Opera browser diskusije

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Dog_Father, Sep 3, 2007.

  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    Re: Opera 9.5

    Opera 10 izasla finalna...
     
  2. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    Re: Opera 9.5

    čudo niko ne komentariše kakva je... zanimaju ne usporedbe u brzini sa FF 3.5.2.
     
  3. Hansel

    Hansel Komšija

    Re: Opera 9.5

    Ja sam skoro probao Operu ali sam je brzo prestao koristiti i vratio se na Mozillu. Sa Operom sam imao problema sa forumima uključujući i ovaj. Precizno, imao sa problema sa pregledom novih postova. Kad god bi kliknuo opciju ''view new post'' nisam dobio iste nego stare koje sam već pregledao-pročitao. Iako sam prethodno fino snimio svoj ''log'' i označio da me pamti i automatski loguje.
     
  4. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Re: Opera 9.5

    Da ne otvaram temu stavit cu ovo ovdje. Izasla je Opera 10.50 beta koja donosi dosta promjena. Prije svega promjenjen izgled, sada ima nesto vise prostora za prikaz stranice jer su drop down meniji strpani u jednu ikonu u cosku.

    [​IMG]

    Adresno polje je nesto pametnije, pretraga je sada slicna kao na Chrome, samo ima odvojeno za obicni tekst i linkove, shortcuti su "." i "," i jos par opcija. Onda mogucnost otvaranja "privatnog taba", kada se surfa u njemu nikakvi podaci ne ostaju na racunaru nakon zatvaranja tog taba. Ima jos par finih izmjena ali ono glavno je "ispod haube", stvarno se osjeti razlika u brzini izmedju ove verzije i 10.10. Ovo je jos beta i kazu mogu se ocekivati bagovi ali ja jos nisam primjetio nista za par sati koliko ga probavam. Jedino sto nisam uspio ubaciti bookmarks iz stare opere. Ko koristi operu obavezno nek skine, ko ne koristi neka pocne. :)

    http://www.opera.com/browser/next/
     
  5. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Re: Opera 9.5

    EVo ja cu probati. Inace taj fazon sa ribonom sto je sad haman pa default, se i ovdje moze "nastimati", pa da izgleda ovako:
    [​IMG]

    A i fino izgleda to sto je taj gore bar u skladu sa temom na OSu (kao na Chromeu).

    Can't wait da se skine :)
     
  6. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Re: Opera 9.5

    Sada je otisao i ovaj main bar na vrhu koji se nije mogao ukloniti.

    Jedna stvar koja me iritira je sto ne mogu minimizirati operu tako sto kliknem na ikonu dole u taskbaru ako imam otvoreno vise od jednog taba. Sada mi aero izlista sve tabove dok je kod 10.10 verzije to bilo bolje. Mozda treba malo i procackati u opcijama...
     
  7. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Re: Opera 9.5

    I mene to upravo evo nanerviralo. Plus, onaj sync je uredno sve uradio al ne sprema ove passworde i to a ja naviko da mi je sve automatski pa se vratih na ovu.

    I vec mi je javilo da je shockwave nesto zeznuo te da preporucuju da restartujem. :) Tad sam je i zatvorio zapravo.
     
  8. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Re: Opera 9.5

    Skontao sam kako da se ovo minimiziranje popravi... kucaj ovo u adress bar i iskljuci naznacenu opciju i klikni save dole.

    Code:
    opera:config#UserPrefs|UseWindows7TaskbarThumbnails
    Onda restartuj operu i sve je u redu. Inace na opera:config# ima masa opcija koje se mogu dotegnuti.

    Kako mislis da ti ne sprema passworde? Kod mene je sve u redu.


    edit: Evo uspio sam prebaciti i bookmarks i notes sa stare opere(naci .adr fajlove u dokumentima i kopirati u folder od nove opere) i sve radi ko podmazano kod mene. Stvarno nova Opera je cudo. :)
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Opera 9.5

    Meni ova Opera trza kada listam. Nije kao na FF ali nije ni kao sto je bilo do sada. Isto kada opadne fps.

