1. santos

    santos Novi član

    Ovako, imam par pitanja vezano za OC cpu-a i ram-a
    Konfiguracija:
    ASUS P5KPL
    Core2duo e4600, CM Hyper TX3
    OCZ XTC SOE, PC2-6400 2x2GB (6-6-6-18)
    ASUS 9600GT 512 DDR3

    na defaultu FSB 200, Multiplier 12x, FSB:DRAM 1:2

    digao sam u BIOS-u FSB na 240, znaci CPU je sa 2.40 isao na 2.88 al mi je i DRAM isao sa 400 na 480 t.j 960MHz :mrgreen:
    Posto u BIOS-u ne mogu mijenjat FSB:DRAM omjer nit mogu dizat voltaze (ko fol automatski ih BIOS mijenja) zanima me slijedece.
    Dali je isto opterecenje na CPU kad radi na 200x12 i 400x6? (Multiplier mogu mijenjat od 6-12x) i dali FSB utice na jos neke komponente osim na RAM? (u smislu da OC-a i njih kao i ram).
    Dali je uopste moguce dic FSB na 400 (efektivnih 1600MHz) kad mi maticna podrzava FSB do 1333? (i za RAM pise do 800 a radi normalno na 960)
    Jer kontam kad bi stavio FSB 400x6 Multiplier vjerovatno bi BIOS sam spustio FSB:DRAM na 1:1 a onda bi sa 400x7 dobio 2.80GHz bez OC-a RAM-a

    Il mi je pametnije fiknut FSB na 250 t.j CPU na 3GHZ i RAM na 1GHZ (al je fazon sto ne vidim ni voltazu ni temp. rama pa neznam kolko sam ga opteretio)
     
  2. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    imao sam tu matičnu donedavno i prodao sam je zato što je shit što se oc-a tiče. svoj e7200 sam gurao max do 3,0ghz i to sam morao spuštati latencije memorije pa je ddr2 kingston radio na 667mhz 4-4-4-12 kako ne bi dobivao bsod. doduše radilo je stabilno tako. kada digneš fsb digne se voltaža na procesuru automatski a nema manualnog povećavanja što je veliki minus za ozbiljniji oc na ovoj ploči. moj ti je savjet digni taj procesor max do 3,0ghz, štimaj fsb postepeno podiok po podiok nemoj odmah naglo, spusti latencije memorije na 5-5-5-15@333mhz ako se može i odradi malo orthosom test vidi kakva je stabilnost oc-a. naravno i temperatura će ti sigurno znatno skočiti i nemoj pratiti u idlu već u loadu temperaturu i zbavi sebi kakvo dobro hlađenje. taj ram je solidan za oc i po defaultu može raditi na 6-6-6-18 @ 400 MHz 5-5-5-15 @ 333 MHz 4-4-4-12 @ 266 MHz s time da voltaža ne bi trebala koliko znam preko 2,1V. i nema veze ako ti ram radi na 800mhz ili na 667 nećeš primjetiti nikakvu razliku, možda neki boost u winraru od par posto ali ćeš time možda dobiti stabilniji procesor za 24/7. inače voltaže možeš pratiti u bios ali i u everestu komotno s time da je bios relevantniji.
     
  3. efo

    efo Komšija

    to mi je originalna maticna koju sam kupio sa ovom konfom :F (konfa mi pise u zaglavlju) i samo mogu potvrditi ono sto je kolega iznad napisao. shit. maksimalno sam svoj e2160 uspjevao dic na nekih 2.4GHz zbog opisanih ogranicenja. savjet: prodaj tu plocu sto prije, mozda mozes nekih 50tak do 60 km za nju dobit i kupuj sta p35 ili p43/45, ima po oglasima dosta toga.
     
  4. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    p43 kod shoopa 120KM dok je u radnjama oko 180KM i već je ploča na kojoj se dobro mogu intelovi procesori oc-at.
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ploca jest smece za OC al procesor ima povelik multi pa bi se moglo nesto izvuc iz njeg samo je bitno ustimati ram divider na FSB/DRAM 1:1,ako ima negdje podesavanje napona cipseta i tu treba malo dodat a ovi ostali nek stoje na auto.
    Ja sam jednom od jednog druga malo klokao na takvoj ploci i moga se ustimati fsb/dram omjer samo ste se ne stima po tablici 1:1 1:1,25 1:1,5 itd nego se izabere 533,667,800 tako da treba malo eksperimentisati uglavnom treba uzeti najmanju vrijednost za ram,i pokusati bootati sa 10x266 pa ako prodje onda ram radi kako treba.Onda pokusati sa 11x266 pa ako i to prodje 12x266.
     
