online shop...

Discussion in 'Generalna diskusija' started by chakuza, Aug 22, 2006.

  1. chakuza

    chakuza Novi član

    pozdrav,

    nasao sam se na ovom forumu posto nigdje nisam mogao naci informacije,pa mi ovdje mozda neko moze pomoci...

    zelim otvoriti online shop,prodaja informaticke robe,ali neznam kao sta da registriram preduzece/firmu,,,buduci da nema poslovnog prostora niti radnika(online shop)..

    ako neko moze pomoci bio bi mu zahvalan
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Moras registrovati doo. Jedno vuce drugo, pa tako doo mora imati sjediste, odnosno adresu, odnosno ured.
     
  3. Shenron

    Shenron Komšija

    Ako ne znas kako to registrirati, nemoj ni otvarat shop. Ispast ce totalno neprofesionalno!!!
     
  4. zilo

    zilo Komšija

    Poslovni prostor mora imati najmanje 32 kvadrata i sanitarni cvor. :D
     
  5. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    samo napravi web sajt i stavljaj igre koje hoćeš pod kupovinu. I što je najbolje, na plaćaš porez ili ti ga PDV. Ode ovo pod lock :mrgreen:
     
  6. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Kako mislis da naplati tako nesto?
     
  7. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    šta da naplati ?
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ako sam te dobro skontao, ti predlazes da napravi site i prodaje bez registracije firme sve?!
    Kako mislis da naplati bilo sta sto proda bez firme?
     
  9. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    ma ne skontah ga ja, zaletio sam se, mislio sam da prodaje cd-ove, nego on informatičku opremu. To je malo zeznutija stvar. Mora imati tu poslovni prostor, e sad kakvo će preduzeće biti prema svojini, drugo je pitanje. Sumnjam da obezbjediti novac da kupi vlastiti poslovni prozor pa da bude D.O.O. Nekakv je nedavno nudio da traži zastupnika polovnih računara nekakve njemačke firme (delwe, kako ) pa neka proba tako.
     
  10. chakuza

    chakuza Novi član

    ma ne,imam ja poslovni prostor,to nije problem,...samo pravnik mi nije znao rec kakvu firmu trebam otvoriti da se time bavim,dali d.o.o ili neki obrt...
     
  11. 3125

    3125 Komšija

    Pa onda trazi boljeg pravnika. Na forumima mozes samo dobiti tri razlicite informacije pa onda bacati grah sta da radis
     
  12. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Obrt nije firma. Obrt je privatni posao kao sto je zanatska radnja, trgovacka, i slicno. Tebi treba doo za trgovinu i usluge.

    Mozda u zakonu postoji mogucnost i da radis sa trgovackom radnjom takav posao, ali ja mislim da moras imati doo. Ipak provjeri kod nadleznih organa.
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Tako je, hajdemo bacat grah :D
     
  14. chakuza

    chakuza Novi član

  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Agencija je takodjer doo ili nvo. NVO u osnovi ne moze prodavati nista jer je neprofitabilna. Znaci, back to DOO.
     
  16. GV

    GV Komšija

    Vjerovatno trebaš otvoriti firmu, a u registraciji firme u onom opisu čime se bavi treba navesti i internet prodaja, tamo gdje se registruju firme (opština???) ti vjerovatno mogu reći nešto o tome. A što se tiče web-a to je već ozbiljna stvar i dosta košta jedna takva da ti je urade (cca 3 do 5 tisuća).
     
  17. chakuza

    chakuza Novi član

    stranicu cu uraditi sam,jer se inace bavim time... :D

    hvala svima na odgovorima
     
  18. smith

    smith Aktivista

    probaj sa STR domenom (samostalna trgovačaka radnja/firma) :D
     
  19. Shenron

    Shenron Komšija

    Kod mene kosta 2000-3000KM izrada takve stranice...
    php, mysql, sve se radi preko web sucelja, registracija, placanje putem weba, hosting, podrska, odrzavanje...sve ukljuceno u cjenu
     
  20. Big_Brown_Beaver

    Big_Brown_Beaver Aktivista

    da bi se registrovao moras imat adresu...adresa znaci ili predstavnistvo (najvjerovatnije u tvoj slucaju) ili poslovni prostor....svakako moras imat magacin za robu koja ce biti on line izlozena i saradnicke tj. partnerske ugovore za robu koju nemas na lageru...znaci narudba i placanje ide preko tebe, a dostava od tog saradnika-partnera. ne mozes imat samo web stranicu
    u sustini on line kupovina je apsolutno isti princip kao da da imas prodavnicu...samo sto ne moras silazit po mlijeko u granap nego ti ga postar donese :D
    u tvom slucaju najvjerovatnije d.o.o....pa poslije ako postanes veliki predes u d.d. :D
    mislim da d.o.o zahtjeva odredeni broj zaposlenih (prijavljenih)
    a mozda cak mozes ici na d.j.l