matična ploča

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by System_X, Nov 3, 2010.

  1. System_X

    System_X Aktivista

    Evo update vijesti. Odgovorio mi je Gigabyte na mail. Kazu upravo ovo sto @Tale i @GW govore, ova ploča baš radi biosa nema podrušku za ove navedene procesore koje sam ja testirao. Zadnji meni dostupni procesor koji podržava je Intel Pentium 4 672 (3.80GHz,2MB). Zato i to gašenje i nereagovanje na ova druga dva procesora. Sad znam kako problem riješiti. Hvala na pomoći i trudu momci.
     
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    da si odma rekao koje si pocesore koristio, ne bih se ovoliko mucili svi..
     
  3. System_X

    System_X Aktivista

    Pa rekao sam, (pročitaj malo više gore) koje sam procesore koristio. Ali i pored BIOS update-a mi nije htjela sa ovim verzijama procesora koje sam ja koristio paliti. Zato se i jesam obratio ovde na forumu.
     
  4. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Procitaj svoj prvi post rekao si "Pentium Dual Core 775 i Celeron" time nisi ništa u biti rekao
    Intel Pentium D Dual-Core 960 3.6GHz na net burstu nije isto sto i Intel Pentium Dual Core na Core jezgri mi smo kontali na neku stariju seriju procesora za taj chipset, zato smo puno grijesili oko problema ali drago mi je da rijeseno..najbolje je navesti pune specifikacije kad se nekakav problem zeli rijesiti
     
  5. System_X

    System_X Aktivista

    Jeste, moja je greška sto nisam precizirao tačno o kojem se procosoru radi, vec sam samo naveo socket . Ali evo navodno i ovaj procesor Pentium Dual Core E5200 nije verificiran za ovu ploču niti ona ima podršku za njega, ali ona upali sa njim samo sto se gasi u čudnim intervalima dok sa ova druga dva za koje isto nema podršku nepali nikako. To meni nije jasno??? Žao mi je što sam vas ovoliko namučio a i sebi dvije besane noći zadao razglabajuci oko toga. Hvala još jednom!!!
     
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Iskreno i Intel malo sere sa tim svojim serijama koje vraca iz groba rebrandira itd...tako da ti ne zamjerim
     
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    Da ne idemo sa novom temom, imam i ja vec pravo dugo problem sa kompom, ali mi nije smetao.

    Cesto se desi da kada upalim komp pise kao CPU frekvencija nije dobra, pritisni F1 da load CMOS defaults, ili DEL da udjes u bios. Ja pritisnem F1, on nastavi normala, nista ne mijenja. I radi bez problema. Kad dodjem kuci uslikat cu ako se pojavi to na monitoru.

    E ja sam sad probavao i dafault clock, i underclock, i overclock, uvijek isto s*anje. Evo neki dan sam i napojnu promijenio, isto se desava...
    Temperature procesora su isto OK, do neki dan je bio Mugen2 na njemu, hladan bio ko' spricer :).

    Sta bi moglo biti?
     
  8. syss

    syss Veteran foruma

    zamijeni cmos bateriju.
     
  9. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Zvuci kao da baterija zeza ili bios, sta bude recimo kad upalis pc pa ga restartas, je li isti problem sa f1 opet..
     
  10. Qler

    Qler Veteran foruma

    koliko me sjecanje sluzui, samo prilikom prvog paljenja. Gdje bi mogao potraziti bateriju? Jel bi to trebali da imaju ovi sahadzije?
     
  11. h2o

    h2o Aktivista

    Baterija ima u Mercatoru, onom glavnom.
     
  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    Haj pogledat cu, mercator mi je prepish hoda :)
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    90% da je baterija, a toga imas na gotovo svakoj maticnoj ploci od onih prije 10 godina do danas
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

  15. syss

    syss Veteran foruma

    usputna napomena... vidim da ti je prža primary master, što bi reklo da je u kejsu (vjerovatno) iznad dvd-rom uređaja, što bi opet dalo naslutiti da sve medije čitaš iz nje.

    zamijeni im mjesta, ako se ne varam oba su udma 5, čisto da ne "trošiš" pržilicu, koja iako nije nešto skupa još uvijek košta kao 2/3x dvd-rom.

    + zamijeni cmos bateriju :)
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    Vala ovaj DVD citac skoro pa i ne radi. Vise se i ne sjecam koliko mu je godina. Znam da sam ga preko 100KM platio :) Ali eto, bas sam sad ga probao, radi i danas ko doxa :) samo sto je bijeli a crno mi kuciste. Ma sad cu ga malo poceti koristiti, i starom cu reci da ga malo aktivira.
     
  17. System_X

    System_X Aktivista

    Drug, oš prodat ovaj LG LCD monitor? :D
     
  18. Qler

    Qler Veteran foruma

    :) ja u problemima, ti monitor pazaris :) nije na prodaju.
     
  19. System_X

    System_X Aktivista

    Ma riješićemo taj problem sa konfom, dajem popust na servis ako se odlucis na prodaju. Taman mi bijeli LG fali u kolekciji. :D




    korekcija kolega na rečenicu da je vjerovatno iznad. IDE kabal ima prvi konektor odozdo prema gore. Zanči redosljedom bi prža trebala biti ispod čitača ako je ona na primary master. Logično zar ne?
     
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    U pravu je sys za raspored, a i to gdje na IDE kablu stoji koji, bar po mom iskustvu, ne pije vode...

    edit:

    a servis mi ne treba, ako za 5 godina u servisu nisam naucio sam zamijeniti bateriju, odoh se ubosti prstom u oko.

    Meni je samo sad problem dijagnostika, jer nemam komponenti da probam, zato uvijek ima neko na forumu sa slicnim iskustvom, da mi pomogne. A sarafanje je prdimahovina :D