Nova vozacka dozvola

Discussion in 'Generalna diskusija' started by kolinsb, Jun 6, 2013.

  1. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pozdrav radni narode. Da se pohvalim da sam nedavno polozio vozacki za B kategoriju, i u utorak dobio vozacku dozvolu. Zanima me, da li na forumu ima jos netko ko je nedavno polozio vozacki ispit za B kategoriju i da je dobio novu vozacku dozvolu? Zanima me, koje su mu kategorije upisane na zadnjoj strani vozacke dozvole. Da li B, B1 i BE, ili samo B i B1? Hvala :)
     
  2. zoi

    zoi Veteran foruma

    Mislim da to zavisi od kantona do kantona. Kod nas dobiješ B1 i B, a BE naknadno :)
     
  3. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    U tome i jeste kvaka zoi, jer kantonalni propisi moraju biti uskladjeni s entiteskim i drzavnim. Zakon o osnovama bezbjednosti saobracaja na cestama u BiH, clan. 185,
    a) stav 17, kaze ovo:
    Code:
    Vozači motornih vozila kategorija B, C, D i potkategorija C1 i D1 imaju pravo da upravljaju motornim vozilima tih kategorija i kad su im pridodate lake prikolice.
    
    znaci na vozilo B kategorije mogu nakaciti prikolicu do 750kg i voziti.

    b) stav 20. kaze ovo:
    Code:
    Pravo da upravljaju motornim vozilom kategorija BE, CE i DE vozač stiče samo ako je prethodno stekao pravo da upravlja vozilima kategorija B, C i D.
    
    Posto sam prethodno vec stekao pravo da upravljam vozilima B kategorije, stoga je jasno da imam pravo da upravljam i vozilima BE kategorije (ne kaze da sam stekao pravo da POLAZEM ispit za BE kategoriju, nego sam stekao pravo da UPRAVLJAM MV kategorije BE).

    Opet, clan 185. stav 1 ZOOBS-a kaze:
    Code:
    Vozačka dozvola izdaje se za upravljanje motornim i priključnim vozilima koja se razvrstavaju u kategorije: A, B, BE, C, CE, D i DE i potkategorije: A1, B1, C1, D1, C1E i D1E.
    
    Ispade da je BE totalno posebna kategorija, i da se za nju posebno polaze. U pravilniku tako i pise, da trebam uzeti 5 dodatnih casova nakon polozenog vozackog ispita za upravljenje MV B kategorije, na autoskolu nakaciti kamp kucicu, i polagati ispit pred komsijom, isto kao sto se polaze ispit za bilo koju drugu kategoriju koja se odnosi na prikljucna vozila (tj. CE, DE, C1E, D1E). Zato me zanima, kako je u drugim kantonima, jer isti vozacki ispit za B kategoriju polazem ja iz zavidovica, kao i onaj iz srebrenika, sarajeva, mostara....
     
  4. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Moj stari je neki dan produzio vozacku i dobio novu, osim kolor slike i malo tanje kartice nisam uocio nista drugacije od stare (nisam puno ni gledao). :)
     
  5. zoi

    zoi Veteran foruma

    U ze do kantonu moraš naknadno polagati za E kategoriju, i ne znam otkud ti to da kantonalni zakon mora biti usklađen sa višim nivoima. Ovo je jedna od ovlasti kantona i kanton s tim radi kako hoće, kao i sa recimo višim obrazovanjem. Kod nas definitivno moraš naknadno polagati za E kategoriju. Mislim da ni cijene nisu iste od kantona do kantona.
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ti se to zezas zoi? pa kanton je nizi nivo vlasti, i ne moze donositi zakone koji su u suprotnosti sa zakonima na visim nivoima vlasti. bar bi to trebalo biti logicno. druga je stvar sto, koliko sam ja upoznat, mi nemamo zakona o visokom obrazovanju na nivou BiH, pa svaki kanton donosi svoj zakon kako hoce (druga je stvar ako zakon nizeg nivoa uredjuje oblast koja nije nikako uredjena u zakonu viseg nivoa). zakon o osnovama bezbjednosti saobracaja na cestama u bih je donesen na nivou drzave BiH, i entitetski i kantonalni zakoni ne smiju biti u suprotnosti s njim. isto kao sto je ustav najvisi pravni akt, zakon, jedne drzave, svi zakoni nizeg nivoa moraju biti u skladu s njim. E sad sto kod nas moze svakako, to je druga stvar. sto je jos gore, ne postoji zakon o osnovama bezbjednosti saobracaja na nivou entieta niti kantona, pa je zdk donijelo Uputstvo/Pravilnik o nacinu i uslovima polaganja vozackog ispita za upravljanje MV, sto je jos gore, jer obicnim pravilnikom/uputstvom mijenjaju Zakon :shock: takodjer, vise E kategorija ne postoji, postoje CE, DE, C1E i D1E, a ocito si mislio na kateogoriju koja je prije bila, i koja se odnosila na kamion s prikolicom.
    EDIT: ZOOBS daje ovlasti kantonu da donese pravilnik o nacinu polaganja ispita za upravljanje MV, ali mu ne daje ovlasti da pravilnikom mijenja zakon, niti to moze.