  6. efo

    efo Komšija

    u krajnjoj mjeri mozes spajat pinove na procesoru i tako mu hardwerski podic fsb :D (to sam i ja pokusao sa svojim procom dok sam imao tu plocu, ali mi je olovka bila preslaba, treba ti ili jako dobar grafit ili tecno srebro :))
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja sam to uradio davno na E2180 sa alufolijom koju sam sa mrvicom trenutnog ljepila zaljepio za proc na odredjenom mjestu.Zaguglaj BSEL MOD i naci ces mada sam siguran da to nije potrebno. Ako misli ozbiljniji OC treba nova ploca a do 266mhz pogurace i ova.
     
  8. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    daj ljudi spajanje pinova pa to je previse za nekog ko pita kakva je maticna za OC
     
  9. Pasha

    Pasha Komšija

    Čovjek nije naveo najbitniju komponentu za oc, a to je napajanje.
     
  10. santos

    santos Novi član

    Napojna je Fortron ATX-400PNF a mislim da je 400W sasvim dovoljno i za OC ove konf.

    Sto se tiče temperature, na grafickoj se vent. prestao vrtit prije nekih mjesec dana i temp. isle preko 100C pa sam mu kanuo malo motornog ulja i sad radi ko nov. A na CPU-u valjda dotrajala pasta pa temp. isle preko 90C sa stock coolerom bez OC-a pa sam mu zamjenio pastu i stavio Hyper TX3, izbusio rupu na vrh kucista i stavio 12cm vent da izbacuje a stock cooler iskoristio da izbacuje od pozada :smt005
    Sad mi temp. ne prelaze 54C u full load-u na 2.88GHz bilo koji test da koristim

    A sto se tice OC-a uspio sam dogurat do 3GHz, FSB 250x12 RAM spustio na 667, omjer automatski na FSB:DRAM 3:5 al mi prime95 prijevio gresku tako da cu ostavit na 2.88 eventualno 2.9 - 2.94 RAM 800 OC-an 960 - 976MHz (nekih 22 - 23% OC-a) sto je odprilike i granica sa ovom maticnom za 24/7 koristenje.
    Pokusao sam 266x11 al je bio nestabilan i 333x8 a tad se PC stalno restartovao, jedva sam do BIOS-a dosao. Valjda ga bez BSEL MOD-a nemogu natjerat da prepozna CPU ko FSB 1066 il FSB 1333 a s tim mi se neda peglat.

    Dal se jos nesto moze pokusat? ako ne koju biste mi maticnu preporucili a da se dobro clocka i da je cijena pristupacnija?
     
  11. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    imaš kod pschoopa na piku gigabyte p43 120KM nova, dobra je za oc.
     
  12. santos

    santos Novi član

    Hvala za info. Pogledat cu
     
  13. santos

    santos Novi član

    Kad odem na CPU-Z pa mainboard, pod chipset mi pise: "Intel P35/G33/G31 Rev.A2" sta to znaci? jesul to podaci maticne il CPU-a? ako su CPU-a dal to znaci da mi nemoze P43 il...?

    i jos nesto, posto sam stavio PCI-e na 100MHz mozel bit da mi zbog toga zeza zvuk u nekim igrama i jel opasno ostavit ga na auto? a testirao sam graficku i na 100 i na auto i nije bilo razlike ni u temperaturama ni u FPS-u
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    To su podaci od cipseta maticne,kod tebe je G31 a to je porodica P35 pa su svi navedeni.Naravno da moze i na P43 ali to ti je slabiji cipset za klokanje od P35.
    Ako vec ganjas cipset sa oznakom 4 idi na P45.

    Sto se tice PCIe frekvencije kad je 9600GT u pitanju onda ga obavezni zakljucaj na 100mhz.
     
  15. efo

    efo Komšija

    P43 je svojevrsni ekvivalent P35tice... i uopste nije slabiji za oc... naprotiv, najisplativiji je
     
  16. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    P43 ima PCIe 2.0 al slabije se kloka.Nisam jos vidio P43 da ide na 500mhz :D
     
  17. efo

    efo Komšija

    ja prvi put cujem od tebe da se slabije kloka. koliko ja znam p43 cak ima i napredniji northbridge
     
  18. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Mozda nisi dovoljno dugo na OC sceni,P43 slabo da ce prebaciti 400mhz mada ni 65nm procesori ne idu dalje i to je sasvim OK za 800FSB,ali recimo klokati jednog 1333FSB E8200 na P43 je propast.
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kako ba ne idu? Ja sam probo ovog do 450 i ide bez problema, vjerovatno ide i vise al nisam forsiro memoriju. Probam pa ti javim :D
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ma mislio sam na ove FSB 800 dok oni 1066 i 1333 narvno idu.