Online kupovina - diskusije

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Alibegovic, Sep 23, 2009.

  1. heroic

    heroic Komšija

    330 x 10% (carina) = 33KM
    363 x 17% (pdv) = 61.71KM

    To je 95KM + onih sitnih troskova trebalo bi oko 105KM da ti bude.

    @Mujka Zar ne carine sve po 10% osim kad se ide preko speditera?
     
    zdici likes this.
  2. zdici

    zdici Aktivista

    dodje paket carinski troskovi + posta sto je uzela sebi, sve ukupno = 102,55 KM zbog 30 KM prekoracenja ! vala puno nedo bog da je paket vrijednosti 400-500 KM deru nas pravo..
     
  3. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Drug, o kakvom ti prekoračenju pričaš? Da je cijena paketa 300,01KM on se carini. Tako je u svemu, i tu nema diskusije. Može nam se to dopadati ili ne, ali je tako. Sada drugo pitanje, koliko bi tu stvar platio da si je ovdje kupio? Kad odgovoriš na to pitanje, poklopit' ćeš se :)

    Isto kad kaže ja vozio 61km/h i dobio kaznu. Pa što nisi vozio 55km/h pa je ne bi dobio! Tu diskusije nema, savršeno dobro znaš da se paketi preko 300KM carine, savršeno dobro znaš da je ograničenje u naselju 50km/h i da se za 10+kmh kažnjava... Svaki puta kad sam nešto kupio na netu, bio sam spreman da platim carinu i računao sam na nju. Nije mi nikad bilo drago kad je platim, ali smatram da je pošteno i u skladu sa zakonom. I u drugim državama je isto tako, nismo mi ni po čemu posebni. U cro su carina i PDV još veći...
     
    Ronaldo_9, NaLe!, Esh and 1 other person like this.
  4. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    fkt nidje veze logika, ne carini se do 300KM, preko toga podlijeze carini i nema sta da se diskutuje... donedavno je bilo 50, tako da je 300 super.
     
  5. zdici

    zdici Aktivista

    kolinsb covjeka prosle godine zamolio za jedan paket. Ja ga porucio licno sa ebay Kina > Italija vrijednost 500 KM donio mi kuci u Zavidovice kaze nisam nikakvih dodatnih troskova platio :) jedino kod nas deru. Puno je drug na 33 KM da oni uzimaju 102,55 KM hajd da je to par maraka uredu..iduci put sa oprezom porucujem sve preko 300 KM :)
     
  6. vutra

    vutra Komšija

    Roba do 600KM se ne carini pod uslovom da se lično uveze preko granice.
     
    Esh likes this.
  7. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Upravo tako.....3 puta iz ličnog iskustva testirao.....
     
  8. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Lupetas bas....objasnio ti je Kolins sve.....ako po fakturi pređeš i 1 pf, roba će se cariniti ukoliko se zaustavi na carini (urijetko prođe bez otvaranja na carini ili bar carinske evidencije)....tako da ne znam kojom ti logikom rezonuješ.....a btw. piše sve u zakonu....
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Zdici, nisi ti platio carinu i PDV na 33KM nego na 333KM. Gdje si ti u zakonu/pravilniku pročitao da ti plaćaš carinu na razliku vrijednosti preko 300KM??? To ne postoji. Isto kao da odeš u poštu i hoćeš poslati paket težak 10,2kg. poštarina na pakete do 10kg je npr. 8KM, a na pakete preko 10kg je 10KM. ti ćeš da platiš poštarinu 10KM za cijeli paket, a ne 8KM za 10kg, a 2KM za tih 0,2kg :)
     
    Esh and zdici like this.
  10. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Stigo mi mail od aliexpresa da je paket stigao u lokalnu postu i 40 min kasnije mi postar donosi :D, nisam nista dodatno platio.
     
  11. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa ako ima tracking number, ili nećeš ništa platiti (ako paket iz izmjenične pošte odmah krene prema tebi zaobilazeći carinu) ili ćeš platiti 3,5KM ako je carinik pregledao, ili carinu i sve ostalo ako je zaključio da treba cariniti na osnovu vrijednosti :) nema ništa cetvrto :D
     
  12. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa ima, 1,8km
     
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa nema ako imas medjunarodni tracking number (a on ga je u ovom slucaju imao jer ni Ali ne bi onda imao info da je paket u bih). To je odavno svima jasno...

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  14. dams82

    dams82 Komšija

    Izgleda da nije,svako malo neko pita vezano za tih famoznih 1.80KM,a tema ižvakana 100 puta...
     
  15. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Ma mrsko im čitati.....
     
    dams82 likes this.
  16. Loki

    Loki Komšija

  17. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Meni se nedavno desilo kada sam narucivao Amazfit Pace sa gearbesta.Dosao paket u Sarajevo,te umjesto da ide prema Travniku i do Bugojna misteriozno je iz Sarajeva poslan za Mostar.Tada sam digao sve na noge,zvao,govorio da cu im poslati inspekciju bla bla ali nista oni kao ne znaju.Jebe lud zbunjenog ko fol.Ni ovi u Sa ni ovi u Mo.I na kraju paket dodje do Travnika za 4 dana i onda do mene u Bugojno.A moglo je isto ovako biti.Mada generalno ako se ovo desi moze se dobiti pare nazad od paypala tj ebaya samo se otvori fino dispute.

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Meni se ovo desilo, samo sto sam dobio povrat novca preko ebaya. Zao mi i onog kineza jer je ostao bez 20-30$, a ubjedjen sam da je neko na carini ili posti klepio sebi. Bila akciona figura za sestrica, poklon za novu godinu...
     
  19. Haker

    Haker Veteran foruma

    Zbog ovog me je uvijek strah kupovati nešto skupo, uvijek mi stres nabije.
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Nije nuzno da je neko ukrao posiljku. Ja sam skoro imao isto iskustvo. Samo sto ja nisam plakao nego sam iste sekunde otvorio dispute a druge sekunde se javlja kinez i moli za oprost jer mi je dao tracking broj neke druge pošiljke koja je išla za Bosnu u mom slucaju je otisla u BanjaLuku. Onda mi daje drugi kao validan broj i moli da prekinem dispute. Provjerim broj a on nepostojeći.

    I taman kad je trebalo isteci ono vrijeme čekanja da dobijem dispute dodje paket i to bez trackinga. Mogao sam izlevatiti kineza al nisam. Prekinuo sam dispute i to je to. Uglavnom dobio bi svoje pare da nije stiglo jer se vidi po prvom trackingu da je roba otišla na drugu adresu.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro