Odabir i kupovina TV-a

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Neo Bahamut Zero, Jul 18, 2007.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, ali moras ugasit dynamic mod, to je jako bitno. I u potpunosti izbjegavaj 4:3 za pocetak.

    Akcija jos malo pa prosla, ko je kupio kupio. :D
     
  2. syss

    syss Veteran foruma

    ispravno se kaže "tko je jamio, jamio je" :D
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Danas uzimam 10m HDMI kabela (5m mi nije dosta, treba mi taman pola metra-metar vise :lol:), pa idemo sa 720p/1080p sadrzajem. :smt003

    Inace slika na analognoj televiziji jako ovisi o kanalu, sve u svemu osjecaj je fenomenalan. Jedva cekam da dodjem kuci s posla. :smt003
     
  4. Sena

    Sena Veteran foruma

    Nakon sto sam izmorio nani sa stalnim premisljanjem tv.Odlucio sam se za samsung led 7 serija.konto sam uzet direct led ali zbog velikok laga odusto preko 100 ms svaki direct led.edge ima nesh losij prikaz crne.ali je zato lag prihvatljiv 30-40 ms .Vidio sam sliku i definitivno me odusevila najbolja sto sam vidio ja .Nisam vidio panny v10 .
     
  5. Nani

    Nani Komšija

    Plazma tehnologija simulira CRT tehnologiju tako da ne vidim kako su ti dosta losiji.
    G10 je NeoPDP plazma kojoj ne treba nikakav screen saver, kada elektronika ne osjeti strujanje elektrona na jednom mjestu automatski spusta kontrast i osvijetljenje na 50%.
    Na dalje, DigitalVersus je testirao G15 na fosforne tragove i na burn in, pricamo o novom ne razradjenom panelu.
    Na ovo smo im mi ukazali jer su testirali prije G15 skoro 3 godine starog Samsunga sto i nije imalo smisla.

    Pustili su staticnu sliku sat vremena i nikakvih fosfornih tragova nije bilo;
    http://www.digitalversus.com.hr/article ... 79-93.html

    Fosforni tragovi sa NeoPDP palzmama su proslost da ne pricamo o burn-inu.
     
  6. loopfest

    loopfest Novi član

    sam 42b430 i ps42x10y

    može li mi neko napisati bitne razlike između ova 2 modela, prednosti ili mane jednog ili drugog jer ovih dana taj b430 se može naći jeftino oko 1000KM dok je ovaj panny 1600 KM.

    ps(ako se varam po pitanju cijene ispravite me).
    Hvala unaprijed.
     
  7. Nani

    Nani Komšija

    Taj Pani je 1250km i uzima B430-ku u :

    -elektronici (skaliranje)
    -dubini crne boje automatski i kontrastu
    -kalibriranoj slici
    -AR filter
    -broju HDMI prikljucaka

    Vrlo zanimljivo da je novi model na akciji.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Evo sta me je iznerviralo na plazmi: film koji sasvim normalno izgleda na monitoru u 16:9 (sto i jest format) na plazmi bude rasiren, zbog pixela koji nisu kvadrati nego pravokutnici.

    Rjesenje je jedino prebaciti 16:9 film u 4:3 omjer, nisam jos probao sa 2.35:1, ali sigurno i tu treba odabrat 4:3, s tim sto ce biti gore i dole horizontalne linije.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Hmmm, malo sam gledao, u ccc-u mi je plazma na 1024x768 rezi, nikako ne dobijam 2.35:1 ispravno prikazano (sta god mijenjao, omjere itd.), medjutim ono sto je interesantno, kad odaberem HDMI ulaz na plazmi (spojena je preko HDMI-ja na PC), gore stoji 1920x1080 @60Hz. Odmah mi cudno, i onda vidim u ccc-u da je max rezolucija za taj display 1920x1080, fakat cudno. Odaberem tako, kad ono 2.35:1 ispravno prikazan, a i 16:9 nije razvucen, niti 4:3. Medjutim, javljaju se dva problema: 4870 ide u 3D taktove, te slika na plazmi nije od coska do coska, ima dio koji nije iskoristen.

