OS za acer one

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by avduka, May 18, 2010.

  1. avduka

    avduka Aktivista

    ima acer one netbuk ono 160hdd,1,6 atom i 1024mb rama...e virusi su mu doslovno j....i mater.
    trebao bih dici novi xp na njega ali kako posto nema cd/dvd uredjaja...
    skinuo sam sa neta neki xp live usb edition ali nesto mi nece da krene butat....nastimo sam u biosu je ok ali mislim da nisam nastimo usb kako treba....evo readme texta koji je dosao u folderu koji sam skinuo:
    This is what you need :
    -USB stick with 256 MB capacity. 512 MB Recommended.
    -A system that supports booting from Usb stick.
    Installation :
    1. Rename USB stick through file HPUSBFW.exe and format with FAT file system.
    2. Copy all the files from a folder on USB stick.
    Start :

    1. Reboot the computer.
    2. In BIOS or through Quick-boot menu choose boot from the USB.

    stik mi je 2gb..:)
    butanje sam nastimo
    formatiro sam stik u fat sistemu samo mi nije jasno koje ime treba da mu dam prije formatiranja...?
    pise promijeniti ime....a nepise sta upisat?
    ja sam stavio samo xp....
    kopirao sam cijeli sadrzaj na formatirani usb...
    stavim da buta sa usb-a ali mi samo izbaci poruku remove fdd i pres any buton to restart...
    i nis se ne desi...probao sam na razne usb portove....
    Moze li neko pomoci?
     
  2. whiteshark

    whiteshark Novi član

  3. avduka

    avduka Aktivista

    Sve je bilo ok dovde...citiram clanak:
    Nakon okončanja ovog procesa, potrebno je da se vratite na command prompt prozor (ili ga ponovo otvorite) te upišite komandu N:\BOOT\BOOTSECT /NT60 N: pritom upisujući oznaku (slovo) vašeg USB flash diska umjesto N (u slučaju da kopirate sa DVD medija, prvo slovo bi označavalo slovo vašeg DVD uređaja). Na ovaj način dobili ste "bootabilan" USB flash disk sa Windows 7 instalacijom.

    moj je usb pod F tako da sam upisao
    F:\boot\bootsect /nt60 F:

    probao sam i ovaj dio ft60...ali nista opet pise :the sistem cannot find the path specified..?
     
  4. avduka

    avduka Aktivista

    ljudi ako je neko ovo radio plz da mi pomogne i dalje nemogu ovu zadnju komandu da odradim!
    uvijek ova ista poruka koja pise gore.
     
  5. Reznor

    Reznor Overclocker

  6. avduka

    avduka Aktivista

    upalilo je ovo sa wintoflash...al ima drugi problem!
    zavrsio sam instalaciju sistema ono upalio desktop sve fercera i da ga restartam...a predhodno sam izvadio usb....nece da digne sistem kao fali mu windows/debug/hall.dll datoteka...vratim usb i ponovo upalim...radi?
    na kraju sam probao promijenim boot opcije...da vratim na default i sad mi se ne pali ekran nikako?
    upali se lampica power ali nis na ekranu...sad nemogu ni da u bios udjem!?
    malo mi je sumljivo jer mi je javljo u dosu da nesto nije uredu sa hdd....da li iko ista zna...kako ga upalit?!
    imal neki reset il tome slicno nesto?...osim vadjenja baterije.....
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Jesi prethodno stavio najnoviji bios? Ako nista ne upali, googlaj "acer aspire one emergency bios recovery" i slijedi jednostavne upute. Nakon toga ponovo instaliraj windows.
     
  8. avduka

    avduka Aktivista

    ma nisam bios ubacivao..kakav je bio taj je..mislim orginalni...tako kupljen...:(
     
  9. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ako je model A110/A150 obavezno bios update, sto se tice os-a, najbolje do sada lezi linux mint
     
  10. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Kod mene na D250 sa 2GB rama Win7 radi odlicno sa par ugasenih bespotrebnih efekata. Mozda bi i sa 1GB bilo ok, mada je bolje staviti XP u tom slucaju.
     
  11. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ma 7ica moze lijepo raditi i na 512 MB RAM-a sa Windows Basic temom.
     
  12. avduka

    avduka Aktivista

    ma nijemi sad do OS-a...treba ga ozivit...mislim da je ovaj A110/A150 sa 120gb hdd..jbg ne pise nista ozada na njemu..pisesamo aceraspire one series model no:zg5
    to me malo hebe zbog ovog biosa.....koji da stavim?!
    pa cu vidjet poslije podne da to flashujem....pa javim jel i dalje dead.....il je live..:)
    a za sistem ionako neznam sta da radim jer mora biti win ali eto jedan me je provalio sve radilo digo se sistem izvadio propisno usb da restartam...fali onaj fajl koji sam gore opisao...vratim usb i upalim ponovo radi...na kraju da bratim bios na default...crce majku mu...!
     
  13. Reznor

    Reznor Overclocker

    Jesi li probao pozvati boot menu preko F12?
     
  14. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Mozes ocekivati tonu problema bez najnovijeg bios-a, a to se obicno radi prije reinstalacije sistema.
     
  15. avduka

    avduka Aktivista

    ma kevu mu evo nece ni da mi flesha bios...sve uradim kako treba....kako pise ...na pocetku usb zasvijeti(valjda prebacuje bios)...cekam kako tamo pise na kraju i 10 min ali nista....
     
  16. avduka

    avduka Aktivista

    uspio sam ga ozivit...:)
    sad pokusavam ubacit xp na usb po ovom tutorijalu ali nece mi ovaj dio:
    Ukoliko vršite prenos datoteka sa DVD medija koji već sadrži Windows 7 instalaciju, potrebno je da kroz CMD upišite slijedeću komandu: XCOPY x:*.* /S/E/F y: gdje su x i y oznake vašeg DVD uređaja, odnosno USB flash diska.

    ja ukucam
    ECOPY e:*.*/S/E/F f:......ali nece nes nevalja...dvd mi je E a usb je F uredja...sad sta je pojma nemam...:s
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    covjece, vec je objasnjeno - za prebacivanje windows instalacije na usb stick, koristi wintoflash aplikaciju.
     
  18. avduka

    avduka Aktivista

    pa jesam drug evo instaliro sam ali nece da digne sistem ako nije usb u netbuku....kad ugasim boot usb...samo mi izibaci poruku da fali C:/windows/debug/hal.dll
    i nemoze dici sistem....
    vratim usb stavim da opet sa njega boota i uspijem ga upaliti i radi win normalno dok se ne restarta....onda sv ponovo...konto sam da nije instaliran xp na usb ali nije pod C: stoje win folderi sve ok...on kada upali mogu izvaditi usb i radi normalno...:s
    moze li biti do ovog mog xp sp2 pro OS-a?
    ajde ako neuspijem ovako nista...il mi neko ne javi neku carobnu rijec...uslikacu sa aparatom i sve zakaciti veceras ....:(
     
  19. Reznor

    Reznor Overclocker

    nesto sto bih ja probao je uradio search na usb sticku, pronasao taj hal.dll i kopirao ga na c: u pripadajuci folder
     
  20. GW

    GW Moderator

    Sve što trebaš uraditi je izmjeniti boot.ini fajl da izgleda ovako:
    "timeout=30
    default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
    [operating systems]
    multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect"

    Dakle samo jednu jedinicu promijeniti u nulu.