Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ko ima lovu za stan a nije mu hica,najbolje da ceka slijedeci pad cijena nekretnina pa da onda kupi,jer ova trenutna cijena u BiH nije odrziva a mislim da ni ljudi koji odlaze sada vani nece htjeti vise ulagati u BiH i u nekretnine,jer ne zele vise imati posla sa BiH.
    Dugorocno jeste isplativo,jer mozes i rentati a mozes i prodati uvijek ali ove sada cijene sto su,daleko je to od realne cijene i mislim da cim se stabilizuje malo i politicka i corona situacija,da ce poceti padati.

    @selvin
    Jesam u gradu ali kod nas se ne rentaju garaze,parkiras na pola puta,ugasi i odes kuci ,kao da je bitno sto auto smeta kome :D
    Gracanica sam ja :D

    Btw. koliko se moze uzeti u Sarajevu mjesecno na rentanju garaze ?
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Eh da su babi muda... Da si kupio i 2019/2020 novogradnju sad bi mogao prodati za 30-50% vise :)

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Kao da sam i znao da jesi, ali rekoh da priupitam. Ne isplati ti se u Gracanici sigurno, ali eto mozda Sa ili Tz. U Tz je renta od 50-150KM, nista posebno da zaradis, ali cijene idu gore i sve je manje mjesta tako da je sad to dobra investicija.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ako naletis na kakav oglas za garazu u gradu,koja se moze rentati bar za 100 KM,javi...to je povrat nekih 8-10% godisnje,nije to lose u odnosu na orocenu stednju,gdje nemas nista.
     
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Bas mi je krivo sto je berza velika nemogucnost za raju iz BiH. Jer i male stedise mogu uspjeti, samo ako se razmislja dugorocno.

    Ja se uglavnom drzim dionica svedskih firmi, Svijetskoj berzi se eksponiram kroz fondove i dionice investicijskih firmi.
    Prosla godina je zavrsila na 28% porasta. Mislim da je najgora do sada bila 2018, zavrsila je na nekih 16%. A portfolio mi je relativno konzervativan. Ali kad kontas da svake godine kane jedna godisnja plata, nije zanemarivo.
     
  6. Haker

    Haker Veteran foruma

    Garaža je dobra ideja. Ja imam garažu koji sam godinama izdavao, nije neka cifra bila 30km ali kad skotaš opet se gotovo sama isplatila.

    Što se tiče cijena stanova mogu ići samo gore i ići će sigurno. Evo npr u Konjicu nema stana za kupiti što ima nerealno visoka cijena i opet se proda sad pa sad. Isto je i i drugim gradovima.



    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  7. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Meni nije niko jasan ko radi vani i kupi stan u BiH. Kao za penziju. Šta dođeš u penziju da se gušiš u lošem zraku, da te liječi loše zdravstvo i dr.
    Kod mene komšo otišao vani i kupio stan u Rijeci, drugi komšo kod Splita. Bar znaš gdje si otišao, more, čist zrak, a male su razlike u cijenama.
    Evo 70 kvadrata u centru Rijeke pored korza, gotovo kao u Tuzli
    https://www.njuskalo.hr/nekretnine/rijeka-centar-2s-db-70-m2-oglas-36171909
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Svi moji koji se vracaju nazad, koji su u penziji, prave kuce u Jajcu na velikom jezeru ili negdje u hercegovini. Definitivno se ne vracaju u zagusljive gradove.

    Što se garaze tice, htio sam uzeti jednu, ali ti treba 25 godina da je otplatis tako da nije neka insvesticija. Mada i njihova cijena skace ali opet, skace i skupoca zivota pa si opet na istom.

    A te cijene stanova u Tuzli su totalno nerealne jer su napuhane sa dijasporom. Tak d a nije relevantno. Za 230K KM mozes uzeti kakav hoces stan bilo gdje drugo u BiH. Malo je skuplje u Sarajevu nego ostalo, i to je to. Recimo ko je iz zenice, sto se vise odaljavas, kuce su jeftinije pa tako neki zeničanin koji bjezi iz grada od zagadjenja ce za te pare uzeti mali raj. A ne treba ici daleko, vec nekih 5 kilometara od centra grada je super zrak.
     
