Oporezivanje freelancer usluga, naplata uz PayPal itd.

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by exwizzard, Apr 20, 2018.

  1. Vedo

    Vedo Moderator

    Poslat cu ti na Viber primjer uplatnice, baci broj na PM


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  2. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Ako procitate prvi post vidite da pise da su me zvali da platim, ne idem ja sad iz dobre volje.
     
  3. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Pa nismo konkretno odgovarali na prvi post, bilo je i drugih komentara :)
    Naravno ako redovno primas na racun i vece su sume novca da trebas srediti to.
     
  4. heroic

    heroic Komšija

    Ja sam prije dosta godina pokusavao platiti porez nisu mi znali reci kako.

    Ako sam zaposlen u firmi kako onda popunjavam GIP za paypal prihod?
     
  5. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Haha ja mislim da to nidje na svijetu nema da ti ganjas državu da platiš porez a uhljebi ne znaju kako.
     
    Ninja and Sena like this.
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    @heroic mislim da je to prihod od samostalne djelatnosti. Da li i to ide na GPD 1051 ili na neki drugi obrazac, to ne znam. Znam da sam ja ugovore o djelu (pored podataka sa GIP1022) navodio na GPD1051.
     
  7. bhd

    bhd Veteran foruma

    MA jasno je da mi razumijemo, ali ne ne ide nikako da to nisu sredili, da to ide podmazano.

    Iako sam misljenja da je poreska poprilicno najsredjenija ekipa.
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Nije do skoro bilo u zakonu nikako. A za popunjavanje ide sigurno u isto polje gdje popunjavas ugovore o djelu. GPD1051 obrazac.

    Sent from my 6045K using Tapatalk
     
  9. heroic

    heroic Komšija

    Znaci to mogu neovisno od GIP-a koji za mene popunjava firma?

    Ako neko ima da radi a da ima i prihod preko paypala neovisn odo toga moze mi se javiti na PM, imam par pitanja necu smarati :D

    Dok nisam radio imao sam vece prihode na paypal i to sam rijesavao tako sto sam direkt primao na racun i nisam imao problema, cak sam isao u poresku da pitam mogu li platiti porez, ali nisu znali. Ja sam malo legalista (ilitiga na nasem ters) po tom pitanju. Onda sam poceo raditi, zadnjih 5 godina je taj prihod znatno manji, pa sam rijesavao tako sto sam primao novac u obliku Amazon gift card-a ili na US paypal racun sa kojeg sam onda kupovao na internetu, onda obicno platim carinu i PDV ovdje pa sam se nekako bolje osjecao. Sad evo cujem da mogu platiti porez na to iako nemam ugovor o djelu pa me zanima kako.
     
  10. bhd

    bhd Veteran foruma

    masa raje otvara one kartice vani ne znam kako se zovu sad, jes da placas ono 5 marki kad dizes cash, ali bar recimo izbjegavas to placanje :D:D nesto..payout...

    Mislim i to kroz pricu cujem, ove sto freelancing rade
     
  11. heroic

    heroic Komšija

    Payoneer?

    To je problem kod mene, ja ne zelim izbjeci placanje, ja samo zelim izbjeci da moram registrovati firmu, a da li je to 10% ili 50% od prihoda, manje mi je bitno :D
     
  12. bhd

    bhd Veteran foruma

    jes jes..ma dobro, samo kazem, da postoji opcija.
    Payoneer upravo.
     
  13. donjapa

    donjapa Overclocker

    Ne razumijem bas, ako nije zakonom definisano i ako te oni nece ganjati, zasto se sikirati onda i gledati da platis? Ja sam svakako za to da se porezi placaju, ali da ti njih moras ganjati da placas porez je apsurdno. Jedno da ima sve definisano i ti samo odvajas recimo 10%, a drugo je da nigdje nista ne pise i da ti moras na svoju inicijativu ganjati da placas. Ako je tako, onda nisu ni zasluzili da im se plati.

    Daleko najbolja opcija bi bila kad bi vise prodavnica u BiH primalo PayPal, pa ono sto se zaradi sa strane bi se moglo usmjeriti u kupovinu namirnica, alata i sl. Govorim kad bi primanje putem PayPala bio sekundarni izvor primanja a ne primarni. Dugo je bilo price da ce i PayPal svoju karticu izbaciti, ali nikad nije (za Europu barem, u US ima)
     
  14. bhd

    bhd Veteran foruma

    paypal se odvaja od ebay-a kao primarno platezno sredstvo, bar sam negdje citao , kao i da ebay uskoro dobija novo platezno sredstvo.
     
  15. exwizzard

    exwizzard Komšija

  16. Ninja

    Ninja Komšija

    Ako se ništa od tvojih uplata na račune ne evidentira u poreskoj, to je onda praktično na dobrovoljnoj osnovi i samo poklanjate novac disfunkcionalnoj državi. Bolje odvojiti 10% sa strane za svaki slučaj, nego plaćati namještene tendere i plate neradnicima.
     
    edgsi and donjapa like this.
  17. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Jarane vec ti drugi put govorim, zvali me da platim, nije iz dobre volje. Imam rok od 7 dana ili ce biti kazne.
     
  18. selvin

    selvin Moderator

    Mozda si imao neke vece i redovne upalte. Sigurno nece sve uplate preko paypala podleci porezu. Neko spomenu gore (cini mi se Vedo) da do 3 prosjecne fbih plate se ne oporezuje. Ali ne znam kako ce prikupljati te podatke, vjerovatno je poreska uvezana sa bankama ili sa nekim centralnim registrom. Mada uplata preko paypala moze biti i nevezana za prihod/doprinos, moze biti vezana za prodaju, pomoc, poklon itd. Ali se to skonta kad se vidi koliko cesto uplate dolaze i koliki iznosi.
     
  19. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Da uplate su malo vece, prvo su iz SIPA zvali banku pa od mene trazili izvjestaje od paypala da vide odakle je novac, onda kad su vidili da je sve ok trazili su porez.
     
  20. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa sve uplate prema (i iz) inostranstvu prolaze kroz centralu banku koja je neka vrsta gateway-a, i porezna uprava vjerovatno traži od centralne banke da im dostavi te podatke. Mislim da uplate veće od 10 000KM blinkaju gore nekome u centralnom banci, i te transakcije se posebno prate. Odmah misle, evo potencijalnog terroriste, šalju mu lovu za C4 :D