Neuspjelo flešovanje 9550

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Demon, Apr 15, 2006.

  1. Demon

    Demon Novi član

    Pomagajte!!! Pokušao sam flešovati Sapphire ATI Radeon 9550 flešovane na 9600 non pro. Nije uspjelo. Htio sam nadograditi na 9600 pro. Sad mi se kompjuter upali, ali uopšte ne diže bios. Da li je moguće nekako povratiti stari bios, pošto grafička radi kad se startuje računar?
    Hvala unaprijed.
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Moguce je? Treba ti PCI graficka kartica! Mogu ti to uraditi u servisu!


    De malo pojasni! Jel se pali monitor kad upalis komp? Mozes li flashati stari bios?
     
  3. kamikaza

    kamikaza Aktivista

    Cekaj malo jel istina ono kad flasujes bios ako nestane struje "ono ugasi se iznenda da se ne moze napravit" to sam samo cuo a nisam imao priliku pitat pa bih ovom prlikiom pitao?
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Moze se napraviti ako nije chip ostecen. Znaci EPROM se ponovo programira, odnosno ponovo flashujes njen originalni bios. To se radi koristeci drugu PCI karticu ili sa EPROM programatorom. Mislim da u sarajevu nitko ne radi to sa programatorom.
     
  5. Demon

    Demon Novi član

    Imam ja prijatelja koji ima PCI i AGP slot na ploci... Mozda da ja pokusam? Ali problem je u sljedecem: kad upalim racunar "lampice se pale" (cak i lampica na grafickoj radi, radi i ventilator), medjutim uopste mi se ne dize bios od maticne. Pokusao sam ubaciti graficku u bratovu plocu sa integrisanom grafikom, ista stvar; cim "iscupam" moju graficku, integrisana proradi...
     
  6. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Vjerovatno kod starijih ploca. Moja ASUS-ovka ima flash automatski kad pritisnem Alt+F2 i ne treba nikakav program, sad nije mi nikad nestalo struje al mislim da ne bi trebalo bit problem. Isto ko sto kod pogresnih postavki u BIOS-u sto je nekad trebalo premjestat jumpere da bi se vratilo na standardne postavke sad ima C.P.R.. Mislim da je to prevazidjeno. :mrgreen:

    Dok sam ovo napiso iznad su se pojavila dva posta pa je suvisno :D
     
  7. Demon

    Demon Novi član

    Jeste, u pravi si, ali to nije slučaj kod mene.
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pazi, ne mislim na PCI-E slot, nego na PCI. Svaka ploca ima PCI slot.

    Za kombinaciju PCI-E i AGP nisam siguran da li je moguce i kako se radi. Takodjer za ovo sa integriranom grafikom.
     
  9. Demon

    Demon Novi član

    Da pojasnim:
    grafička je (bila) Sapphire ATI Radeon 9550, 250/200 MHz. Nadogradio sam joj bios u Sapphire ATI Radeon 9600 non pro 385/250 MHz. Radila je savršeno. Kad sam je pokusao flešovati na Sapphire ATI Radeon 9600 Pro - nije uspjelo (dobio sam razmrljane piksele). Zato sam je vratio na 9600 non pro. Onda mi jedan poznanik/prijatelj rekao da pokušam sa Powercolor-ovim biosom da ju flešujem na 9600 pro. Pokušao sam danas i dobio "bananu". Sad kad ju uštekam i upalim komp, uopšte mi se ne diže PC bios. To je sve. Samo da napomenem, koristio sam RaBiT-1.7 za izmjenu grafičkog biosa.
    Molim bilo koga ko zna išta o ovome da pomogne, jer zaista nemam love za novu grafulju. Ako ništa, bar mi kažite gdje mogu da nađem kakvu polovnjaku.
    HVALA!!!
     
  10. Demon

    Demon Novi član

    Prvo da ti se zahvalim što mi pomažeš. Drugo, možeš li mi, molim te, pojasniti to sa PCI slotom, kako to napraviti i da li bih to i ja mogao?
     
  11. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Nadjes beze grafulju iz 1990 kad nije bilo AGP-a kad je grafika isla na PCI. Ustekas je na njoj ti se sve upali i onda flashujes tu. Ja sam imo jednu imala je cak 2MB memorije al sam dao rodjaku kad je isto konto da je njegova otisla. I poslije me bilo sramota trazit de mi vrati graficku. :mrgreen:
     
  12. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ma mogao bi ti to sam. Prvo nadji odgovarajuci BIOS i PCI karticu (malo teze).
    Pod odgovarajuci BIOS, mislim na bios namjenjen kartici sa istom kolicinom i istom brzinom memorije kao sto je tvoja. Znaci ono 3ns, 2.8ns i slicno.


    Sto se tice FLASH-anja, postupak je isti kao i sa obicnom agp kartom. Potrebno je jedino u biosu (maticne) namjestiti "Init Display First" da bude PCI Card. I dalje flashas normalno iz DOSa ili windowsa. Ako te jos nesto zanima samo pitaj.


    Kako rece Samir, nije bitno koliko je jaka kartica. Mogu i te iz 90-ih. Mada ima i kartica novijih datuma namjenjenih PCI slotu.
     
  13. Demon

    Demon Novi član

    Hvala ljudi. PCI sam vec zbavio (brz sam, zar ne?). Prijatelj će mi nabaviti. Što se tiče BIOSa, to znam sve (tu sam stručnjak), ne znam kako sam mogao ovako glupo pogriješiti...
    HVALA SVIMA!!!! :D
     
  14. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Nisam ja ni sumnjo. :D
     
  15. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Javi nam samo posljedice experimenta.
    Jesam jednom vidio kad mi je na servis dosao komp sa pci i agp karticom odjednom (neki genije ubacio obje da mu brze radi komp)i sprzio je u procesu mb i agp karticu ...nije flashao tako da ...hm budi oprezan
     
  16. Demon

    Demon Novi član

    Važi
     
  17. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Danas dodje mi u ruke zadnji BUG i testirali oni maticne i dokacili se malo teme PCI-E i AGP. Stvarno postoje maticne sa ovim kombinacijama ali je uvijek jedno proizaslo iz drugog. Svaka maticna ima listu kartica koje su kompatibilne a ujedno se nemogu koristiti AGP i PCI-E kartica.
     
  18. Demon

    Demon Novi član

    Hej narode, uspio sam! Vratio sam svoju radeonku u zivot!!! Nije bilo nikakvih problema, ubacio sam neku staru PCI grafulju, podesio u biosu da ona bude"glavna", ustek'o svoju, flesovao je i - to je to!
    Jos jednom hvala svima sto ste mi pomogli!
     
  19. Chem

    Chem Komšija

    imam ti ja polovnjak pa posalji pm da se dogovorimo oko cijene
     
  20. Sleeper

    Sleeper Komšija

    Posted: Tue Apr 18, 2006 1:47 pm
    Posted: Tue Apr 18, 2006 2:21 pm
    LOL