    ima razlika, kao sto je grb na poledjini, zvjezda na prvoj stranici, veci i istaknutiji broj vozacke dozvole koji se nalazi odmah ispod fotke, oznaka BiH je drugacija....
     
  7. zoi

    zoi Veteran foruma

    Kada sam rekao E kategorija, mislio sam na svaku kategoriju koja ima E, a ne E samostalno ;) Kako je tako je, moraš naknadno polagati pa ti kontaj koji je nivo vlasti :D
     
  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    A evo nasao sam Pravilnik o osposobljavanju za vozača motornih vozila donesen na nivou BiH, i on isto propisuje da se posebno polaze za BE, analogno tome sto se posebno polaze za kamion, a posebno za kamion s prikolicom. Tako je, kako je :)
     
  9. zoi

    zoi Veteran foruma

    Meni je tu veći problem što se sad baška polaže za C1 baška za C, i to nakon C1 moraš čekati punih godinu dana da bi mogao polagati za C. Finansije da ne spominjem.
     
  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    razlog je sto samo hoce pare ba. znaci prvo moras imati vozacku dozvolu kategorije C1, s kojom voziti kamion do 3,5-7,5t, da bi mogao polagati za C, tj. da mozes voziti kamion tezi od 7,5t. Glupost da ne moze biti veca. Hajde da su rekli godinu dana vozackog staza i sl. na upravljanju vozilom C1 kategorije, nego je dovoljno samo da posjedujes vozacku dozvolu za C1, a to sto ces ti tu godinu dana voziti skuter, Kawasaki od lupam 200 kubika, ili auto, umjesto kamiona do 7,5t nema nikakve veze :lol: :lol: :lol: isto tako baska polazes za A odnosno A1 i pored toga sto imas B i B1. Znaci, imas polozenu vozacku za auto do 3,5t, a ne smijes voziti motor, do 125 kubika, ili preko 125 kubika.
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja sam polozio '95 i odmah sam polagao za C. Sad gledam u vozackoj pise da imam polozeno za B1, B, C1 i C. To sad mijenjali nesto?
     
  12. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Prije je bilo da dobijes i taj E, ne znam zapravo da li je bilo razdvojeno, ali oni sto su polozili po "starom" sistemu mogu voziti prikolice, dok mi sa novim dozvolama, ako nema tog BE uz, npr B, ne moze prikolica.

    Steta kuke na Golfu :D
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nema ni kod mene u vozackoj Be al ja sam uvijek vozio prikolicu kad mi je trebalo, vozio stojadina sa prikolicom i prije nego sam polozio :). Nisam ni znao da ne smijem voziti prikolicu do sad :D A nije steta kuke, kad te neko spuca odzada najebo je :D
     
  14. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Mozes i ti B kategorijom voziti prikolice, ali lake prikolice (tj. do 750kg). Da bi vozio i prikolice preko te tezine (tj. preko 750kg, s tim da tim da tezina vozila i prikolice spadaju u B kategoriju, tj. do 3,5t. npr auto je 1,5t, mozes zakaciti prikolicu do 2t), po sadasnjem pravilniku moras imati polozenu i BE kategoriju. Te su najcesce kamp kucice.

    dmr, prije je bilo samo C (znaci za kamion, nebitno koje tonaze). sada je C (kamion preko 7,5t) i C1 (kamion do 7,5t), s tim da bi polagao za kamion preko 7,5t, moras imati polozeno za kamion do 7,5t u trajanju od godinu dana, tj. C1 je uslov za C.