    Last edited: Jan 11, 2022
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja bih trebao ove godine konacno dic kakav kredit i kupit stan u HR. Zagreb ili okolica. Bilo za penzije ili ne.

    Okolica Zagreba kosta nesto vise nego Tuzla, al vrijedi. Zasto Zg, lakse izdat. More blizu ako se bude kad tamo zivjelo, zacas na vikend otic.

    Sent from my M2101K9G using Tapatalk
     
    dams82 likes this.
  10. selvin

    selvin Moderator

    Pa za 50-100k eura ustedjevine, vani ne mogu kupit nista, drzava im cak moze uzimati pare, npr. negativna kamata na štednju, tj. ako ne ulazes pare dalje. A ovdje kupe stan i uvijek mogu prodati skuplje, imaju gdje doci jer dolaze i po 5-6 sedmica godisnje itd.

    Po trenutnim cijenama u Tz je sigurno primorje bolji izbor, za onog ko ide tamo cesto ili ce rentati. Ali nasa dijaspora u 99% slucaja provodi cijeli godisnji u BiH (iz meni nepoznatih razloga).

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    Haker and irhadkul like this.
  11. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    U EU samo banke mogu imati negativnu rentu :) Prva banka koja pocne uzimati pare ljudima gubi sve musterije, instantno. Drzace kamatu na 0.0% i gubiti pare jedno vrijeme samo da ostanu u biznisu.
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa kazem, nije mi jasno zasto kupuju ovdje stanove po megalomanskim cijenama.
    https://www.olx.ba/artikal/45762366/trosoban-stan-novije-gradnje-slatina-tuzla/
    210k.
    Porediti Tuzlu i Rijeku nema smisla, a cijene iste.
    Usto pola Tuzle prazno, zbog dijaspore cijena polovnog stana otišla na 2500 KM
    Ko može priušitit to. Niko. Nije mi jasno ko tolike stanove kupuje.
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    Ne kontam sta je ova prva rečenica, jesi li mislio "samo u EU" ili "samo banke"? :D

    Koliko znam negativna kamata postoji vec 6-7 godina, evropska centralna banka je to pokrenula i dosta banaka npr. Njemackih to praktikuje. Npr. Ako cuvas preko 100k eura na racunu placas -0.5 ili vise. Ne znam sad tacno koji iznosi i koliko se krecu kamate...

    S druge strane, posto banke imaju "previse para" daju i negativne kamate i na kredite. Tako da je dobro ovima sto trebaju kredit.

    Tjeraju tako da ulazes u privredu i slicno. Nema gomilanja novca pod jastukom čekajući bolja vremena.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  14. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Jebiga.
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ljudi i odlaze iz BiH radi ovakvih trivijalnih, beskorisnih rasprava između ostalog.
     
    donjapa likes this.
  16. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Drugi put se briše šuplja o lovu, lutalicama, av-mau... Jeste offtopic, ali da mi je do čitanja mišljenja o raznoraznim temama, bio bih klix forumaš.
     
    Neo Bahamut Zero likes this.
  17. Reznor

    Reznor Overclocker

    Kako vi gledate na ova desavanja zadnjih dana, hoce li dovesti do eskalacije vecih razmjera, ratova i sl.?

    Kolega me vec zastrasuje pricama kako ovo definitivno znaci novi sukob, kao i da je vec kasno otici igdje kad krene.

    Cak i da ne dodje, mislim da ce ovo ici s losijeg na gore u politickom i ekonomskom smislu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  18. Haker

    Haker Veteran foruma

    A šta se desilo zadnjih par dana?

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  19. Reznor

    Reznor Overclocker

  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ne sikiraj se Reznor, bit ce sve ok. Ako mozes ici vani, svakako to ucini bez obzira na situaciju. Hurmasici ce secer skociti kad procita :)
     
    Reznor likes this.