[Mobilni telefon] Nokia 5800 sa softverom od C6

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Reznor, Sep 19, 2010.

  1. Reznor

    Reznor Overclocker

    Telefon posjedujem od aprila. Kupio sam ga sebi novog za rodjendan, i dosao mi je kao pravo osvjezenje, nakon dugog niza polovnih i popravljanih telefona.
    Dizajn je, kao sto se da naslutiti, zajedno sa maskom od glossy plastike srednje cvrstoce namjenjen ponajvise mladjoj publici sa naglaskom na muzicki sadrzaj. Bilo bi pozeljno da ima ponegdje aluminijskih ili metalnih dijelova. Ovo je prvi Nokijin telefon sa ekranom osjetljivim na dodir, pa je u te svrhe novi Symbian softver pete generacije posebno napravljen za njega. U prvim verzijama je bio dosta nestabilan, ali se to ispravilo kroz naredne verzije.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Specifikacije:

    -Resistivni ekran osjetljiv na dodir dijagonale 3.2 inca (360x640 piksela).
    -Kamera 3.2 MPix sa Zeiss/Tessar lecama.
    -81 MB interne memorije + microSD memorijska kartica (standardno dolazi 8 GB, ali ja sam svoj uzeo bez kartice, da prodjem jeftinije, pa sam uzeo 4 GB, jer mi vise i ne treba)
    -Litij-jonska baterija kapaciteta 1320 mAh.
    -ARM 11 procesor na 434 MHz.
    -Stereo zvucnici i 3.5mm audio prikljucak.
    -TV out, GPS, WiFi.
    -Symbian S60 5th 9.4.

    Hardverski dio:

    Kao sto sam vec naveo, telefon je u potpunosti izradjen od plastike. Medjutim, plastika je prilicno cvrsta i izdrzljiva, tako da nema dijelova koji "skripe".
    Ekran je jedan od najboljih aduta 5800. Odlicno reagira na dodir, prikazuje vjerne boje i odlican kontrast, a slika je vidljiva cak i kad se izlozi jarkom suncu. Takodjer postoji opcija kalibracije touchscreena. Drugi najbolji adut je baterija koja moze trajati vise od 5 dana u standby i 3 dana uz normalno koristenje. Na svom telefonu sam otkrio zamjerku sto se tice baterije: jako se tesko vadi, a obrubi su uradjeni od jako tankog sloja plastike, tako da se moze desiti da vam pukne usred primjene vise sile. Tada cete morati ili vaditi bateriju nekim predmetom poput cakije ili kupiti novu.

    [​IMG]

    Vjerovatno je to samo do mog telefona, jer kod drugog primjerka je vadjenje baterije bilo normalna stvar. Jos jedna stvar koju smatram propustom je sasava izvedba stavljanja SIM kartice, koja se nalazi pored slota za memorijsku karticu. No, problem je taj sto se mora vaditi baterija, a jos veci sto je vadjenje nemoguce bez koristenja nekog predmeta poput olovke ili cackalice.
    Slijedeca dobra stvar je taster za zakljucavanje tipkovnice sa druge bocne strane, koji je izveden kao klizac. Iznad njega su +/- tipke. Taster je cvrste izvedbe, i nemate brige da bi se mogao pokvariti ubrzo. Tastatura je izostavljena i primorani ste da koristite virtualnu tipkovnicu, sa kojom nije tesko raditi, ali je nezgodna za igranje igara uz koristenje aplikacije Virtual keypad. Zbog toga striktno nabavljajte igre sa podrskom za accelerometer i koristite senzor tako da samo pomjeranjem telefona odredjujete smjer kretanja. Blizu slusalice postavljeni su prednja kamera i senzor koji pritiskom otkriva dodatne precice na aplikacije pored onih na home screenu. Skroz na vrhu postavljeni su 3.5mm utor, USB utor, tipka za ukljucivanje uredjaja i prikljucak za punjenje.
    Sto se tice zvuka zvona i same reprodukcije, ona je bez premca. Zvuk je dovoljno glasan, pa ga mozete cuti i u bucnijoj atmosferi. Vibracija je prosjecne jacine.