    I ..gdje se nalazi folder sa skinovima ? Listam ali nisam nasao, posto hocu isti skin prebaciti. Inace, meni mimimizira kada kliknem a imaju 3-4 taba. (win xp)
     
  10. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Re: Opera 9.5

    Ja sam stavio onaj sync, i konto da ce on sredit passworde i to sve sam. Moze nanovo pamtit, al vec ima 20ak stranica na kojima sa ulogovan, i na pofajn sam zaboravio pass xD

    Probam to.
     
  11. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Re: Opera 9.5

    Mozes kopirati i wand.dat i sve sifre ces imati u novoj operi. Ma kopiraj ti cijelu konfiguraciju sa stare opere :)

    @NAILS Skinovi se valjda nalaze u Program Files ali ne znam da li ce raditi jer vidim da imaju neki skinovi na stranici koji rade samo na 10.50 ne znam da li vrijedi i obrnuto. Nije mi jasno kako ti trza jer svi se hvale kako ide brze bez obzira na konfiguraciju. Jeli ti se to desava na svim stranicama ili samo na odredjenim recimo gdje ima puno flash sadrzaja?
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Opera 9.5

    Nasao sam skin samo druge boje pa sam ga malo podesio. Ali, sto se tice foldera Opere. Nalaze se 3 foldera pod nazivom "skin, skin (2), skin (3)".. medjutim, u sva 3 se nalaze dva zipovana fajla, "standard_skin.zip" i "windows_skin.zip". Malo mi nejasno ali.. nije bitno.

    Da, trza mi kada listam jednako na svim sranicama. Bas mi smeta ocima.

    I ako znas, kad god sam instalirao operu nanovo, svaki put mi problem naci. Da mi bude prikaz brzine otvaranja stranice u dnu. Zove se nesto pop up, ali ne mogu da je nadjem.
     
  13. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Re: Opera 9.5

    Idi na appearance(ili shift + f12), pa na toolbars tab, i onda gdje pise progress bar, "odaberi pop up at bottom". Mislim da na to mislis. A ne znam za te skinove nikada ih nisam ni koristio jer mi je ovaj sto dodje bas po mjeri.
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Opera 9.5

    E da,.. to je . Hvala. Samo kada bi se jos ovo trzanje rijesilo. Mozda je do slabe konf.
     
  15. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Re: Opera 9.5

    Nova opera vise nije beta, izasla je i zvanicno. Ja nisam imao problema ni u beti, preporuke svima da probaju. Sada radi sinhronizacija.

    http://www.opera.com
     
  16. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Re: Opera 9.5

    Ja upravo podjoh napisat da cu ipak cekat finalnu, ne da mi se ovako prelazit jos. A i ta sinhronizacija je zezala, uvijek ostane onaj prozor sto znai biti jako iritantno.

    EDIT: Ne prikazuje je kada se ide Check for updates :(

    EDIT2: Radi obicna instalacija, pa upgrade opcija. Svidja mi se sad, sve je kao i "prije", samo ova nova kul poboljsanja su tu. Radi mozda za dlaku brze, renderovanje i to. Svidja mi se novi search jako, pogotovo jer ovo zatamni a i nema onog uzasnog IE-like dijaloga, koji skroz "odvoji" pretragu od same stranice.
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Opera 9.5

    Meni opet trza. zao mi je sto to nisu sredili u finalnoj verziji jer su se jos neki zalili. Mozda se vratim na staru beta verziju.
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Opera 9.5

    Problem scrolla je u slabom procesoru. Zato se neki zale a neki ne. Gledao sam tako sto kada na 10.10 operi kliknem točkić i pustim da sam scrolla sa odredjenom brzinom, vidim da mi mnogo manje podize procesor nego na 10.50. Odnosno, sa istom brzinom i istom stranicom, na 10.10 zauzece procesora oko 35%, sa 10.50 95-100%.
     
  19. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Re: Opera 9.5

    Moguce. Evo prijatelj mi se zali da mu nakon updatea nesto slike "nestaju", on kaze da trepere :) A ima smece od PCa pa vjerovatno ima problema na slabijim konfama.
     
  20. jeretik

    jeretik Komšija

    Re: Opera 9.5

    Operu 10.50 preporucujem svakom, nisam nikad ugodnije surfo.