Mobitel - Sarajevo !

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by teh krystal, Sep 10, 2010.

  1. teh krystal

    teh krystal Novi član

    Ovu priliku želim da iskoristim da svim pripadnicima islamske vjerovispovjesti čestitam Bajram: Bajram Šerif Mubarek Olsun

    Problem:

    Znači , Bajram a i skupilo se neke ušteđevine i sada drug (nema profil) kupuje mob do cca 600-650 KM.

    Za oko mu je zapao Sony Ericsson Satio te želi da mu kažete nešto iz sopstvenog iskustva o mobitelu ili predložite neki bolji za iste novce.
    Neki govore Samsung Wave , mada se njemu čini ružnim , neko opet govori Vivaz(pro) a on tvrdi da je Satio[U1]bolji.

    Molim na brze i koliko-toliko kvalitetne odgovore.

    Hvala vam ! [Nemojte pisati PP zbog druga , da vidi i on odgovore]
     
  2. pac

    pac Komšija

    Samsung galaxy s jeste da je malo skuplji ali vrijedi.
     
  3. teh krystal

    teh krystal Novi član

    Zaboravio sam napomenuti da momak nema ni feninga više od 650KM. Hvala :)
     
  4. Esh

    Esh HWB

    Opcije su polovan iPhone 3G S ili HTC Desire, odnosno kod ovih sto rade na crno, "nov" HTC Hero, Legend ili Wildfire. Trebalo bi se uklopiti u cijenu.
     
  5. teh krystal

    teh krystal Novi član


    Ne želi polovan mob ili ukraden jer ima loših iskustava sa polovnim hardwareom i trenutnim telefonom kojeg je kupio korištenog.Još nekih prijedloga ?
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Smao da napomenem da se vise od jedne sosobe zalilo na ekran Wildfire-a zbog rezolucije. Kažu: "Očoravi".. zaista treba uzetu u razmatranje kakav je prikaz. Telefon jeste jedan od boljih izbora, ali 240 x 320 na 3.2" je zaista diskutabilno.

    I nisi nam rekao nesto bitniju stavku.. da li smartphone ili dumbphone ?
     
  7. Juka

    Juka Komšija

    Momak se zove Ado, dila s mobitelima raznih proizvodjaca(na lokalitetu Sarajeva), kupujem od njega vec duze od 8 god. aparate i do sad nije bilo fule a i cijena je u 2% sa ostalim, dakle ono sto vidis po piku i oglasima!
    Broj njegov: 062/111-114 , ako hoces, slobodno se pozovi na mene, mozda kojeg cenera izadje jeftinije ...
     
  8. teh krystal

    teh krystal Novi član


    Budući da nijedan od nas dvojce ne znamo razlike između smart i dumb telefona , volio bih kad bi nam to objasnio u nekih kratkim crtama i dao najbolji prijedlog (do 650km) za obje vrste telefona.

    Hvala :)
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Smart telefoni su telefoni sa operativnim sistemom na koji se lako dodaju aplikacije po zelji i potrebi,npr Symbian,WindowsMobile,Android,Mameo a dumb telefoni su svi ostali koji nemaju OS i to je to.
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Smartphone su telefoni sa operativnim sistemom (win mobile, symbian, android..). Mislim da ti je na taj nacin sve receno. Imas mogucnost instalacije raznih aplikacija.

    Dumb telefoni nemaju OS i ne dozvoljavaju instalaciju nikakvih prorgama osmi sto pojedini podrzavaju Javu. Pa mozes da instaliras apliacije pisane u Javi.

    EDIT: I kolega bio brži.
     
  11. teh krystal

    teh krystal Novi član

    Hvala obojci :)

    Gdje ostadosmo ?

    Zna li neko od vas , koji smartphone bih mogao kupiti do 650 KM , smartphone radi navigacije prvenstveno :) Zhavaljujem ;)
     
  12. Reznor

    Reznor Overclocker

    I jos bih dodao Nokia C6 sa novim, redizajniranim Symbianom.
     