    EDIT: Evo citata Zakona o osnovama bezbjednosti saobracaja:

    Code:
    U kategoriju B ubrajaju se motorna vozila, osim vozila kategorije A, čija najveća dozvoljena masa nije veća od 3.500 kg i koja nemaju više od osam sjedišta ne računajući sjedište za vozača.
    
    zato na vozackoj, vi koji ste polozili davno imate B, B1 i BE, ali nemate A i A1. a mi koji smo polozili nedavno, imamo samo B i B1

    Code:
    U kategoriju BE ubrajaju se skupovi vozila čija se vučna vozila ubrajaju u kategoriju B, a priključna vozila imaju najveću dozvoljenu masu preko 750 kg, koja nije veća od mase vučnog vozila bez tereta, a ukupna dozvoljena masa vučnog i  priključnog vozila nije veća od 3.500 kg.
    
    Code:
    U kategoriju C ubrajaju se motorna vozila za prevoz tereta čija je najveća dozvoljena masa veća od 7.500 kg.
    
    Ali, postoji uslov za polaganje:
    Code:
    kategorije C i CE pod uslovom da ima vozačku dozvolu potkategorije C1 ili C1E najmanje jednu godinu;
    
    Code:
    U potkategoriju C1 ubrajaju se motorna vozila za prevoz tereta čija je najveća dozvoljena masa veća od 3.500 kg, a manja od 7.500 kg
    
    i ovo je ono o cemu Ahmet prica:

    Code:
    Vozači motornih vozila kategorija B, C, D i potkategorija C1 i D1 imaju pravo da upravljaju motornim vozilima tih kategorija i kad su im pridodate lake prikolice.
    
    Code:
    Vozač motornog vozila kategorije A ima pravo da upravlja motornim vozilom potkategorije A1, a vozač motornog vozila kategorije B ima pravo da upravlja motornim vozilom potkategorije B1, vozač motornog vozila kategorije C ima pravo da upravlja motornim vozilom potkategorije C1, a vozač motornog vozila kategorije D ima pravo da upravlja motornim vozilom
    potkategorije D1.
    
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja ba vidim ja na slici kamp kucica, a ja sam vozo one male prikolice, milina ic u rikverc :D
     
  16. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    To mozes zahvaljujuci predzadnjem citatu u mom prethodnom postu.
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma ja ba to mi nikad nije ni palo na pamet da ne smijem, znam da mi otac uvijek vozio prikolicu sa B kategorijom :)
     
  18. selvin

    selvin Moderator

    Ja sam polozio 2007/2008, nekako na pocetku onih novih pravila polaganja i nisam dobio BE, po starom je bilo BE po defaultu koliko znam.
     
  19. Pionir

    Pionir Overclocker

    dmr, uz duzno postovanje :D, ja sam mislio da si ti pravo mlad :D , a ti 95-te polozio vozacki.

    Sad cu jos vise da te slusam :wink:

    To za kategoriziranje je standard nosivosti tezine motornih vozila i sigurnosti, npr verzija kedi vozila imaju nosivost max 750 Kg u skladu sa dozvolom i 1500 Kg sopstvene tezine ...

    Za odredjenu nosivost, pored vozacke dozvole, pozeljno je imati papire za vozaca (Drzavni) i vozilo mora imati dozvolu nadleznog Ministarstva za transport roba.

    Razlog je sigurnost saobracaja i realna potreba da se ne desava kako neko ko vozi skuter, a ima dozvolu, sjedne za kamion nosivosti 7,5 t sto je zaista hrabrost voziti i ja toliko nebi vozio bez nekog iskustva.

    Mene vise brine to sto naprijed ne smijem voziti zensku osobu i koja mi nije rod, a ima ispod 21 g. :D
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Evo i ja bas pogledah u svoju vozacku i imam B1,B i BE. Polozio 95/96