minternet - nekoliko pitanja

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Stormbringer, Jul 9, 2011.

  1. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Sa ovom mobilnom tehnologijom nisam bas najbolji, pa je zato bolje pitati nekoga ko zna.... :D

    1. BHT nudi opciju uzimanja USB modema ZTE mf 636 uz jedan od pretplatnickih paketa ali po nabudzenim cijenama (kao i obicno).....e sad, ako ja dodjem do ovog istog modema na drugi nacin (unlockanog naravno), da li cu ga moci konfigurisati ili su ovi "intelektualci" iz telecoma smislili neku foru da to onemoguce?

    2. Da li se moze koristiti USB modem nekog drugog proizvodaca (npr. Huawei neki isl.)

    3. BHT nudi konekciju preko sim card ili preko USB modema.....da li mi neko moze objasniti sustinsku razliku izmedju toga..... :D ( znam da u USB modemu nalazi integrisana sim kartica tako da ne vidim svrhu razdvajanja te dvije stvari)

    4. Iskustvo nekoga ko vec ima jedan od paketa o potrosnji, limitu, konekciji i sl. (razmisljam o ovoj novoj njihovoj ponudi TopInternet jer vec imam ADSL)

    Za pocetak je dosta.... :D

    Unaprijed hvala na odgovorima :smt002
     
  2. Esh

    Esh HWB

    1. Da.
    2. Da.
    3. Rijec je o samo u razlici u ponudi, posto postoji i prepaid Ultra Internet preko data kartice.
    4. Imas kod njih cjenovnik detaljan za sve pakete sa detaljima o prometu tako da ne znam o kakvoj potrosnji i limitu pricas?:eek:
     
  3. GW

    GW Moderator

    4. Brzina varira dosta zavisno od lokacije, limiti su smješni (nadam se da nisi mislio koristiti skype video ili nešto sl.), skupo...
     
  4. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    @Enis i GW

    hvala na odgovorima

    Sto se tice ovog pod 4., nisam mislio koristiti skype video kad sam negdje vani..... :D znaci taj limit od NPR. 500 MB bi se koristio samo za eventualno provjeru maila, fb komiknuaciju i neke sitne stvari kada nisam u poziciji da mogu da koristim alternativne metode spajanja na net....mislim da bi to trebalo biti dovoljno...

    Ima li jos kakva alternativa USB modemi i sim card, da je sto manje para? :lol:

    p.s.
    @enis
    iskreno, u cjenovniku sam se izgubio :smt003
     
  5. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Eronet nudi na 24h 200mb za 2km. Ako ne koristis toliko cesto net, odlican deal.
     
  6. EMTEC

    EMTEC Novi član

    Mislim da te buni ovo oko SIM card, USB Modem....
    SIM karticu ces dobiti kada potpises ugovor, i za nju ce biti vezan taj limit od 500 MB npr.
    Tu karticu mozes koristiti za mobilni internet putem: USB Modema, mobitela, 3G Express card/ 3G PCMCIA kartice/ 3G modema integrisanog u laptop...
    Mozes koristiti bilo koju marku USB modema (ukoliko nije zakljucana na neku mrezu, ali i to se lako dekodira, posebno poznate marke tipa Huawei), sa njenim upravljackim programom (bitno je samo pravilno podesiti AVP postavke)
    ZSTE MF636 (narandzasti) nije vise na raspolaganju, imaju sada MF190 (bijeli), i mozes ga dobiti po cijeni od 5.34 KM +PDV uz ugovor od 12 mjeseci (ovo je sve jednokratno znaci modem dobijes za 6.24 KM ukupno)

    Ne, ne radim u Telecomu :)

    Ono sto bih ja volio vidjeti u ponudi je 3G WiFi router (izgleda kao obican WiFi router sa LAN portovima + sto ima i USB slot sa podrskom za 3G usb modeme, i mogucnost vise istovremenih konekcija i njihovo balansiranje tipa ADSL/3G). Kada vec nude ovu uslugu mislim da je ne bi trebalo nuditi bez odgovarajuce opreme.
    Pozdrav
     
  7. wragg

    wragg Aktivista

  8. EMTEC

    EMTEC Novi član

  9. efo

    efo Komšija

    ja koristim taj paket od 500mb kuci (mobitel mi je modem).. 12km je pretplata i obicno preletim limit prvih 10 dana u mjesecu, nakon cega ga od kuce koristim samo poslije 1 ujutro, kad je cijena dodatne mege 2kf.. prvi mjesec sam potrosio preko 1gb, pa je racun bio preko 60km :D (tarifa mstudent) inace je cijena dodatne mege 5kf. sto se tice konekcije, kod mene kuci nije losa (a zivim u vuko****** :)); povuce i preko megabita (do 150 KBps)
     
  10. EMTEC

    EMTEC Novi član

    Izgleda da se nudi ovo sto sam mislio da ne dostaje, samo ne navode o kojem uređaju se radi.

    http://www.bhtelecom.ba/portalnovost+M5a835a25161.html