kojoj situaciji bilo to da je stanje sustava "idle" ili "busy", računar se samo ugasi. Testirana je posebno nova napojna, grafička, memorija, HDD, optika, ofleshiran BIOS, opet sve isto. Dakle jedino ostao CPU koji sam kao zadnji promijenio i stavio isti Pentium DualCore 775, e tad ploča nikako neće da upali. Ajd probam Celerona opet isto. Kad vratim stari procesor Pentium DualCore, ploča pali i sve radi kao prije ali se opet iznenada gasi. Računar nije bio izložen nikakvom strujnom udaru i koristio se samo ponekad. Šta može biti razlog ovoga iznenadnog gašenja?


    [​IMG]
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Možda ploca jednostavno tvornicki nije ispravna. Ako se zamjene komponente i desava se ista stvar ili jednostavn one pali a da se usput i bios flesovao, tesko da se tu moze jos nesto uraditi. Jedino da probas flesovati nekom drugom v. biosa.
     
  3. flatron

    flatron Novi član

    Kao odgovor na tvoje pitanje naveo bih licni primjer.Znaci jednostavno racunar se samo resetuje ne ovisno o tipu koristenja.Znaci da li to bilo igranje, office, net itd.Znaci nekada se desi da se restartuje, nekada se samo ugasi a nekada radi normalno po 2, 3 dana.Problem sam rijesio mijenjanjem biosa.Znaci lik koji je prije mene koristio racunar stavio je bios od ploce koja je identicna mojoj s tom razlikom sto je na toj ploci bio ddr3 ram a kod moje ddr2 (kako je to moguce zaista ne znam).Kazes da si mijenjao bios pa evo slozio bi se sa Nailsom da pokusas i drugu verziju biosa recimo pred posljednju pa vidi hoce li biti kakvog poboljsanja...
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Provjeri dobro te kondenzatore oko cpu socketa, obrati paznju na bubrenje ili curenje tekucine iz njih. Moguce da su neki otisli pa cpu sa vecom potrosnjom ne moze da radi.
     
  5. System_X

    System_X Aktivista

    Shvatio sam slučaj kod tebe flatron, ali kako vidiš ja bi trebao čip BIOS-a odlemit sa ploče, jer se nenalazi u svom socketu kao kod nekih ploča. Uradio sam i flashiranje i drugom verzijom BIOS-a kao i downgrade istog, i opet ništa. Za kolegu dmr, Kondenzatore sam prvo gledao i ok su, nikakva tekućina niti bubrenje, odmah bi ih promijenio da su imalo loši, a isto tako i sve ostale elektroničke komponente na ploči izgledaju zdravo, na njoj čak i nema prašine, tako da čisto sumnjam da je neko brčkao po njoj, kao npr. overclock-iranje i slično. Evo dobio sam od kolege treci procesor na probu i opet ništa, neće da upali sa njim nikako. Ovo je prvi put da neznam otkrit problem. Jedino mi ostaje da je bacim ili da probam naći istu ovakvu pa da odlemim sa nje čip BIOS-a i stavim na ovu.
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Kontaktiraj Gigabyte. Vidi sta oni kazu i da li su se susretali sa istim problemomo.. prije nego sto podjes lemiti ili bacati.
     
  7. flatron

    flatron Novi član

    Ne znam sta onda da ti kazem...Izvadi bateriju iz nje i ostavi da prenoci pa ko zna...Ja sam juce sam bas imao slucaj da sam sastavljao jedan comp koji sam 3 sata pokusavao upaliti i nije bilo nikakvih znakova ali apsolutno nikakvih da je ziv.Smorio sam se pa sam otisao piti kafu.Kada sam se vratio ajde reko bezze da probam slucajno da nece oziviti i upali se.LOL...A sve zivo sam prije toga izmijenjao...
     
  8. System_X

    System_X Aktivista

    Poslao sam sinoc upit na forumu Gigabyta, ali evo jos nikakvog odgovora.
     
  9. syss

    syss Veteran foruma

    nećeš ništa dobiti fizičkom zamjenom bios-a... po ovome 90% da je mbo za zid.

    si gledao event viewer u trenucima gašenja šta kaže? digni bart pe ili nešto slično i radi malo čisto da izoliraš eventualnu sw grešku.
     
  10. System_X

    System_X Aktivista

    Evo ovako izgleda error log windows-a
    Tražio sam sva moguća rješenja od strane microsofta, ali ni jedno nije rezultovalo ka mom problemu. Dizao sam Bart PE i Hirens Mini XP, i isto tako se u sred rada ugasi komp
     
  11. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    probaj memoriju testirati sa mem86 i sl
    probaj downgrade bios preko diskete uraditi (veliki broj mb je na ovaj nacin popravljeno)
    probaj u biosu iskljucivati USB, Sound, Integrušu i jos neke opcije bez kojih se moze..
     
  12. System_X

    System_X Aktivista

    Evo taman sve ponovo na stolu kopčam, pa da vidim dokle će dogurati ploča. Danas sam uzeo Coller Master GX 750W PSU i dva nova Apacer Golden DDR2-1066 2x1GB, pa ima cijela noć da se testira. :smt003
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    provjeri sata kontroler i IDE isto,
    jedna plocica rama nek kroz sve 4 utora,
    pciex slot, ako imas kakvu staru grafu koja je na PCI...
    izvadi sve dodatne PCI kartice ako ima...Imas 1000 opcija da testiras do cega je..
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    E drug posto je ovo 915 čip moze li se znati kakve si procesore probao na njoj, ovaj novi Pentium Dual Core i Celeron Exxx ili ???...
    jesi probao obicni Pentium D procesor na njoj single core, HT i tako to
    Jaran je imao slicne probleme koje je rijesio nakon sto je na North Bridge ugradio drugi aktivi hladnjak
    moguce da ti se chipset pregrijava i restarta pc
     
  15. System_X

    System_X Aktivista


    Probao sam ovaj procesor Pentium Core 2 Duo E7200, Celeron E3300, i Pentium Dual Core E5200 i na ovom zadnjem jedino hoce da upali ali se ggasi sama od sebe. Primjetio jesam da se North Bridge dobro zagrije pa sam čak i mislio da stavim veći cooler na njega, ali mi nije jasno zastonece da ploča upali nikako sa ova dva prva procesora? :?
     
  16. GW

    GW Moderator

  17. System_X

    System_X Aktivista


    Probao druže. Znam ovu ploču u dušu, ali evo ni sa novom napojnom ni sa memorijom neće da pali.
     
  18. GW

    GW Moderator

    Probao si P4 ili Pentium D?
    I to tačno neki model koji je na ovoj listi potvrđen kao odgovarajući?
     
  19. System_X

    System_X Aktivista

    Pentium D, točnije po listi ove procesore: Intel Pentium Dual-Core E5200(2.50GHz,2MB)
    Intel Core 2 Duo E7200(2.53GHz,3MB)
    Intel Celeron Dual-Core E3300(2.50GHz,1MB)
     
  20. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Zato sto taj čipset ima "podrsku" koja je klimava ko babin zub za te procesore sto si sa njima testirao vjerovatno nema ni neki novi bios koji bi popravio comptabilnost...
    znaci probaj naci obicni pentium 4 za 775 i testiraj, ako opet bude restartalo, probaj taj na čipsetu hladnjak zamijeniti sa nekim aktivnim malim kulerom koje mozes jeftino naci ili skinuti sa polovne maticne jer ovi jaci, noviji procesori, poprilicno griju cipset u zbog ogromne komunikacije..