  13. pac

    pac Komšija

    HTC Legend :roll:
     
  14. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Wildfire ne dolazi u obzir radi ekrana. Uzas. Cak i samsung spica i5700 izgleda bolje.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Tu su profulali, da je makar za stepenicu visa rezolucija, sve i da je ekran 2.8" a ne 3.2".

    Inace odlican mobitel, i sam sam ga gledao.
     
  16. Piroman

    Piroman Komšija

    Posto se takodjer radi o kupovini mob. u sarajevu, i da ne bi otvarao novi topic, ovdje cu:

    Planiram takodjer uzeti mob. ovih dana, i gledao sam dosta po sarajevu (oglasi, radnje itd.) i sada se dvoumim između 2 touchsc. aparata:

    Samsung S8000 Jet vs. Nokia 5800 XM

    Oba imaju prednosti/mane; Jet ima strašan display(AMOLED)/kameru/brzinu(800MHz proc.) ali je "dumb", dok je Nokia XpressMusic/stereo zvucnici/Symbian!
    Interesuje me multimedija, tu je JEt u prednosti, dok bi se ponekad i odigrala koja igrica i malo "modifikovao" mob., tu me opet nokia privlaci...HELP! :smt005
     
  17. pac

    pac Komšija

    Da ti malo olaksam izbor pretrazi an youtube, samsung s8000 problem i 5800 problem pa pregledaj malo klipove.
     
  18. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ne znam za Samsung, ali imam dugotrajno iskustvo s 5800 i imam ga od aprila. Kupio sam sebi za rodjendan od ustedjevine.

    Dacu ti par mojih subjektivnih dojmova:
    - Kamera je srednja zalost. Slike su prilicno lose i na dnevnoj svjetlosti, sto je dodatno pogorsano izvedbom plasticnog okna na poklopcu. Kad skines poklopac, slike su malo bolje. Takodjer postoje patchevi i neka encam carobna aplikacija koja navodno popravi sliku, ali ja nisam primjetio napredak.
    - Mobitel je u cijelosti izradjen od glossy plastike srednje cvrstoce. Nije imun na habanje, tako da planiraj kupovinu neke futrole. Ja sam uzeo u GSM Shopu u onom Interexu preko puta VF/Koreja.
    - Ima odlicnu bateriju, ali ako ti je Made in China, onda pripazi pri vadjenju baterije, jer bi ti plasticni obrubi mogli se slomiti, i samim time neces moci bateriju skinuti golim prstima. Recimo imao sam jedan 5800 Made in Hungary i baterija se dosta lakse skida bez potrebe za "visom silom"
    - Softver je lako modificirati, ali originalni se ne isplati "hackovati". Bolje je flashati neki "skuhani". Sam postupak je pljuga.
    - Igre iskljucivo skidaj s podrskom za accelerometer. Virtualna tastatura nije nimalo efikasna i sporo reaguje, sto kvari uzitak pri igranju.
    - Multimedija je odlicna, medjutim radio mi se neprestano rusi. Stabilnost se nije popravila ni s najnovijim softverskim updateom. Sad sam snimio ported firmware od C6 i situacija je puno bolja.
    - SIM karticu je nemoguce izvaditi bez koristenja nekog predmeta oblika cackalice. Moze posluziti i olovka. Takodjer je to nemoguce izvaditi bez skidanja baterije.
    Sveukupno imam dobar dojam o ovom telefonu, i nisam pozalio sto sam ga uzeo. Ima tih par sitnica koje mi ponekad zasmetaju, ali nista nije savrseno.
     
  19. Piroman

    Piroman Komšija

    Hvala na savjetima, prije svega tebi Ico, nista bolje od iskustva iz 1.ruke ;)
    A mislim da cu ipak ici na Jet, aktuelniji je i nisam nasao da se igdje spominju veci problemi(thx pac ;)), dok je drugacija situacija kod 5800!