    Kamera:

    Na Nokiji 5800 kamera je prilicno losa. Iako koristi Zeiss/Tessar sociva, daje losiju sliku nego na Nokiji N73, koja, da se prisjetimo, takodjer ima 3 mpix i ista sociva. Slika je losa i po danju, a dodatno su dizajneri pogorsali stvar sto su odvojili zastitni kapak od kamere, pa rezultira jos losijom i mutnijom slikom. Navodno se moze srediti patchom, koji povecava kvalitetu slike i encam programcicem, ali i jednostavnim skidanjem poklopca kamere, sto je ipak vidljivo u odnosu na patcheve i carobne metode. Kod snimanja videa kvaliteta je isto toliko prosjecna.

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

    Softver

    Kao sto sam vec rekao, softver je u startu bio prilicno nestabilan. Drugi primjerak 5800 koji sam naveo je imao software v21, napravio je vlasniku glavobolju, jer mu se desilo da zelena tipka uopste nije reagovala, pa je morao vratiti na tvornicke postavke, koje ukljucuju brisanje svega sto ima na telefonu. Kad sam kupio ovaj telefon, imao je softver v40 s kojim mi se par puta iz cista mira restartovao. Malo poslije je izasao v50 sa kojim je sve bilo uredu. Trenutno zadnji oficijelni softver je v51. Ja sam ubacio CFW (cooked ili custom firmware) koji je preuzet iz Nokije C6 i modificiran kako bi normalno radio na 5800. Ovaj softver je oznacen kao Symbian 2, a softver iz Nokije N8 kao Symbian 3 i predstavljaju nastavak razvoja Symbiana za touchscreen telefone. Medjutim, najvise od toga je sminka, i najvece promjene je pretrpio pocetni ekran, a ostali meniji su gotovo neizmjenjeni ostali.

    Da bih vam docarao kako to izgleda predstavicu slikama:

    Prije

    [​IMG]

    Poslije

    [​IMG]

    [​IMG]

    Najveca prednost ovog softvera je brza pristupacnost multimedijskim servisima i vise precica. Sada kada udjete u fotogaleriju prikazuje se mali slideshow svih slika koje ste napravili, te slika koje ste napravili ovog mjeseca.

    [​IMG]

    Sto se tice muzicke reprodukcije, music player sada prikazuje zadnje slusane pjesme i ukupan broj pjesama u biblioteci.

    [​IMG]

    Prije nego sto sam stavio C6 softver, radio mi se redovno zamrzavao, nisam mogao da ga iskljucim, pomagao je samo restart telefona. Sada je sve uredu.

    Nova stvar kod ovog softvera je otkljucavanje ekrana "Slide to unlock" metodom kao sto je vec vidjeno na iPhone:

    [​IMG]

    A dobra stvar je i da prilikom punjenja lijevi softkey svjetli i oznacava punjenje, a kada se punjenje zavrsi svijetli desni softkey

    [​IMG]

    Virtualna tastatura:

    Mada je u pocetku neobicno tipkati na virtualnoj tastaturi, vremenom cete se navici. Prilikom tipkanja SMS-a i surfanja internetom postoji nekoliko metoda koristenja tastature:

    Prvi metod: multitap tastatura

    [​IMG]

    Drugi metod: mala i velika QWERTY tastatura

    [​IMG]

    [​IMG]

    Treci metod: prepoznavanje rukopisa

    [​IMG]

    Surfanje webom:

    Surfanje je krajnje ugodno i sa ugradjenim web preglednikom, moguce je zoomirati stranicu, a stranice su vecinom citljive i pregledne. Ja preferiram Opera Mobile 10.

    Nokia web browser:

    [​IMG]

    Opera Mobile 10:

    [​IMG]

    [​IMG]

    Sveukupno sam zadovoljan ovim telefonom, jer je to trenutno bio najbolji odnos ulozenog i dobivenog, kada sam ga kupovao.
     
  2. efo

    efo Komšija

    fino je to, samo da li ima nesto slicno i za 5230? vidim da i njega posjedujes
     
  3. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ako mislis na C6 firmware za 5230, ocekuje se krajem septembra/pocetak oktobra. A inace je ova druga Nokia od sestre, ali ga ponekad uzmem na koristenje.
     
  4. Esh

    Esh HWB

    :smt023 za duzi opis. Nadam se da ce i ostali s vremena na vrijeme otvoriti slicne teme.
     
  5. efo

    efo Komšija

    super, hvala :)