Mlijeko

Discussion in 'Generalna diskusija' started by NAILS, Feb 25, 2013.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Nisam najbolje upratio, šta je sada ofišl sa ovim mlijekom ? Vidim u radnjama ga ne povlace a gledam kod hrvata cekaju da im se odveze na uništavanje.

    Citam da Srbija govori kako je kod njih sve ok a opet Srbija kao najpodložnija (ne znam sad' u kojem kontekstu) da ih "zapadne" aflatoksin ovo ono..

    Neko kaze da je bezbjedno mlijeko i sa tim aflatoksinima ako se ne koristi u abnormalnim kolicinama dok opet citam kancerogeno.

    Ima li sta o ovome ofišl ? Kupovati ili ne..

    Inace kupujem Megle.
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    Odgovor : Kupuj domace.

    Inace i to Megle bi trbalo da je domaca sirovina jer se proizvodi u Bihackoj mljekari.

    Koliko se sjecam upitni su Dukat i Alpsko mlijeko.
     
  3. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Nisam ni ja najbolje upratio, osim da bi to mlijeko bilo potpuno ispravo u Americi recimo. Po njihovim propisima ima deset puta manju razinu toksina nego sto je stetno. Gledao sam i nekog Hrvatskog strucnjaka, pa kaze da bi se dnevno moralo piti 20 litara mlijeka tokom 20 godina da bi nastetilo. Mislim da ce ovo najvise nastetiti mljekarima koji su i onako u losem polozaju. Izgleda da se diglo previse frke oko necega sto i nije tako stetno u tim kolicinama.

    Sto se Megle tice, to se odnosi na njihovu mljekaru u Osijeku.
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Smazao sam ja litar jucer uz žitarice ali opet malo malo pa izleti vijest o mlijeku, gledam kod hrvata pravo kriticno, u srbiji proljevaju a u radnji lagano mozes kupiti.
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ima tu "more than meets the eye", sto bi ameri rekli. Rjesenje je valjda da bacimo sav domaci kukuruz, da uvezemo GMO sorte, skupa sa susjedima s jedne i druge strane.
     
  6. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    http://balkans.aljazeera.net/vijesti/af ... u-sarajevu

    Eto i danasnjih vijesti. Iskreno, ne obracam paznju vise. Koji god je strucnjak pojasnjavao moguce probleme, pricalo se o decenijama unosenja tog mlijeka da bi nesto bilo i to u velikim kolicinama. Neutralni strucnjaci ponavljaju da apsolutno nema mjesta panici, a mediji dizu frku. Nema ratova haman, moraju nesto pisati.

    Sto se tice te genetske hrane za zivotinje, iz tog razloga su Americki mlijecni proizvodi zabranjeni u EU jer daju kravama neke kancerogene hormone. Daje krava vise mlijeka ali daje i rak :)
     
  7. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    E samo je još mlijeko falilo na ovom forumu.
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Sad' ipade sve zagadjeno a zaleti se uzmi nekog domacek ala Zeničko Mlijeko, ako ga nije bilo na testu ne mora znaciti da ni ono nije na " black listi".
     
  9. ColdFire

    ColdFire Overclocker

  10. pac

    pac Komšija

    Kad se vec meggle spominje iz pouzdanih izvora sam saznao kako njihovi proizvoidi kojima rok istekne samo dobiju novi datum.
     
  11. Sena

    Sena Veteran foruma

    Bas pricao sa starim o ovome, on predaje biologiju, pa se konta u ove stvari, da bi ti toksini imali efekta, tj. da bi teoretski stvorili kancer, trebalo bi godine i svaki bi dan trebalo da pijes 10-20 litara, patka i to ona teska.

    Ja mislim da je jos neko na tv-u ovako nesto slicno izjavio.
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Najbolje je domaće mlijeko od naših krava koje preživaju po brdima, moja familija kupuje to mlijeko. Domaći kajmak ne može stojati duže od sedam dana u frižideru, dok ovi sa aditivima stoje i po mjesec.

    P.S Od osobe koja radi u mljekari imam informacije, da nakon isteka roka i povrata, dodaje se dio novog mlijeka i vrši ponovna pasterizacija, tako da jedno mlijeko ima 5x pravo obići kružni proces isteka roka. Tako da nije čudo kakve toksine nalazimo u industrijskom mlijeku.
     
  13. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Ja pijem "Naše mlijeko",ista mljekara ga pravi kao i Meggle(mljekara Meggle u Bihaću) i ima ljepši miris,jer sam jednom uzeo 7 litara Megglea i pofino se "osjetilo" što nije ugodno pomirisati,ovo "Naše mlijeko" ljepota,miriše,ukus sjajan :)
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja kupujem ili Milkos ili Tuzlansko... samo domace :)
     
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ja nisam obracao paznju na to kad kupujem mlijeko. obicno kupujem ili zenicko ili Mizo, jer mi cjenovno odgovaraju.Megle i Dukat nikad ne kupujem, hem su skuplji, hem su uvezeni.
     
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    I ja pijem Dukat, domaće :lol:

    Ovo je čista glupost, nemam pojma o čemu je riječ, ali kakvih sve govana pojedemo i popijemo ovo dođe kao kakva sitnica.
     
  17. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ja pijem Vindija varazdin zbregov i nastavit cu bez obzira na ove zaebancije.
     
  18. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ne pijem više mlijeko samo pivu šta je sigurno sigurno je. Jes da stomak raste :)
     
  19. zoi

    zoi Veteran foruma

    Pored toliko domaćih mljekara piti uvozno mlijeko :roll:
     
  20. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa evo danas ja jednom sudiji instaliro printer, i po nesreci printer stao tako na stol, da ventilator puse u sudiju. kuka on, kako je to sve kancerogeno, kako to treba sve maketi i sl. pa koliko se olova iz auta nadisemo, koliko se uglja polozi i koliko to zadimi, koliko zeljezara radi... ovo sto mi pojedemo i popijemo je maciji kasalj, ali eto neko se uhvati za jednu stvar, a ostalo sve ko yebe, bez obzira sto je tome dosta duze izlozen....