    Sad mi ovdje neke svari nisu nikako jasne. Znam da plazma ne moze prikazati rezoluciju visu od 1024x768, pa ispada da ovdje plazma sama radi downscale sa 1920x1080 na 1024x768? Takodjer nervira cinjenica da graficka ode u 3D mod. :x

    Jos ne kontam onu "screen fit" opciju, dobijem isto kao i sa 16:9.
     
  10. Vedo

    Vedo Moderator

    kod mene slicno. Iako je HD ready (Panasonic PV8), samo kad stavim na 1920x1080 bude ok slika. kad stavim 1024x768, 1024x720, 1280x720 i sl. (ni sam ne znam koja joj je nativna reza, na 3 razlicita sajta pisu 3 razlicite reze) fali mi komad slike vertikalno (start bar se tek nazire, ne vidim pola subtitlova kad geldam film) i horizontalno:/

    sa starijim driverima, odem na "Resize my HDTV desktop" i pomocu ona 2 slidera zbijem fino sliku. Medjutim, sa ovim najnovijm driverima, kada to ucinim on mi automatski i rezu mjenja
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    I kod tebe je sigurno 1024x768, to je standard za sve ovakve plazme.

    Kod mene nema start trake, jer je extended mod, bas sad gledam, postoji nacin da se korigira pixel aspect ratio u playeru, ali vidim samo za windows media player:
    http://www.avforums.com/forums/plasma-t ... sting.html
    Na dnu linka. Inace koristim BSplayer (iz navike, ima gro boljih playera), ali ni u njemu ni u MPC-u ne vidim takvu opciju. Ni WMP nemam noviji, u 9-ci nema te opcije. :smt003

    BTW, problem crnih rubova sa strana sam rijesio pomocu overscan opcije - samo je bilo potrebno u ccc podesiti na 0%. Iako to pomaze samo na 1024x768, ne i na 1920x1080, tada je skoro pola povrsine crno.

    Sto se tice forsiranja 1920x1080, ne vjerujem da to skodi plazmi, jer ona ocito radi downscan na svoju nativnu, najvise mrzim to sto graficka ode u 3D. :evil:
     
  12. h2o

    h2o Aktivista

    Pa kako bi ta rezolucija skodila plazmi? Mislim kako bi neko ko ima BR player prikljucio ga na TV ako bi gledanje filmova ostetilo TV? A sigurno ti u uputstvu pise koje rezolucije taj TV podrzava.
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To je sad samo fol gdje ce se uradit downscale, da li na tom BR playeru ili na plazmi. ;)

    Jos me jedna stvar nervira, a to je zujanje. TV se cuje dok radi, i to sa kontrastom i svjetlinom na 50%, dynamic ugasen. Ako upalim teletekst ili ako je svjetlija slika, zujanje postane vrlo izrazeno. :twisted: :twisted: :twisted:

    Na stranu probleme sa pravougaonim pixelima.
     
  14. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    APL zujanje. Postoji i kod LCD-ova btw. Vremenom ce se malo utisati.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja vec razmisljam o lijepljenu spuzve na zid iza plazme, a ti tako velis. :D Nadam se da ce se smanjit, mada ne bih bio zadovoljan ni da je 50% manje zujanje. Problem je sto uvijek zuji, a prilikom teleteksta ili svjetilijih slika, bude glasnije od zvucnika. Uzeti u obzir da sam jako osjetljiv na bilo kakva zujanja. :D

    Ostaje jos hrpa nejasnoca oko omjera, pixela, rezolucija, itd. Nadam se da ce neko od visegodisnjih korisnika plazmi moci objasniti stvar. :)
     
  16. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ja imam Panasonicovu plasmu i zujanje se smanjilo maksimalno 10-15% po slobodnoj procjeni nakon dvije godine, znaci o 50% ne sanjaj. Buduci da se radi o entry Samsungovom modelu, moguce da su manje kvalitetne komponente koristene pa stoga zuji "k'o ludo". I ja sam osjetljiv na zujanja, ali nisam cuo u tisini tu plasmu pa ne mogu reci koliko je glasnija od moje.
    Sto se tice rezolucije, dok sam gledao divx-e preko kompa uvijek sam u mpc-u postavljao ovako i sve je bilo ok, nista disproporcionalno:
    video frame>override aspect ratio>16:9
    Trebam napomenuti da je plasma na graficku bila (i jos uvijek je, samo ne gledam filmove) spojena preko VGA (DSUB) konektora, pa mozda i tu ima nekih neslaganja.
    Veci je trik natjerati graficku da radi u clone modu sa razlicitim rezolucijama na oba displeja, ali izgleda da to nije moguce kada se ne koristi "extended desktop", ako jeste castim onoga ko otkrije tajnu. Geforce kartica je naravno u pitanju. :lol:
    Dakle, da ti slika ne bi bila disproporcionalna, salji na plasmu rezolucije 1280x720 ili 1360x768 i sve bi trebalo biti ok, i k tome je scaliranje najucinkovitije. Najostrije je sa 1024x768, ali igre npr ne podrzavaju tu rezoluciju kao "stretched" tako da je mozes koristiti jedino u mpc-u za filmove i emulatore koji drze tu rezoluciju, ali antikni aspekt video izlaza konzola iz tog vremena.
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Mah, kad god odaberem neku drugu rezoluciju mimo nativne (1024x768), graficka ode u 3D mod - dakle neprihvatljivo. Pored toga, postoji taj problem sa overscanom na tim rezolucijama, nikako ne dobijam prikaz po cijeloj povrsini ekrana. Ono sto mi jedino izgleda kao rjesenje je pixel aspect ratio od 1.333 koji sam negdje gore spominjao, moze se namjestiti u WMP-u. Iako to jos nisam isprobao, kad dodjem kuci cu.

    Sto se zujanja tice, svjestan sam da ga mora biti u odredjenoj mjeri, ali nisam sretan sa ovim nivoom zujanja, ako je u sobi tiho i zvucnici blizu minimumu. Na njega ne mogu utjecati, osim akustikom sobe. Moguce je da dodatno rezonira sa zidom.
     
  18. Jord@n

    Jord@n Novi član

    E bas ti hvala...a ja vec ono iskljucio sve i podesio sve ispod 50% jos kontam pustat TV da radi i preko noci ono da naguram tih 200 sati......ej puno ti hvala......
    imam i ja jos par pitanja....
    prvo....gdje se moze nabaviti HDMI kabal ili onaj za monitor da prikljucim racunar na TV,ali da je 10-15 metara i postoji li uopce na toj duzini,ono jeli moguce,trpi li kvalitet,signala i slicno,
    drugo.....recimo kada gledam HBO,a omjer slike je podesen na automatski zbog cega i dalje imam one dvije crne linije,mislim ako je tv 16:9 nije li trebala slika da oppuni cijeli display??? znam da ste na ova pitanja beli ono nebrojeno puta odgovarali,ali eto,uvijek ima novopecenih koji se ne kuze....hvala
    ...sa plazmom sam prezadovoljan....
     
  19. Vedo

    Vedo Moderator

    u radnjama imas max 2,5 metra i kostaju 25+ KM. Ali zato imas na auto-pijaci 5 metara DVI->HDMI kabal, 10 KM cini mi se, koristim ga i extra sve fercera. Ja duzi nisam nasao, pogledaj na ebayu.
     
  20. Nani

    Nani Komšija

    Kako Baha rece, slati na 42" plazme 1280x720 rezoluciju, u driverima postaviti overscan na 0, na tv-u postaviti overscan an off (ako postoji ta opcija).
    Vazna stavka: Aspect ratio na TV-u postaviti na 16:9 i to je to.

    Sto se tice HDMI kabla, on je napravljen i iskonfigurisan za 16:9 rezolucije, tako da postoji konflikt sa Set Top Boxovima (STB) i SD kanalima koji emituju u 4:3 rezolucijama.
    Ovo su neki rijesavali sa scart kablom ali naravno taj kabal daje losiju sliku od HDMI-a.

    Omjer slike postavi na 16:9 i razvuci ce sliku bez problema, neces imati black barove.